در خیمه قذافی
مترجم:حسین جابری انصاری - روایت دوستان سرهنگ از رازهای دوران او گفتگوهای تفصیلی«غسان شربل» با پنج سیاستمدار معاصر لیبیایی - ۱۲۱
 

با دوستان خودم در حکومت سودان تماس گرفتم و از آنها خواستم از انقلاب لیبی حمایت کنند. با نبیل العربی وزیر خارجه وقت مصر ملاقات و گفتگوی طولانی داشتم و موضع خود را شرح دادم. با مسئولان امنیتی و سازمان کل امنیت مصر نیز صحبت و برای حمایت از انقلاب لیبی، فعالیت کردم.

* با شورای ملی حکومتی [جدید لیبی] رابطه دارید؟

با مصطفی عبدالجلیل، از قبل و زمانی که وزیر دادگستری بود رابطه داشتم؛ اما با دیگر اعضای شورا ارتباطی نداشته ام. ضمن این که در این مدت هیچ تماسی با عبدالجلیل یا هر عضو دیگر شورا نگرفته ام. از نظام جدا شدم و شروع به فعالیت برای حمایت از انقلاب کردم، اما با این شورا تماس نداشته ام.

* الان به لیبی نمی روید، آیا اقدامی علیه شما انجام شده است؟

شورای ملی حکومتی لیبی، فرمانی مبنی بر مصادره املاک برخی از لیبیایی‌ها صادر کرده که آنها را مردان قذافی دانسته؛ و نام من هم در این فهرست آمده است. بر همین اساس، املاک مرا تحت کنترل درآورده اند، اما این به لحاظ قانونی و منطقی پذیرفتنی نیست. چون شورای انتقالی یک شورای موقت است، و نمی تواند چنین تصمیماتی اتخاذ کند که ویژه دادگاه‌ها و قضات است. مصطفی عبدالجلیل خود نیز با نظام کار کرده و وزیر و رئیس دادگاه خلق بوده است. بسیاری از کسانی که انقلاب را رهبری کردند، سابقه کار با نظام دارند و از اساس، هر کس در دوره قذافی کار کرده به این معنا نیست که وابستگی با شخص او داشته است. من برای حکومت لیبی کار کرده ام.

* املاک زیادی در لیبی دارید؟

یک خانه بزرگ دارم که آن را در زمینی ساختم که در سال ۱۹۶۶ و پیش از انقلاب لیبی خریدم. من فعالیت تجاری یا شرکتی نداشته ام و از شرکت‌ها هم حق العمل نگرفته ام. کار در وزارت خارجه همه اش با برگه‌ها است که آنها را ارجاع می دهید و نامه ای پیوست

می کنید. پول و بودجه ای در کار نیست.

* از زندگی خود برایمان بگویید.

من در اکتبر ۱۹۳۸ در مصراته متولد شدم. ابتدا در دانشگاه لیبی و سپس در دانشگاه تولوز فرانسه تحصیل کردم و دکترای تاریخ سیاسی گرفتم. به دو زبان فرانسوی و انگلیسی مسلطم. متأهل هستم و دارای یک پسر که در خارج است و چهار دختر که همچنان در لیبی زندگی می کنند.

* بعد از این تجربه بلند، چه احساسی دارید؟ از کار با قذافی پشیمان نیستید؟

احساس می کنم در طول دوره کاری خود به وظیفه ام در برابر کشورم عمل کرده ام. به تجربیات خود در سازمان ملل متحد یا اتحادیه عرب افتخار می کنم. من هیچگاه از معمر قذافی به عنوان یک شخصیت صحبت نکرده، و از او قدردانی نکرده ام. نه در سازمان ملل متحد؛ نه در اتحادیه عرب. نه در عدم تعهد. نه در کنفرانس اسلامی و نه در هیچ مکانی و نه در گفتگو‌های رسانه ای.

* با کاسترو ملاقات داشته اید؟ روابط او با قذافی چگونه بود؟

بله، با او ملاقات کرده ام. کاسترو یک رهبرِ بزرگ بود. شاید با او به عنوان یک مارکسیست اختلاف داشتید، اما رهبری با تجربه و بسیار متفاوت با قذافی بود. کاسترو یک رهبرِ واقعی بود.

* رابطه قذافی با تونی بلر چطور بود؟

از طرف بریتانیا و به طور مشخص از سوی معمر، رابطه ای سیاسی و فرصت طلبانه بود، اما در هر حال به جایی رسید که سیف الاسلام بلر را دوست خانواده قذافی می دانست.

ادامه دارد

نسخه مناسب چاپ