توطئه صهیونیست ها برای تفرقه افکنی میان ایران و جمهوری آذربایجان
 

در مورد ادعاهای علی‌اف و تحریکات موجود در منطقه باید توجه داشته باشیم این برنامه ریزی رژیم صهیونیستی است که روابط ایران و جمهوری آذربایجان و ترکیه را برهم بزند . اسرائیلی ها که دیدند نتوانستند در عرصه دیپلماتیک فضای ضد ایرانی را در ماجرای پرونده سازی هسته ای پیش ببرند اکنون دنبال ناکام گذاشتن سیاست گسترش روابط ایران با کشورهای همسایه هستند. سیاستی که بصورت رسمی از طرف دولت جدید مطرح شده و می شود.حسن بهشتی پور در ایراس نوشت:در مورد ادعاهای علی‌اف و تحریکات موجود در منطقه باید توجه داشته باشیم این برنامه ریزی اسرائیل است که روابط ایران و آذربایجان و ترکیه را برهم بزند . صهیونیست ها که دیدند نتوانستند در عرصه دیپلماتیک فضای ضد ایرانی را در ماجرای پرونده سازی هسته ای پیش ببرند اکنون دنبال ناکام گذاشتن سیاست گسترش روابط ایران با کشورهای همسایه هستند. سیاستی که بصورت رسمی از طرف دولت جدید مطرح شده و می شود. براین اساس برای مقابله با گزافه گویی اقای الهام علی‌اف رئیس جمهوری آذربایجان که بی شک از طرف تل آویو تحریک شده است، انجام رزمایش ارتش و سپاه به اندازه کافی پیام قاطع ایران را منتقل کرد. درواقع ایران بجای بازی کردن در زمین بازی که اسرائیلی ها طراحی کرده بودند صحنه بازی جدیدی را برای مقابله با اظهارات سخیف علی‌اف تعریف کرد.در این شرایط نباید فضا را به سمتی برد که انگار قرار است ایران با ترکیه و جمهوری آذربایجان و پاکستان وارد جنگ شود . ایران با هر سه کشور همسایه خود مناسبات ویژه دارد. بنابراین می تواند ضمن نشان دادن اقتدار از طریق انجام رزمایش از راه‌های دیپلماتیک مشکلات موجود را مدیریت کنیم.فراموش نکنیم که اجلاس های سه جانبه وزرای خارجه و روسای جمهوری ایران، جمهوری آذربایجان و ترکیه طی سالهای اخیر به باز شدن بسیاری از گره های موجود در روابط کمک کرد. بنابراین بازهم می توان با ابتکارهای تازه اجازه ندهیم اسرائیل و آمریکا با ایجاد اختلافهای جدید درسطح منطقه فضا را برای ایجاد یک جنگ جدید آماده سازند.بهترین کار این است که با همسایگان خود بصورت جداگانه وارد مذاکره شده و ضمن نشان دادن اقتدار از طریق برگزاری رزمایش تلاش کنیم از راه دیپلماتیک تنش بوجود آمده را مدیریت کنیم . احساسی کردن ماجرا و ایجاد هیجانات کاذب در شبکه های اجتماعی خطرات بالقوه ای در داخل کشور دامن می زند از جمله تحریک قوم گرایی در بین آذری‌های ایران و بلوچ ها در شرق در ماجرای به قدرت رسیدن طالبان در کابل.بر این اساس بجای دامن زدن به تبلیغات کاذب که اتحاد پاکستان، ترکیه، اسرائیل و جمهوری آذربایجان و آمریکا را علیه ایران تبلیغ

می کنند بیایم واقعیت های موجود در منطقه را بدرستی ببینیم و تحلیل کنیم.

درحال حاضر پاکستان روابط ویژه و گسترده ای با ایران درهمه ابعاد دارد به صرف برگزاری یک مانور علیه ایران نباید تصور شود پاکستان به جبهه متحد علیه ایران پیوسته است. همچنانکه پاکستان در ماجرای یمن با وجود تطمیع عربستان حاضر نشد وارد جنگ در یمن شود و در عمل با ایران درگیر شود.ترکیه نیز از لحاظ اقتصادی در شرایطی نیست که بتواند وارد جنگ با ایران بخاطر گسترش پان ترکیسم شود . ضمن آنکه ترکیه در مناسبات اقتصادی با ایران میلیون ها دلار منافع داشته و دارد. بنابراین باید موقعیت خودمان را در مناسبات با همسایگان اسیر بازی های تبلیغاتی رسانه ای نکنیم.ارمنستان نیز به شدت به داشتن مرز با ایران نیاز دارد و به هیچ وجه حاضر نخواهد شد بخاطر بدست آوردن دالان شوشا- لاچین ، مرز مغری با ایران یا همان یا استان سیونیک را از دست بدهد . روسیه هم منافعش در قفقازجنوبی اجازه نمی دهد که متحد خود ارمنستان را دربرابر ترکیه و جمهوری آذربایجان تضعیف کند. درمورد ادعای معاملات پشت پرده روسیه با آمریکا و ترکیه در مورد آینده قفقاز جنوبی هم باید توجه داشت این ادعاها از همان جنس ادعاهایی است که چند سال پیش گفته می شد روسیه از حمایت اسد در سوریه دست برمی دارد تا آمریکا و اروپا هم از حمایت از اوکراین دست بردارد! یعنی سوریه را روسیه ما به ازای اوکراین به غرب می دهد اما دیدیم که اینها همه فضا سازی رسانه ای برای ایجاد اختلاف بین ایران و روسیه در سوریه بود .در پایان باید گفت جمهوری آذربایجان همان فرزند فریب خورده مام میهن، ایران عزیز است. مردم جمهوری آذربایجان و ایران پیوندهای عمیق تاریخی، دینی و فرهنگی دارند. بجای جنگ با این فرزند ناخلف باید محرکان اصلی آن را تنبیه کرد. گاهی تشر زدن از طریق انجام رزمایش کفایت می کند .

از طرفی،وب سایت مشرق در گزارشی نوشت:رزمایش تاکتیکی «فاتحان خیبر» تنها سطح اول از هشدارهای دلسوزانه جمهوری اسلامی ایران به همسایه است؛ آقای علی‌اف پیش از هر اقدام ضد ایرانی به کتاب خاطرات پدر خود مراجعه کند!در همایش ویدئویی مرکز بین‌المللی نظامی گنجوی تحت عنوان «قفقاز جنوبی؛ توسعه منطقه‌ای و چشم‌اندازهای همکاری» جلسه پرسش و پاسخ میان الهام علی‌اف و شماری از خبرنگاران، استراتژیست‌های امنیتی و کارشناسان منطقه برقرار می‌شود. البته این جلسه یک میهمان ویژه هم دارد. ایهود باراک نخست‌وزیر سابق رژیم صهیونیستی در بخشی از پنل گفتگو به جلسه متصل می‌شود. درحالی‌که رئیس‌جمهوری آذربایجان در بیشتر وقت این گفتگوی اینترنتی از برنامه‌های نظامی کشورش در ناگورنو سخن گفته است، به‌یک‌باره عامل صهیونیستی از او می‌پرسد: «جناب علی‌اف نظرشان درباره رابطه ایران با جمهوری آذربایجان چیست، می‌دانیم که به‌زودی دولتی جدید در ایران روی کار می‌آید، شما با آن‌ها چه خواهید کرد؟»

سؤال عجیبی است. علی‌اف کمی مکث کرده و پاسخ می‌دهد: جناب نخست‌وزیر! ابتدا به خاطر تبریکتان به مناسبت پیروزی [در جنگ ۲۰۲۰قراباغ] خیلی تشکر می‌کنم. من مطالبی را که بیان کردید ارج می‌نهم. ما رابطه محکمی با اسرائیل داریم؛ اما همان‌طور که گفتید در ایران انتخابات ریاست جمهوری برگزار خواهد شد. ما با دولت کنونی ایران همکاری دوجانبه خیلی مفید و گفتگوی خیلی فعّالی برقرار کرده‌ایم و شمار زیادی اسناد امضاشده است. هم‌اکنون پس از آزاد شدن اراضی، ما ۱۳۲کیلومتر از مرزمان با ایران را احیا کرده‌ایم. این اراضی در اشغال ارمنستان بود. درواقع، یکی از مسیرهای عملیات نظامی، در طول رود ارس در مجاورت مرز ایران بود. این ۱۳۲کیلومتر مرز احیاشده و البته که این فرصت‌های جدیدی ایجاد می‌کند. امیدواریم که دولت جدید پس از انتخابات نیز سیاست روابط نزدیک با جمهوری آذربایجان را ادامه دهد، زیرا همکاری اقتصادی‌مان در حال افزایش است. طرح‌های حمل‌ونقلی نیز فرصت‌های جدیدی ایجاد می‌کنند. پس از حل مناقشه قراباغ کوهستانی، به نظرم تمامی کشورهای منطقه می‌توانند برای امکانات جدید و امتیازات اقتصادی بیایند. ما صرفاً باید گام‌های مشترکمان را درست برنامه‌ریزی کنیم. این گام‌ها باید ما را به ثبات و امنیت و توسعه اقتصادی برساند.همین چند جمله کافی است تا متوجه شویم که سطح ارتباطات راهبردی میان باکو؛ تهران و تل‌آویو توسط رئیس‌جمهوری جمهوری آذربایجان چگونه تعریف می‌شود! الهام علی‌اف به‌صورت علنی روابط باکو با تل‌آویو را همه‌جانبه می‌داند و در مقابل روابط کشورش با ایران را در حوزه اقتصاد و حمل‌ونقل مورد تأکید قرار می‌دهد. برخی کارشناسان حوزه قفقاز معتقدند که دولت آذربایجان پس از پایان فاز اول جنگ قره‌باغ (۲۰۲۰ناگورنو) موضعش نسبت به ایران را ۱۸۰درجه تغییر داده و در آغوش برنامه توطئه آمیز رژیم صهیونیستی افتاده است. یا به عبارتی خوش‌بینانه؛ علی‌اف در دام سرویس‌های شرارت ساز امنیتی اسرائیل گرفتارشده و عاقبت خوشی در انتظارش نیست. اگر به مواضع رسمی مقامات دولت جمهوری آذربایجان توجه کنیم؛ این تغییرات حالت را به‌خوبی تشخیص می‌دهیم.الهام علی‌اف در میانه‌های جنگ دوم قره‌باغ طی ۲۷سپتامبر تا ۱۰نوامبر و پس‌ازآن، بارها در مصاحبه‌هایش مواضعی در بیان دوستی و همکاری جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان ابراز کرد و حتی به‌طور غیرمستقیم، مطالب و اخبار دروغینی را که در رسانه‌ها در خصوص حمایت نظامی ایران از ارمنستان در مقابل جمهوری آذربایجان منتشر می‌شد، تکذیب کرد. در اقدامی جالب‌توجه حکمت حاجی اف دستیار ارشد رئیس‌جمهور در شبکه جهانی سحر حاضر شده و از مواضع کشورمان در طول جنگ اول قره‌باغ تشکر کرده و توپخانه ایران را ضامن نجات ۴۰۰هزار آذربایجانی خواند.

در اتفاقی جالب‌توجه الله شکور پاشازاده، رئیس اداره مسلمانان قفقاز نیز در سخنرانی خود در نماز جمعه، رهبر انقلاب اسلامی را ستوده و از مواضع ایشان در حمایت از مسلمانان جهان قدردانی کرد. حتی پس از پایان جنگ الهام علی‌اف به همراه همسرش به کنار مرز ایران و پل تاریخی خدا آفرین سفرکرده و با نگاه به این مرز رو به دوربین تلویزیون ملی آذربایجان گفت: اینجا مرز دوستی است. او از اینکه ایران در جنگ دوم قره باغ مرز خود را برای انتقال تجهیزات نظامی روسیه به ارمنستان بست، قدردانی کرد.تغییر حالت‌های سیاسی علی‌اف بیشتر احساسی است تا راهبردی! همین ویژگی باعث شده است تا سفیر انگلیس و آمریکا در گوش او بخوانند که همراهی با اسرائیل برای او خوب است و با توسل به همکاری‌های استراتژیک با رژیم صهیونیستی و نرمال شدن می‌تواند به‌زودی باکو را تبدیل به منهتن دوم کند! بلندپروازی‌های کودکانه و توهم تکیه به دولت‌های خارجی باعث شده است که او در دام گرگ‌ها بیافتد. در نشست آذربایجانی‌ها جهان در شهر باکو یکی از تجزیه‌طلبان ایرانی حاضر در جلسه با اشاره مأمور سازمان موساد پشت تریبون رفته و رو به علی‌اف می‌گوید: ما شما را رهبر همه آذربایجانی‌های دنیا می‌دانیم؛ شما باید کمک کنید تا آذربایجان جنوبی را از ایران جدا کنیم و به آغوش وطن بازگردانیم! این جمله چنان علی‌اف را احساساتی کرده و به وجد می‌آید که به‌سرعت میکروفن خود را بازکرده و برای کشورمان شاخ‌وشانه می‌کشد. الهام علی‌اف ناخواسته در جریانی انداخته شد که چند عنصر تجزیه‌طلب ضدایرانی که گاه از اسراییل و گاه از ترکیه و گاه از انگلیس و سعودی پول می‌گیرند، برای آن ریل‌گذاری کرده بودند !علی‌اف در مصاحبه با نشریه روسی «ناسیونالنایا آبورونا» خودش را عاقل‌ترین و مطلع‌ترین فرد در جمهوری آذربایجان معرفی می‌کند. اما در مصاحبه با خبرگزاری آناتولی به‌یک‌باره عنان از کف داده و در بازی حریف گرفتار می‌شود. خبرگزاری آناتولی از مدت‌ها قبل در سطح یک وب‌سایت زرد تنزل یافته و بخش فارسی آن به لانه تروریست‌ها و تجزیه‌طلبان ضدایرانی تبدیل‌شده است. علی‌اف در طول این گفتگوی بلند در مسیر طراحی‌شده حرکت کرده و همان چیزی را به زبان می‌آورد که برای او ریل‌گذاری شده است.

باکو در مسیر بادهای مخالف

الهام علی‌اف اگرچه گاهی یونیفرم نظامی پوشیده و در میان مردم شهر ظاهر می‌شود؛ اما ازلحاظ شناخت وضعیت منطقه کور است. سیاست‌مدار ۶۰ساله آذربایجانی بر قرارداد ۱۵میلیارد دلاری تسلیحات و خدمات مستشاری از رژیم صهیونیستی تکیه کرده است؛ اما ظاهراً او هنوز نمی‌داند آنانی که در جنگ ۴۴روزه در فضولی، جبرییل و شوشا توانستند استحکامات ارتش ارمنستان را بشکنند؛ حتی یک ساعت هم زیر نظر مستشاران اسرائیلی آموزش ندید و جالب آنکه بخشی از ارتش آذربایجان حاضر نیست با عوامل خارجی همکاری کند. این شکاف بزرگ در سازمان‌دهی لجستیکی و نظامی در آذربایجان به‌زودی ضربات سهمگینی بر پیکر دولت دست‌ساز علی‌اف وارد خواهد کرد. مقامات آگاه به‌خوبی می‌دانند که طرح جنگ قره‌باغ طراحی ساخته‌وپرداخته شده توسط برخی از قدرت‌های فرا منطقه‌ای بوده که در پوشش آزادی اراضی اشغالی آذربایجان، اهداف امنیتی، سیاسی و نظامی را در منطقه با محوریت تحرکات ضد ایرانی دنبال می‌کرد. رژیم صهیونیستی در پشت‌صحنه و آمریکا و انگلیس در قبال حمایت‌هایی که از جمهوری آذربایجان برای بازپس‌گیری قره‌باغ داشتند، تعهداتی از الهام علی‌اف گرفته‌اند که اکثر آن‌ها معطوف به جمهوری اسلامی ایران است. در این قرارداد مخفیانه؛ جمهوری آذربایجان متعهد شده است در قبال دریافت کمک این کشورها، طراحی دشمن را پیاده کند. تحرکات دولت آذربایجان در حوزه‌های امنیتی- نظامی، عملیات روانی و رسانه‌ای، مباحث اقتصادی و همچنین مباحث قومیت‌گرایی و تجزیه‌طلبی را باید در این برنامه پوششی مورد رصد قرارداد و تغییر جهت‌های مداوم علی‌اف را در همین قالب نظاره کرد.

نسخه مناسب چاپ