روزهای منفی بورس، فرصتی تازه برای خرید سهام
یک کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه از روزهای منفی معاملات بورس می‌توان برای خرید سهام با نگاه بازدهی حدود ۴٠ درصدی تا پایان سال استفاده کرد، گفت: نگاه سهامداران برای سرمایه‌گذاری در بورس نباید کوتاه‌مدت باشد، بلکه بهتر است بازه زمانی چهار تا شش ماهه را در نظر داشته باشند.

پیمان حدادی در گفتگو با ایرنا با اشاره به بازگشت نوسان منفی به معاملات بورس در چند وقت اخیر افزود: در اواخر فصل بهار و فصل تابستان زمینه ایجاد برخی از امیدواری‌ها در معاملات بورس فراهم شد که وجود چنین انتظارات مثبتی در بازار باعث رشد حدود ۴۰ درصدی شاخص بورس شد.

وی با بیان اینکه از ابتدا پیش‌بینی شده بود که از نیمه مردادماه، معاملات بورس تغییر مسیر دهد و وارد فاز استراحت شود، گفت: سهامداران پیگیر این موضوع بودند که انتظارات مثبت ایجاد شده تا چه میزان تبدیل به واقعیت می‌شود. کارشناس بازار سرمایه با تاکید بر اینکه نمی‌توان چنین انتظاری را داشت که دولت طی یک ماه اقدامات اساسی و تاثیرگذاری را بر روی معاملات بازار سهام انجام دهد، اظهار داشت: با وجود اینکه برخی از مقامات دولتی در صحبت‌های خود مواردی به نفع بازار سرمایه مانند عدم افزایش نرخ بهره بانکی و حذف قیمت‌گذاری دستوری را مطرح کرده بودند، اما این موارد نمی‌تواند در کوتاه‌مدت بر روند معاملات این بازار تاثیرگذار باشد.

وی به فروش اوراق و تاثیر منفی آن بر معاملات بازار سهام تاکید کرد و افزود: روی آوردن به سمت فروش اوراق به لحاظ روانی با تاثیر منفی بر روند بازار همراه است؛ بنابراین یکی از عوامل تاثیرگذار بر نوسانات منفی اخیر بازار و جلوگیری از رشد شاخص بورس، فروش اوراق بود که منجر به کاهش شاخص بورس از محدوده یک میلیون و ۶٠٠ هزار واحد تا محدوده یک میلیون و ۴۰۰ هزار واحد شد.

حدادی خاطرنشان کرد: سهامداران نباید این موضوع را فراموش کنند که اصلاح ایجاد شده در بازار طبیعی بود اما بخشی از آن ناشی از فروش اوراق بود که این اقدام به نفع بازار سرمایه نیست.

کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: به غیر از فروش اوراق که می‌تواند منجر به تاثیر منفی بر روند بازار ایجاد شود، ریسک دیگری تهدیدکننده معاملات بازار نیست.

به گفته وی، برخی کاهش نرخ دلار را دیگر ریسک تهدیدکننده بازار عنوان می‌کنند، در حالی که بعید به نظر می‌رسد در کوتاه‌مدت شاهد کاهش احتمالی قیمت ارز باشیم.

حدادی ادامه داد: مؤلفه‌های کلان اقتصادی نشان‌دهنده کاهش شدید قیمت ارز نیست زیرا با توجه به مذاکرات احتمالی برجام نمی‌توان در کوتاه‌مدت چندان شاهد کاهش قیمت ارز در بازار بود.

کارشناس بازار سرمایه افزود: قیمت‌ها در بازارهای جهانی پس از اصلاحی که تجربه کرده بودند به مرور شروع به رشد کردند و قیمت‌ها در فلزات اساسی مانند سرب، روی، آلومینیوم و همچنین نفت و مشتقات نفتی در مرحله افزایش قرار گرفتند.

وی با تاکید بر اینکه از دید بنیادی ریسکی تهدیدکننده معاملات بازار نیست، گفت: بررسی تولید و فروش شرکت‌ها در شهریور ماه معقول بود و انتظار بازار این است که صورت‌های مالی شش ماهه شرکت‌ها هم به لحاظ سودآوری مثبت باشند.

حدادی خاطرنشان کرد: اکنون بازارهای موازی با بورس جزو ریسک‌های تهدیدکننده بازار هستند، تاکنون رشد قیمت‌هایی به صورت ماهانه در بازار مسکن، ارز و سکه رخ داده است که بازار سهام از چنین رشدی عقب مانده است و همچنین تاکنون شاهد اثر مثبت رشد قیمت ارز در معاملات بورس نبوده‌ایم.

کارشناس بازار سرمایه اظهار داشت: از درون بازار ریسکی تهدیدکننده معاملات این بازار نیست اما به هر حال ابهاماتی در مورد تغییر سطح کلان سازمان بورس وجود دارد که آیا تغییری در سطح مدیریت سازمان بورس رخ می دهد یا خیر، این موضوع از جمله مسایلی است که سهامداران را دچار شک و تردید کرده است.

وی روند معاملات بورس تا پایان سال را مورد ارزیابی قرار داد و گفت: این بازار تا پایان سال می‌تواند بیشترین بازدهی را نسبت به سایر بازارها در اختیار سهامداران قرار دهد اما این موضوع هم باید مدنظر سهامداران باشد که سرمایه‌گذاری در بورس می‌تواند با ریسک زیادی نسبت به سایر بازارها همراه باشد و نوسان های ایجاد شده نباید منجر به نگرانی سهامداران و رفتارهای هیجانی آنها برای فروش سهام شود.

حدادی به سهامداران پیشنهاد کرد و گفت: نگاه سهامداران برای سرمایه‌گذاری در بورس نباید خیلی کوتاه‌مدت یا بلندمدت باشد، بلکه بهتر است بازه زمانی چهار تا شش ماه را در نظر داشته باشند و براساس آن سهام بنیادی یا صنایع پیشرو را مدنظر سرمایه‌گذاری‌های خود قرار دهند و براساس آن سبد سرمایه گذاری خود را از سهامی که در چند وقت اخیر اصلاح خوبی داشتند، تشکیل دهند و از این طریق وارد بازار شوند.

کارشناس بازار سرمایه اظهار داشت: از روزهای منفی معاملات بورس می‌توان برای خرید سهام مثبت با نگاه بازدهی حدود ۴٠ درصدی تا پایان سال استفاده کرد.

یک تحلیلگر بازار سرمایه هم درباره روندهای فعلی بورس گفت: در وضع فعلی چون بازار تقریبا ارزنده است و با قیمت‌های ۲۷ هزار تومان دلار فعلا شاخص یک میلیون و ۴۰۰ هزار واحدی سطح ارزندگی بالایی دارد.

به گزارش فارس، مهدی جمشیدیان افزود: در وضع فعلی، اصلی‌ترین مشکل بازار سرمایه این است که نظم بازار به هم ریخته این مساله به این خاطر است که سه یا چهار هفته است که عرضه اولیه نداشته‌ایم.

ناگهان شیر فلکه عرضه اولیه باز می شود و الان بعد از مدت ها شرکتی داشته ایم که سیستم های معاملاتی آن هنگ کرده است، این عدم مدیریت است که در بازار سرمایه مشاهده می شود یعنی دو تا سه ماه طول کشیده تا بازار از روند منفی خارج شود و این اتفاق در خرداد افتاد و تقریبا بازار برگشت، از خرداد تا اخر مرداد عرضه اولیه چشمگیری نداشتیم؛ ولی ناگهان در هفته‌های گذشته چند شرکت بزرگ و کوچک پشت سر هم عرضه شدند.

جمشیدیان گفت: یادم نمی‌آید بعد از سال ۹۹ به این طرف این جوری بازار به هم ریخته باشد که معاملات بعد از ظهری داشته باشیم، این یکی از دلایل منفی های چند وقت گذشته است این موضوع هم به متولی های بازار بر می‌گردد نمی‌دانم چطور است این همه شرکتی که در شهریور عرضه شدند، هیچکدام آماده نبودند که در ماه‌های قبل عرضه شوند و در دو هفته، چهار پنج شرکت را باهم عرضه کردند.

به نظر می‌رسد سیستم کار خود را درست انجام نمی‌دهد کلا اعتقاد دارم که عرضه اولیه یکی از چیزهایی است که اگر بازار به خاک و خون هم کشیده شود، باید انجام شود، اما همین عرضه اولیه باید نظمی داشته باشد، عرضه شرکت های کوچک تر را باید برای زمانی قرار دهند که نقدینگی بازار کم است و روند عرضه اولیه هیچ وقت نباید متوقف شود.

این عرضه ها باید حالت سیستماتیکی داشته باشد که بدانیم امسال قرار است چه تعداد عرضه شوند، بازار سرمایه این قابلیت را دارد که هفته‌ای یک عرضه اولیه داشته باشیم، بزرگ و کوچک بودن این شرکت‌ها را خود سازمان بورس می‌تواند هماهنگ کند.

عرضه اولیه‌ها یک سری افراد جدید را به بازار آشنا می‌کند که خوب است و موافقم که همیشه عرضه اولیه داشته باشیم، ولی اینکه بعد از مشکلی که داشتیم ناگهان این عرضه‌ها را بستند و ناگهان باز کردند و جوری شد که بازار دچار نوعی فروپاشی شد، این یکی از دلایل منفی ها بازار در هفته‌های گذشته بوده است.

جمشیدیان تاکید کرد: چیزی که باعث بی نظمی شد، همین موضوع عدم مدیریت بر بازار سرمایه بوده بقیه موارد هم ریسک‌هایی بوده که بازار همیشه با مواجه بوده است.

از لحاظ ارزندگی اگر بخواهیم صحبت کنیم بازار تقریبا با دلار ۲۷ تومانی که الان هست و نیمای ۲۲ تا ۲۳ هزار تومانی که در حال حاضر خرید و فروش می‌شود، شاخص یک میلیون و چهارصد شد که طبیعی است، نه گران است و نه ارزان، تقریبا هم متعادل است.

برای همین مشکل خاصی ندارد و خیلی نگران نیستم، ولی کمی بی نظمی ها و چیزهایی که باهم تلاقی پیدا می کند، وضع بازار را نابسامان می سازد، موضوعاتی که باهم تلاقی و بازار را با ترس مواجه می‌کنند، مثلا دولت می‌خواهد اوراق چاپ کند و یا نرخ اوراق را تغییر دهد، قیمت مواد اولیه در بازارهای جهانی تغییر می کند، یا عده ای دنبال کاهش قیمت دلار هستند.

جمشیدیان گفت: از دلایل اصلی و ریشه ای همه این موضوعات دامنه نوسان اگر دامنه نوسان نبود سفارش‌ها جایی می‌نشست، الان اوردرها روی کف می‌نشیند وقتی آن کف نباشد شاید کمی فکر کنند که کجا می ارزد یا نمی ارزد.

باید از بازارهایی که شناوری آنها بزرگ است، شروع کرد، زیرا نمی‌شود دستکاری‌شان کرد، شرکتی که بازارگردان خوب داشته باشد و بازارش بزرگ باشد و بالای ۱۰۰ هزار تا باشد، فکر کنم ۱۰ یا ۱۵ شرکت باشند، این ها را بدون دامنه کنند و ببینند چطور می شود.

جمشیدیان در مورد اینکه از نظر تکنیکال یا بنیادین، وضع بازار چگونه ارزیابی می‌شود؟ گفت: مورد این است که قابل مقایسه با پارسال در همین موقع نیست، خود بازار هم دارد این موضوع را نشان می‌دهد.

آن صف های فروش سنگین وجود ندارد که عجیب و غریب باشد و فکر کنیم نصف این قیمت‌ها هم جمع نشود، پارسال حداقل ۲۰۰ شرکت غالبا صف فروش بودند، در وضع فعلی چون بازار تقریبا ارزنده است و با قیمت‌های ۲۷ هزار تومان دلار که مبنا بگذاریم و ۲۳ هزار تومان نیمایی، با این قیمت‌ها فعلا شاخص ۱۴۰۰ سطح ارزندگی بالایی دارد و شاخص ۱۶۰۰ به قیمت می‌رسد اما بازار نتوانست شاخص ۱۶۰۰ را پشت سر بگذارد.

فکر می‌کنم تقریبا کف‌های فعلی بازار همین حوالی باشد بازار در هفته های گذشته کمی زیر ۱۳۹۰ رفت ولی این‌ها حالت موقت دارد و انتظارم این است که روند بهتری را شاهد باشیم.

وی افزود: بعید می دانم شاخص از ۱۴۰۰ فاصله بگیرد مگر اینکه اتفاقات عجیبی رخ دهد، اینکه دلار بخواهد سرازیر شود یا چیزهایی که بسیار اتفاق عجیبی در بازار باشد که می‌دانیم که بعید می دانم نشانه هایش را نمی بینم این ها حداقل باید نشانه داشته باشد.

نسخه مناسب چاپ