وزیر کشور: امنیت خلیج فارس مدیون عقلانیت و اقتدار ایران است
 

سرویس شهرستان ها: وزیر کشور با بیان این که بارها ‌به قدرت‌های فرامنطقه‌ای هشدار داده ایم که در منطقه ماجراجویی نکنند، افزود: امنیت خلیج فارس را با عزت و قدرت حفظ خواهیم کرد.

به گزارش خبرنگار ما در بندرعباس ، احمد وحیدی دیروز در ‌آیین تکریم و معارفه استانداران قدیم و جدید هرمزگان با بیان این که بارها اعلام کرده‌ایم امنیت خلیج فارس بیش از همه مدیون عقلانیت و اقتدار ایران است و ایران اجازه نمی‌دهد کسانی از خارج از منطقه امنیت آن را برهم بزند، تاکید کرد: ‌در این زمینه بارها اقتدار خود را نشان داده ایم و به نیروهای فرا‌منطقه‌ای هشدار داده‌ایم که ماجرا‌جویی نکنند.

وحیدی با بیان این که مردم در شمال و جنوب خلیج فارس با هم هستند، افزود: ‌کسانی قصد تحریک دارند که امیدواریم حاکمان کشورهای منطقه عقلانیت به خرج دهند و اجازه فعالیت به نیروهای فرامنطقه‌ای و صهیونیست‌های جنایتکار کودک‌کش ندهند.

وی سپس با تاکید مجدد بر نقش هرمزگان در توسعه تبادلات تجاری و مرزی با کشورهای خلیج فارس اظهار داشت‌: دست کشورهای اسلامی را برای همکاری می‌فشاریم و انتظار می‌رود در سایه تبادلات مرزی تجاری، جزایر هم قوی‌تر و آبادتر شوند.

وزیر کشور با برشمردن ظرفیت این استان در بخش‌های مختلف، اظهار داشت: در کنار ظرفیت‌های فراوان این استان‌ نباید در آن محرومیت باشد چرا که هرمزگان استانی بسیار مهم و یگانه‌ای است که تنگه راهبردی هرمز بر کرانه آن قرار دارد و به لحاظ راهبردی یکی از حساس‌ترین نقاط دنیاست‌ و با داشتن ۱۴ جزیره در کشور بی‌نظیر است که هر کدام از این جزایر ظرفیت‌های فراوانی برای توسعه دارد.

وی با بیان این که هرمزگان با داشتن ۲ هزار کیلومتر ساحل، ظرفیت‌های فراوان در حوزه انرژی، ترانزیت ، صنعت ، کشاورزی ‌‌و مردمی خونگرم و بسیار مهربان‌، نقطه‌ای کلیدی در اقتصاد‌ دریا‌محور است، افزود: ‌هرمزگان در اقتصاد دریا محور، نقطه کلیدی است.

وزیر کشور با بیان این که شکل‌گیری تمدن دریایی ‌بسیار آینده‌دار است که ‌در کناره همین سواحل شکل خواهد گرفت و هرمزگان برای شکل گیری این تمدن بسیار کلیدی است، ادامه داد: اکنون ۹۰ درصد بازرگانی از طریق در انجام می گیرد و هرمزگان می‌تواند نقطه کلیدی برای تعاملات‌ دریایی باشد.

وی با بیان این که هرمزگان تنها جایی در کشور است که زیردریایی در آن ساخته می‌شود و در کنار آن زمینه توسعه ظرفیت‌های دانش بنیان در آن وجود دارد، تاکید کرد: ‌پالایشگاه ستاره خلیج فارس که افتخاری برای کشور و نمادی از قدرت است ‌در اوج تحریم و با توان بومی در این استان ساخته شده است که می‌توان آن را ابرطرح نامید.

وحیدی با انتقاد از حاکمیت سیستم دولتی بر همه امور کشور تاکید کرد: ‌این موضوع به مرور تبدیل به فرهنگ و همه چیز منوط به تهران شده است ‌و کشور باید نفت را بفروشد تا بتواند آن را اداره کند‌.

همچنین نماینده ولی فقیه در هرمزگان و امام جمعه بندرعباس در این مراسم با اشاره به این که استان هرمزگان دارای ظرفیت های عظیم اقتصادی در بخش های مختلف صنعتی، معدنی،کشاورزی، شیلات، تجاری، گردشگری و خدمات است، افزود: باید از این ظرفیت ها برای کاهش فقر ، بیکاری و اشتغال جوانان بکار گرفته شود.

حجت الاسلام و المسلمین محمد عبادی زاده با اشاره به این که فقر و بیکاری زیبنده هرمزگان نیست، ادامه داد: جوانان هرمزگانی به خاطر نداشتن شغل، در شرایط خوبی قرار ندارند که می توانیم ظرفیت های بزرگ استان را در اختیار بگیریم و مشکل فقر و بیکاری را کاهش دهیم.

وی با بیان این که امروز با همه ظرفیت های موجود، جوانان هرمزگانی کمترین بهره را از

سرمایه ها و ذخایر ارزشمند استان می برند،تاکید کرد: هرمزگان به عنوان دالان اقتصادی کشور و بندرشهید رجایی با در اختیار داشتن ۶۰درصد ظرفیت صادرات و واردات کشور و همچنین وجود صنایع بزرگ و سواحل می تواند در تحول این استان نقش آفرین باشد.

عبادی زاده در ادامه با اشاره به تاریخچه صنایع دستی در هرمزگان گفت: انتخاب بندرعباس به عنوان شهر خلاق صنایع دستی، نشان از ظرفیت این حوزه دارد و پیش از این هم محصولات صنایع دستی هرمزگان به کشورهای حاشیه خلیج فارس فارس صادر می شد و با فعال کردن این بخش می توان هر خانه هرمزگانی را به کارگاه صنایع دستی تبدیل کرد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود، با بیان ‌این که پس از گذشت ۴۳سال از عمر با برکت انقلاب اسلامی، توقع بسیاری از جوانان این است که در مدیریت عالی کشور سهمی داشته باشند، افزود: متاسفانه استفاده از توان نیروهای انسانی هرمزگانی در سطوح بالا و در حوزه وزارتی مورد توجه قرار نگرفته است. انتظار داریم این ظرفیت برای هرمزگان فراهم شود و در دوره جدید با کادرسازی خوبی که شکل می گیرد، هرمزگانی ها هم بتوانند در سطوح عالی مدیریتی کشور حضور داشته باشند.

در این مراسم مهدی دوستی به عنوان استاندار جدید هرمزگان معرفی شد.

باید با کمبود آب سازگاری پیدا کنیم

وزیر کشور همچنین ظهر دیروز در مراسم معارفه استاندار اصفهان با بیان این که باید با کمبود آب سازگاری پیدا کنیم و در وهله نخست الگوی مصرف خود را اصلاح کنیم، افزود: الگوی بهره وری آب بسیار مهم است و به طور حتم الگوی کشت را باید اصلاح کنیم.

به گزارش خبرنگار ما در اصفهان، وحیدی ادامه داد: اصفهان نقطه اتکای بزرگی در انقلاب و حرکت های ملی ایران است. در خدمت چنین مردمی بودن توفیق بالایی می خواهد و استاندار جدید اصفهان انسانی خدوم و متواضع است که باید قدر این فرصت را بداند و به مردم بزرگ اصفهان خدمت صادقانه کند. استانداری باید محل آرامش و امید مردم باشد و استاندار باید چنین رویه ای را در پیش بگیرد. وی تاکید کرد: استان اصفهان دارای ظرفیت های بزرگی است و از نظر صنعتی ممتاز و در کشاورزی جزو ۳ استان برتر کشور است. این استان دارای ظرفیت های بزرگی در گردشگری است که می تواند اقتصاد استان را متحول کند. البته موضوع آب مشکلی کشوری است و حتی در استان های به ظاهر پر آب مشکل آب داریم. وزیر کشور افزود: مشکل آب در کشور و استان اصفهان جزو برنامه های عمومی دولت است و باید با کمبود آب سازگاری پیدا کنیم . ۳درصد نرخ رشد کشور مربوط به بهره وری است و الگوی مصرفمان به گونه ای است که نرخ بهره وری را پایین آورده است.

وحیدی گفت: گاز مصرفی ما ۵برابر ژاپن و اتحادیه اروپا است. اصفهان نخستین شهر پارک علم و فناوری است که جای خوشحالی دارد. اقتصاد دانش بنیان باید به ما کمک کند تا اقتصاد کشور را متحول کنیم. لذا به یک برنامه آمایش سرزمینی بر اساس اسناد بالا دستی نیاز داریم و مبنای حرکت ما باید بر اساس این آمایش سرزمینی باشد و توسعه استان اصفهان هم باید بر اساس همین برنامه پیش برود.

در این مراسم سید رضا مرتضوی به عنوان استاندار جدید اصفهان معرفی شد.

نسخه مناسب چاپ