پیش‌بینی رشد آرام بورس
یک تحلیلگر بازار سرمایه ضمن بررسی عوامل تاثیر گذار بر این بازار، پیش‌بینی کرد که هرچند بازار سرمایه تا دو – سه هفته آینده در همین محدوده باقی خواهد ماند اما در اواسط آبان ماه و اواخر پاییز آهسته آهسته رشد خواهد کرد.

روزبه شریعتی در گفتگو با ایسنا، با اشاره به وضع کاهشی بازار سرمایه در روزهای گذشته اظهار کرد: بازار روز گذشته غیرقابل انتظار منفی خورد، چراکه انتظار می‌رفت برخی شرکت ها که در انتظار گزارش های خوب آن ها برای فصل تابستان هستیم، بازار هیجانی و رو به پایین نفروشد.

در هر حال این اتفاقات جزو نوسانات بازار است و همیشه وقتی گزارش های واقعی به بازار مخابره شود از هیجانات بازار کاسته و شرایط منطقی تر می شود.

وی ادامه داد: البته باید گفت روزهای گذشته بازار بیشتر از اینکه بخواهد منطقی برخورد کند درگیر هیجانات و شایعات پیرامون تغییرات افراد سیاسی و گزارش گروه پالایشی و محاسبات صورت گرفته بود.

هفته قبل پیش از آنکه صورت حساب از سمت شرکت ملی پالایش و پخش و وزارتخانه به پالایشگاه ها اعلام شود، بازار انتظار سودآوری داشت اما طبق شنیده ها صورت حساب برای پالایشگاه ها ابلاغ شده و محاسبات صورت گرفته است. اما درمورد این دستورالعملی که ابلاغ شده است بین تحلیلگران تناقض وجود دارد و راجع به سودهای برآورد شده شرکت های پالایشی تلورانس بالایی وجود دارد، برای برخی پالایشگاه ها سود صفر تومان تا ۸۷۰ تومان براورد کرده اند.

تحلیلگر بازار سرمایه به تاکید بر اینکه گروه پالایشی، گروه تاثیرگذاری در بازار سرمایه است، گفت: گروه پالایشی چه از لحاظ ارزش بازاری، چه از لحاظ روان شناسی معاملات و چه از نظر روانی در بازار بیشترین تاثیرگذاری را دارند و از آنجایی که این شایعه شدت گرفت که این گروه از لحاظ سودآوری خیلی پایین تر از انتظار بازار هستند، بازار واکنش نشان داد.

شریعتی در ادامه با اشاره به زمزمه های تغییر رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار هم اظهار کرد:هرچند تغییرات در سازمان بورس نباید در معاملات بازار سرمایه و ارزش شرکت ها تاثیرگذار باشد اما به نظر می‌رسد بازار دوست دارد خواسته یا ناخواسته تشنج داشته باشد هرچند تغییرات در این سازمان باید مبتنی بر منطق و اصول باشد ولی عملکرد دکتر دهقان هم به شدت قابل دفاع است.

وی درمورد رئیس جدید بانک مرکزی گفت: انتخاب دکتر صالح آبادی به عنوان رئیس کل بانک مرکزی هم باید به بازار سرمایه سیگنال مثبت دهد، زیرا اولین رئیس کل بانک مرکزی است که به صورت مستقیم سکان سازمان بورس را بر عهده داشته است و انتظار می‌رود با حضور وی تنش بین دو بازار پول و سرمایه به حداقل برسد.

شریعتی تاکید کرد: انتظار می‌رود با حضور صالح آبادی نرخ بهره بازار پول و اوراق ها که روی بازار سرمایه تاثیر زیادی می‌گذارد، شفاف تر شود. در سال های ۱۳۹۳ تا ۱۳۹۵ با سودهای بیش از ۲۹ درصدی این نرخ ها، بازار سرمایه آسیب دید و اگر این اتفاق تکرار شود بازار سرمایه و اقتصاد آسیب می‌بینند اما اگر بهره بین ۲۲ تا ۲۳ درصد باقی بماند و بیش از ۲۰۰ هزار میلیارد تومان اوراق با همین نرخ فروش برود اتفاق خوش یمنی برای بازار سرمایه است.

تحلیلگر بازار سرمایه ادامه داد: از طرف دیگر سیگنال مذاکرات دلار را به محدوده ۲۷ هزار و ۶۰۰ تومان رساند اما باز هم دلار نیمایی محدوده ۲۳ هزار و ۲۰۰ تومان بود که درواقع دلار نیمایی نرخی است که برای شرکت های بازار سرمایه محاسبه می‌شود.

بنابراین نمی‌توان گفت کاهش نرخ دلار در بازار آزاد به ریزش بازار منجر می شود و اگر دلار آزاد و دلار نیمایی در همین محدوده بمانند بسیاری از سهم های بازار ارزنده هستند.

شریعتی با بیان اینکه TTM PرE بازار از محدوده بالای ۳۰ واحد به زیر ۱۰ واحد رسیده است، توضیح داد: این موضوع نشان از رشد سودآوری و عدم رشد قیمت سهام است و به محدوده ای رسیده که اصطلاحا باید گفت بازار دیگر ریزش ندارد و می‌توان با قطعیت بالایی گفت که اگر همه متغیرها مانند قیمت ارز، قیمت خوراک و هرچیزی از سمت دولت به شرکت ها تحمیل می‌شود ثابت بماند، بازار نباید ریزش داشته باشد.

وی ادامه داد: کمتر از دو هفته به انتشار گزارش های شش ماهه شرکت ها مانده است و گزارش های شهریور نشان داد که شرکت ها هم از لحاظ سودآوری و هم از لحاظ نرخ فروش نسبت به بهار بالاتر بودند.

سودآوری بیش از ۱۰۰ شرکت در تابستان ۱۴۰۰ نسبت به تابستان ۱۳۹۹ رشد قابل توجهی داشت، همه این اتفاقات نوید گزینه های ارزنده زیادی دارد و سرمایه گذاری بلند مدت می‌تواند جذاب باشد.

تحلیلگر بازار سرمایه افزود: البته از آنجایی که شرایط سیاسی تغییرات وجود دارد و بازار دچار دوگانگی شده است احتمالا بازار در همین محدوده تا دو – سه هفته باقی بماند و پس از گزارش های شش ماهه در اوایل آبان و اواخر پاییز بازار آهسته آهسته بالاتر برود.

نسخه مناسب چاپ