بررسی نحوه افشای اطلاعات
رئیس اداره نظارت بر ناشران گروه مالی و خدماتی سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: معاملات سهام شرکت سرمایه‌گذاری پردیس مورد بررسی قرار می‌گیرد.

سعید واشقانی فراهانی در گفتگو با پایگاه خبری بازارسرمایه (سنا) افزود: شرکت سرمایه‌گذاری پردیس پیشنهاد هیئت‌مدیره به مجمع عمومی فوق‌العاده در مورد افزایش سرمایه شرکت از مبلغ ۱۲۵۰ میلیارد ریال به مبلغ سه هزار میلیارد ریال را ابتدا در تاریخ ۲۹ اردیبهشت امسال و اظهارنظر حسابرس نسبت به گزارش توجیهی هیئت‌مدیره مذکور را در تاریخ ۱۰ خرداد سال جاری در سامانه کدال افشاء کرده است.

سعید واشقانی فراهانی افزود: با توجه به انقضای مهلت مجوز افزایش سرمایه مذکور در تاریخ ۱۵ مهر گذشته، شرکت سرمایه‌گذاری پردیس در تاریخ ۱۴ مهر به منظور درخواست مجدد مجوز افزایش سرمایه، اقدام به انتشار دوباره گزارش توجیهی هیئت‌مدیره و اظهارنظر حسابرس نسبت گزارش توجیهی هیئت‌مدیره در مورد افزایش سرمایه فوق‌الذکر کرده است؛ در نظر داشته باشید که این بار به طور اشتباهی در فرم اطلاعیه‌های مذکور افزایش سرمایه شرکت از مبلغ ۵ر۱۲ میلیارد ریال به مبلغ ۳۰۰ میلیارد ریال درج شده است.

وی تاکید کرد: با توجه به پیگیری‌ها، اطلاعیه اصلاح شده در همان تاریخ و با فاصله زمانی ۵۵ دقیقه‌ای در سامانه کدال افشاء شده است؛ اما با توجه به حجم زیاد معاملات سهم و افزایش قابل توجه دامنه نوسان قیمت سهم طی فاصله زمانی بین انتشار اطلاعات اولیه و اطلاعیه اصلاح شده، بررسی معاملات سهام به اداره مربوطه در سازمان ارجاع شده است.

واشقانی فراهانی گفت: در صورت احراز هرگونه تخلف در مورد افشای اطلاعات و همچنین معاملات انجام شده، مراتب به مراجع ذیصلاح اعلام خواهد شد.

از سوی دیگر مدیر سبد شرکت سبدگردان آسمان گفت:

بازارسرمایه به عنوان یکی از بازارهای مالی هوشمند، همواره بیش از دیگر بازارها به کوچکترین اخبار و اتفاقات اقتصادی، سیاسی و حتی اجتماعی واکنش نشان می دهد.

منصور اصغری در بررسی اثر افزایش نرخ ارز نیمایی بر بازار سرمایه گفت: نرخ ارز مرجع برای تعیین قیمت پایه محصولات بورس کالای ایران، نرخ نیما است و افزایش این نرخ تاثیر مستقیمی بر افزایش نرخ فروش محصولات در این بورس دارد؛ بنابراین، با افزایش نرخ فروش محصولات بورس کالا، سود بیشتر شرکت‏‌ها افزایش می‎یابد؛ زیرا بیشتر شرکت‌‏های بورسی، شرکت‏‌های عرضه کننده محصولات هستند.

منصور اصغری خاطر نشان کرد: نرخ دلار نیمایی در حال حاضر فاصله‌ای بیش از چهار هزار تومان با دلار بازار آزاد دارد، این موضوع سبب ایجاد حاشیه امنی برای این نرخ شده و به عنوان پتانسیل برای افزایش نرخ نیما می توان آن را در نظر گرفت.

وی در مورد تاثیر افزایش نرخ بهره بین بانکی (در حال حاضر به بیشترین میزان طی سه ماه اخیر رسیده است) بر بازارسرمایه بیان کرد: افزایش نرخ بهره بین بانکی و به دنبال آن افزایش نرخ بازدهی اوراق با درآمد ثابت، همچنین افزایش نرخ بهره سپرده‎های بانکی در ساده ترین حالت به کاهش نسبت PرE انتظاری برای بازار منجر می‎شود.

اصغری افزود: وقتی چشم انداز تورمی آینده کشور با بازدهی اوراق بدون ریسک، اختلاف معنی‏‌داری نداشته باشد، بسیاری از سرمایه‏‌گذاران حاضر به پذیرش ریسک سرمایه‌‏گذارای در بازار سرمایه نیستند و کسب بازدهی بدون ریسک از طریق سرمایه‎گذاری در اوراق را ترجیح می‏‎دهند.

کارشناس بازارسرمایه تاکید کرد: این موضوع سبب سوق جریان نقدینگی به سمت اوراق می شود و بازار سرمایه را در رکود قرار می‏دهد؛ البته یک نکته‏ را باید به سرمایه‏‌گذاران در اوراق یادآور شد که این افراد پیوسته در معرض ریسک افزایش تورم قرار دارند.

وی در ادامه به بررسی اثر عضویت ایران در سازمان شانگهای بر صنایع بورسی ایران پرداخت و گفت: نرخ ارز، چه در موضوع قرارداد ۲۵ ساله ایران و چین و چه در موضوع عضویت ایران در سازمان شانگهای، واکنشی نشان نداد و بازار سرمایه ایران نیز تقریبا بی تفاوت از کنار این موضوع گذشت.

اصغری اظهار کرد: به نظر من این موضوعات در کوتاه مدت تاثیری بر آینده شرکت‏‌ها و شرایط اقتصادی کشور نخواهند گذاشت و آثار این موضوعات را باید به طور بلند مدت در نظر گرفت.

درباره اثرگذاری این دو موضوع بر بهبود شرایط اقتصادی کشور تردیدهای بسیاری وجود دارد، زیرا به نظر می رسد، با وجود تحریم‎های آمریکا و عدم عضویت ایران در FATF، بهره برداری از این دستاوردها برای کشور سخت باشد.

نسخه مناسب چاپ