متن و حاشیه هفتگی بورس
بورس در هفته دوم مهر روند صعودی در پیش گرفت تا سهامداران امیدوار باشند، شاخص کل بازار سرمایه در هفته آینده می‌تواند رقم ۵ر۱ میلیون واحدی را برای دومین بار در هفته‌های گذشته فتح کند.

به گزارش فارس، بورس در هفته‌های گذشته روند متعادلی نداشته است و با هر خبر و شایعه و اتفاقی روند آن از مثبت به منفی و از منفی به مثبت حرکت می‌کند.

این روند نوسانی سبب شده تا سهامداران هم نتوانند تصمیم درست در انجام معاملات داشته باشند و همین موضوع خود را در خروج پول حقیقی و تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی‌ها نشان داده است.

شاخص کل در این هفته در تمام روزها سبزپوش بود، اما شاخص کل هم‌وزن روند نوسانی متمایل به رشد را در این هفته در پیش گرفت.

در هفته گذشته نمادهای پالایشی به دلیل انتشار اخباری مبنی بر تعدیل احتمالی این شرکت‌ها ناشی از اعلام نرخ خوراک آنان و اعلام انتشار صورت‌های مالی، بیشترین پول حقیقی‌ها را به خود اختصاص داده‌اند.

نگاهی به جریان نقدینگی گروه‌ها نشان می‌دهد، پولی که قبلا وارد گروه فلزات اساسی شده بود، طی روزهای این هفته به سمت نمادهای پالایشی حرکت کرده است.

البته رفتار بازار در هفته گذشته نشان داده، بخشی از خریداران همچنان در تردید و انتظار قرار دارند هر چند که رفتار بورس در دو هفته ابتدایی مهر با شرایط خوبی روبرو بوده است، اما همچنان در این وضع سبزپوشی شاخص کل و شاخص کل هم‌وزن، می توان رگه‌های از ناپداری و شکنندگی را در رفتار بورس مشاهده کرد.

شاخص کل بورس در هفته گذشته به رقم یک میلیون و ۴۸۸ هزار واحد رسید و نسبت به آخرین روز معاملاتی هفته قبل ۵۱ هزار و ۲۸۰ واحد بالاتر ایستاد.

در هفته دوم مهر، بازدهی هفته شاخص بورس مثبت ۶ر۳ درصد بود که مشابه رشد هفته پیشین بوده است، به عبارت دیگر شاخص کل بورس سرعت خود را حفظ کرده و رکورد چند روز صعودی پیاپی را به ثبت رسانده است.

در هفته گذشته شاخص کل هموزن صعود کرد و در پایان هفته نسبت به هفته قبلی شش هزار و ۴۹۲ واحد بالا‌تر ایستاد و به رقم ۴۲۷ هزار و ۲۸۳ واحد رسید.

شاخص کل هموزن در هفته دوم مهر بازدهی مثبت ۵۴ر۱ درصدی را ثبت کرد که نسبت به رشد ۳ر۱ درصدی هفته قبلی افزایش داشته است.

نوسان موجود در شاخص کل هموزن نشان می دهد، بازار همچنان براساس شاخص سازها حرکت می‌کند و نمادهای کوچک بازار سرمایه هنوز نتوانسته‌اند جای خود را در میان سهامداران باز کنند.

در هفته گذشته، کمترین رقم ارزش معاملات کل در روز یکشنبه بود که ارزشی معادل ۱۵ هزار و ۶۲۸ میلیارد تومان داشت و بالاترین رقم هفته هم روز دوشنبه محقق شد که به رقم ۴۴ هزار و ۱۳۴ میلیارد تومان بالغ شد. میانگین ارزش معاملات کل هفته ۲۶ هزار و ۵۱۶ تومان بود که نسبت به رقم ۲۸ هزار و ۱۵۳ میلیاردی هفته قبل از آن، افت ۵ درصدی داشته است.

در هفته گذشته، میانگین ارزش معاملات خرد بورس شش هزار و ۶۱۲ میلیارد تومان بود که نسبت به رقم پنج هزار و ۹۲۲ میلیاردی هفته قبل از آن ، رشد ۶ر۱۱ درصدی نشان می دهد.

پایین‌‌ترین رقم ارزش معاملات خرد به روز دو‌شنبه گذشته برمی‌‌گردد که پنج هزار و ۶۳۴ میلیارد تومان بود و بالاترین رقم هفته در روز شنبه ثبت شد که هفت هزار و ۴۵۴ میلیارد تومان بود.

همچنین میانگین ارزش صف‌ های فروش در هفته گذشته ۹۶ میلیارد تومان بود که از میانگین هفته‌ قبل از آن ۴۳۹ میلیارد تومان کمتر بود و نزول ۸۲ درصدی داشته است. بالاترین رقم هفته گذشته ۱۲۵ میلیارد تومان بود که در روز ‌یکشنبه ثبت شد و پایین ‌ترین رقم به روز ‌‌‌‌شنبه برمی ‌گردد که ۶۸ میلیارد تومان بود.‌میانگین ارزش صف‌های خرید در هفته گذشته ۴۱۰ میلیارد تومان بود که از میانگین هفته قبل از آن ۷۲ میلیارد تومان بیشتر بود.

در هفته گذشته، میانگین ارزش صف‌‌های خرید ۲۱ درصد افزایش یافت و بالاترین رقم هفته فوق۶۵۰ میلیارد تومان بود که در روز شنبه ثبت شد و پایین‌ترین رقم به روز دوشنبه برمی‌گردد که ۲۸۳ میلیارد تومان بود.

در پایان هفته دوم مهر امسال، رکورد خروج پول حقیقی برای سه روز متوالی ثبت شد و در مجموع کل هفته ۹۴۶ میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد.

میانگین خروج پول حقیقی ۲۳۶ میلیارد تومان بود که نسبت به هفته قبل از آن که رقم ۱۱۴ میلیارد تومان بوده، رشد ۱۰۷ درصدی داشته است.

به نظر می‌رسد شاخص کل بورس میل دارد در این هفته با تداوم مسیر صعودی خود وارد کانال ۵ر۱ میلیون واحدی شود.

نسخه مناسب چاپ