روزهای پرافتخار
پیروزی با مشارکت معارضان کرد عراقی
 

یکی از تدابیر مهم فرماندهان در هشت سال دفاع مقدس، به‌ویژه در جبهه شمالی جنگ، بهره‌وری از توان و ظرفیت نیروهای کرد مخالف با رژیم صدام حسین در داخل خاک عراق و مشارکت دادن آن‌ها در پیشبرد اهداف عملیات‌ها در این منطقه از جنگ و ضربه زدن به اهداف استراتژیک و ژئواستراتژیک رژیم بعثی بود .

این سلسله عملیات‌ها می‌توانست تمرکز قوای عراقی‌ها را در جبهه جنوب برهم زده و نوعی آشفتگی و تشویش را در مدیریت جنگ رژیم بعثی ایجاد کند. در همین جهت، عملیات نفوذی «فتح ۱۰» در ساعت ۱:۴۵ بامداد ۱۳ شهریورماه ۱۳۶۶ مصادف با عاشورای حسینی(ع) آغاز شد. رمز عملیات «یا اباعبدالله الحسین (ع)» بود و محل اجرای عملیات شمال استان کرکوک عراق مشخص شده بود.

این عملیات در منطقه سیدکان شمال شرقی منطقه اربیل عراق و با اهداف تداوم گسترش نبرد نیروهای مبارز عراق، پاسخگویی به شرارت‌های رژیم بعثی در بمباران مراکز غیرنظامی ایران و گلوله باران روستاهای کردنشین طراحی شده بود و مانند سایر سلسله عملیات‌های «فتح» در عمق جبهه شمالی دشمن و مشخصا در محور شمال شرقی استان کردنشین اربیل عراق، با مشارکت معارضان کُرد عراقی به اجرا درآمد .

نیـروهــای خــودی در شامگــاه سیـزدهـم شهریورماه سال  ۱۳۶۶  هجری شمسی با رمز مبارک «یا  اباعبدالله  الحسین  (ع)» به طور نامنظم و با حمله‌ای محدود، مواضع خودی را به قصد انهدام نیروهای دشمن بر بلندی‌های منطقه ترک کردند.

نیروهای تیپ ۵۸ مالک اشتر، پیش‌مرگان حزب‌الله کرد عراق و مجاهدین عراقی، با نفوذ به داخل عراق، مواضع دشمن را در منطقه «سیدکان» واقع در شمال استان اربیل، موردحمله قرار دادند و در نخستین ساعات عملیات توانستند پنج ارتفاع را در این منطقه به تصرف درآورند و همه پایگاه‌های حفاظتی و کمین‌های دشمن ر ا منهدم کنند .

در این عملیات غافلگیرانه، مقر فرماندهی گردان «الخفیفه» منهدم شد و همه نیروهای آن کشته یا زخمی شدند. در این حمله حدود ۲۰۰ تن از جاش‌های گردان خفیفه ۱۵۳ و ۱۵۶ کشته شدند که در میان آن‌ها فرمانده گردان خفیفه ۱۵۳، به نام «حسین اسماعیل احمد» و سه افسر دیگر ارتش و استخبارات عراق دیده می‌شدند. ۴۰ تن از نیروهای نظامی عراق هم به اسارت درآمدند و به مناطق آزادشده انتقال یافتند.

توپخانه اتحادیه میهنی کردستان عراق به‌تلافی حمله شیمیایی ارتش صدام به روستاهای کردستان عراق، سربازخانه «آسوس» و «قلعه سربازخانه» در استان سلیمانیه را به‌شدت گلوله‌باران کرد که بر اثر آن خسارت‌هایی بر دشمن وارد آمد و یک انبار مهمات منهدم شد .»

رزمندگان با رعایت اصل استتار و غافلگیری، همزمان با اعلام رمز عملیات، به نابودی ۳۶ پایگاه حفاظتی و مقر فرماندهی گردان «خفیفه» در بلندی‌های منطقه پرداختند. علاوه بر آن قوای ایرانی و معارضان عراقی توانستند ۱۵ دستگاه خودروی نظامی، سه قبضه توپ ضدهوایی، سه زاغه مهمات، چهار دستگاه خودروی مهندسی و چندین قضبه انواع سلاح های نیمه سنگین دشمن را نابود کنند.

در جریان عملیات فتح ۱۰، ده‌ها دستگاه خودرو، ده‌ها قبضه سلاح انفرادی، مقداری مهمات و چند قبضه توپ ضد هوایی دشمن توسط رزمندگان اسلام نیز به غنیمت گرفته شد. علاوه بر این، تعداد ۵۰۰ نفر از نیروهای دشمن زبون بعثی کشته و زخمی شدند و ده‌ها نفر نیز به اسارت درآمدند.

منابع: تسنیم، ایسنا

نسخه مناسب چاپ