برگزاری هفته جهانی سرمایه‌گذار
هفته جهانی سرمایه‌گذار به طور رسمی در بازار سرمایه ایران آغاز شد.

سارا علیاری مدیر امور بین‌الملل سازمان بورس با اعلام این خبر به پایگاه خبری بازارسرمایه (سنا) گفت: سازمان بورس و اوراق بهادار و ارکان بازار سرمایه، در این هفته ابتکارات و نوآوری‌های خود در حوزه آگاهی و اطلاع ‌رسانی مفاهیم سواد مالی به عموم مردم را به نمایش می‌گذارند.

وی افزود: با توجه به شرایط خاص کرونا و در مدت زمان کوتاه، فعالیت‌های متنوع و مختلفی برای این هفته در نظر گرفته شده است.

تولید محتواهای جذاب و متنوع در خصوص سواد مالی و انتشار آنها در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی همچون توییتر، فیس بوک، اینستاگرام، انتشار بروشورهای مفاهیم مالی در مکان‌های عمومی، انجام مصاحبه‌های میدانی و …. از جمله اقدامات دردست اجراست.

وی تصریح کرد: آموزش سواد و مفاهیم مالی نه تنها به رفع نیازهای مالی اقشار مختلف مردم در مراحل گوناگون زندگی کمک می‌کند بلکه در مواقعی که بازارهای مالی پر نوسان می‌شوند، آنها را از اتخاذ تصمیم‌های زیان بار دور نگه دارد.

مدیر امور بین‌الملل سازمان بورس خاطر نشان کرد: بازار سرمایه ایران تلاش دارد با پیروی از اهداف «کمیته خرد سرمایه‌گذاران (C8)» آیسکو از طریق ارائه برنامه‌ها و آموزش‌های سواد مالی با فهم آسان و قابل دسترس عموم مردم، بستری را فراهم کند تا عموم مردم به ویژه سهامداران، آگاهانه اقدام به سرمایه‌گذاری و اتخاذ تصمیم‌های مالی مناسب کنند.

گفتنی است؛ شعار سازمان بورس و اوراق بهادار در «هفته جهانی سرمایه‌گذار» عبارتست از «اگر به فکر سرمایه‌گذاری با بازدهی خوب هستید، دانش مالی کسب کنید» و همه فعالیت‌ها و اقداماتی که در این هفته برگزار می‌شود در رابطه با این شعار است.

خبر دیگر اینکه در شش ماهه ابتدایی سال جاری سود ۱۲۸ ناشر به حساب بیش از ۲۳ میلیون سهامداران از طریق سجام واریز شد.

به گزارش سمات، تازه ترین آمارها حاکی از آن است که از روز ۱۶ فرودین تا پایان روز ۳۱ شهریور امسال، سود سهام ۱۲۸ ناشر بازار سرمایه که در مجموع شامل ۸۹ هزار میلیارد ریال برای بیش از ۲۳ میلیون سهامدار می‌شود از سوی سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه از طریق سامانه سجام واریز شده است.

جزییات اطلاعات واریز سود در این دوره زمانی نشان می‌دهد که توزیع سود به تفکیک تعداد ناشران در شش ماهه ابتدایی سال جاری به این صورت بوده است که در فرودین برای پنج شرکت، اردیبهشت برای ۹ شرکت، خرداد برای ۱۵ شرکت، تیر برای ۲۵ شرکت، مرداد برای ۳۵ شرکت و شهریور برای ۳۹ شرکت حاضر در بازار سرمایه صورت گرفته است.

همچنین در شش ماهه اول سال جاری، سمات در مجموع سود سهام ۱۲۸ ناشر که شامل ۲۳ میلیون و ۷۳۳ هزار و ۵۷۵ سهامدار می شود را به میزان ۸۹ هزار و ۷۳۸ میلیارد و ۵۸۴ میلیون و ۱۲۵ هزار و ۵۸۰ ریال در سررسید های این دوره شش ماهه از طریق سامانه سجام واریز کرده است.

نسخه مناسب چاپ