‏گرانی لبنیات در قزوین؛ قطب تولید شیر
 

سرویس شهرستان‌ها: شرایط اقتصادی حاکم بر جامعه و گسترش ویروس کرونا طی ۲ سال اخیر مشکلات زیادی برای تامین مواد غذایی سفره‌های مردم ایجاد کرده و باعث شده است تا آرام آرام این سفره‌های نه چندان پر اکثر مردم نسبت به گذشته، در کنار گوشت قرمز؛ ماهی، گوشت مرغ و انواع میوه و سبزی هم در سبد غذایی مردم محدودتر از قبل شود.‏‎

‎در این شرایط که بدست آوردن لقمه‌ای نان حلال با دشواری‌های بسیاری همراه است، مردم در کنار نبود گوشت قرمز و مرغ مناسب در سفره‌های روزانه خود با گرانی افسار گسیخته قیمت لبنیات هم مواجه هستند به طوری که قیمت‌گذاری این محصولات با ارزش و تضمین کننده سلامت جسمی جامعه نه فقط سالانه بلکه به صورت هفتگی گران می‌شود و مردم طی یک ماه با چند مرحله افزایش قیمت لبنیات مواجه هستند که باعث شده است لبنیات هم مانند سایر مواد خوراکی در قزوین به عنوان استانی که خود تامین‌کننده شیر مورد نیاز سایر استان‌ها هم به حساب می‌آید، از سبد غذایی مردم آن خالی شود‏‎.

‎کم فروشی، کاهش حجم لبنیات در ظرف‌های بسته بندی، گران فروشی، تغییر تاریخ مصرف در برخی از لبنیات توزیع شده در بازار و کیفیت پایین آن، از عوامل ملموس در کاهش مواد لبنی در سفره‌های مردم در ماه‌‌های اخیر است و ‎عدم نظارت دقیق مسئولان در این زمینه نیز موجب اجحاف در حق مردم شده است و در عین حال گاهی در رسانه‌ها اعلام می‌شود که فلان شرکت لبنیاتی به وسیله سازمان تعزیرات جریمه شده؛ اما این جریمه نه فقط به جیب مردم باز نمی‌گردد بلکه تاثیری در کاهش قیمت لبنیات و یا افزایش موغوبیت آن نداشته و ‎این در حالی است که قیمت شیر پایه از واحد‌های تولیدی به رغم افزایش چند مرحله‌ای نهاده‌های دامی طی یک سال گذشته، فقط یک بار افزایش یافته است و با قیمت مصوب ۶۴۰۰ تومان به دست کارخانه‌های تولید لبنیات می‌رسد و در این میان تولید کنندگان و مصرفکنندگان لبنیات؛ هر ۲ ضرر می‌کنند.

‎تولید شیر در استان قزوین کاهش نداشته است‏

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین با اشاره به وجود ۲۱۷ واحد گاوداری شیری صنعتی در استان به گزارشگر اطلاعات می‌گوید: تولید شیر استان قزوین با مجموع ۱۳۰ هزار راس گله؛ عمدتا از این واحد‌ها تامین می‌شود‏‎.

‎حمیدرضا عزتی می‌افزاید: مجموع شیر تولیدی استان قزوین در سال گذشته ۶۱۴ هزار تن بود و در ۶ ماهه سال جاری نیز بیش از ۳۴۰ هزار تن شیر تولید شده است‎ که از این مقدار ۷۶ هزار تن در داخل استان مصرف می‌شود و ۲۶۴ هزار تن به سایر استانها برای مصرف در کارخانه‌ها توزیع شده است‎.

‎وی با اشاره به عدم کاهش تولید شیر در استان قزوین نسبت به سال گذشته اظهار می‌دارد: وضعیت تولید شیر با توجه به اصلاح نژاد در واحد‌های تولیدی نسبت به سال گذشته افزایش یافته؛ اما مشکلات دامداران در برخی از بخش‌ها و از جمله هزینه‌های کارگری و حمل و نقل بسیار زیاد شده است‎.

‎معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین بر ضرورت حمایت‌های جدی از تولید کنندگان شیر تاکید می‌کند و می‌گوید: دولت می‌کوشد از واحد‌های تولیدی حمایت‌های ویژه کند، به طوری که تا پایان مرداد ماه سهمیه‌های نهاده گاوداران شیری پرداخت شده است اما در

عین حال گاوداران به دلیل افزایش هزینه‌های جانبی با مشکلات زیادی مواجه هستند‏‎ و واحد‌های تولیدی شیر برای دریافت تسهیلات بانکی همه ساله به صورت مستمر و به ازاء هر راس گاو شیری بیش از ۱۰ میلیون تومان نقدینگی از محل تسهیلات بانکی دریافت می‌کنند‏‎.

‎وی به افزایش قیمت نهاده‌های دامی داخلی اشاره می‌کند و می‌افزاید: قیمت نهاده‌های دولتی شامل ۳ قلم کالای اصلی ذرت، سویا و جو که بخشی از نیازهای دامداران را تامین می‌کند؛ در سال جاری یک مرحله افزایش یافته است، اما قیمت اقلام داخلی نهاده‌های دامی شامل یونجه، کلش، سیلوی ذرت، جو داخلی، کلزا، تخم پنبه و تفاله چغندر قند نسبت به سال گذشته حداقل تا ۲ برابر شده است‏‎ و به همین دلیل دامداران تمایل دارند از نهاده‌های خارجی با ارز ۴۲۰۰ تومان استفاده کنند اما با توجه به محدودیت منابع وارداتی نهاده‌ها فقط برابر سهمیه برای دامداری‌ها توزیع می‌شود‏‎.

عزتی در رابطه با ثبات قیمت شیر در واحد‌های تولیدی می‌گوید: به رغم گرانی نهاده‌ها و خشکسالی‌ها به وجود آمده؛ قیمت شیر ۶۴۰۰ تومان اعلام شد که با احتساب سبوس دولتی و تعیین ارز مورد نیاز برای نهاده‌های دولتی، تقریبا قیمت متعادلی است، اما اشکال کار برای افزایش تولید لبنیات در زمانی است که شیر پس از واحد تولیدی وارد کارخانه‌ها می‌شود و با افزایش چشمگیر و به قیمت‌های متفاوت به دست مصرف کننده می‌رسد‎.

افزایش ۲ برابری قیمت علوفه

سیدرضا خسروی از تولید کنندگان شیر در استان قزوین به افزایش ۲ برابری قیمت علوفه اشاره می‌کند و می‌گوید: گرانی علوفه مشکلات زیادی را برای تولیدی کنندگان به وجود آورده است، به طوری که از سال گذشته تا کنون قیمت یونجه از ۲۵۰۰ تومان به ۴۶۰۰ تومان تحویل گاوداری‌ها می‌شود و ذرت علوفه‌ای نیز از ۶۰۰ تومان با چک ۹ ماهه به ۱۶۰۰ تومان با چک پیش پرداخت وارد سیلوهای گاوداری صنعتی می‌شود‏‎.

‎وی ادامه می‌دهد: در سالهای گذشته کشاورزان کاه را آتش می‌زدند و یا به قیمت ۳۵۰ تومان به گاوداری‌ها تحویل می‌دادند، اما الان با قیمت هر کیلو ۴۰۰۰ تومان تحویل می‌دهند‏‎ و ‎این در حالی است که ارز ۴۲۰۰ تومانی برای وارد کردن علوفه‌های دولتی شامل سویا، جو و ذرت است و اگر این اقلام با ارز آزاد وارد شود، قیمت هر کیلوگرم شیر به ۱۱ تا ۱۲ هزار تومان می‌رسد‏‎.

این تولید کننده شیر صنعتی در استان قزوین خواستار حمایت‌های دولت و تعیین تسهیلات

کم بهره برای تامین نیاز‌های بخش تولیدی واحد‌های دامداری می‌شود و اظهار می‌دارد: در یک گاوداری کوچک با تولید ۲۵ تن شیر روزانه باید ۸ تا ۱۰ میلیارد تومان ذرت علوفه‌ای خریداری شود، اما تولید کنندگان توان پرداخت این مبلغ را ندارند و کشاورزان هم به دلیل مشکلات مالی درخواست تسویه حساب یک تا دو ماهه دارند که در صورت عدم حمایت بخش دولتی و عدم تعیین تسهیلات کم بهره برای واحد‌های تولیدی شیر صنعتی؛ این واحد‌ها تعطیل خواهند شد‎.

‎خسروی با اشاره به این که ۲۵ درصد اشتغال کشور مربوط به بخش‌های کشاورزی، دامداری و مرغداری است می‌گوید: به رغم مشکلات زیاد در دوران کرونا و وضعیت نامناسب اقتصادی کشور؛ بخش‌های کشاورزی و دامداری با وجود همه مشکلات پیش رو و درصد پایین سود حاصل از تولیدات، نه فقط تعطیل نشده‌اند، بلکه اشتغالزایی هم داشته‌اند‏‎.

‎وی راه حل مشکلات بخش کشاورزی و دامداری را توجه به تشکل‌های این بخش‌ها می‌داند و می‌افزاید: تشکل‌های بخش‌های کشاورزی و دامداری بهتر می‌توانند راهکار‌های مناسب برای رشد، رونق تولید و حل مشکلات پیش رو ارائه کنند‎.

‎وی تاکید می‌کند: تولید کنندگان شیر و گاوداری‌ها همچون چشمه هستند و در صورت تعطیلی این واحد‌ها در مسیر عرضه محصولات لبنی، همه کارخانه‌های تولید لبنیات هم تعطیل خواهند شد و اشتغال موجود در این مسیر نیز از میان می‌رود‏‎.

‎خسروی در رابطه با توزیع نهاده‌های دامی دولتی در میان گاوداری‌های صنعتی می‌گوید: در حال حاضر فقط در ۶ استان کشور شامل اصفهان، فارس، تهران، البرز، قزوین و خراسان رضوی؛ به دلیل موقعیت آب و هوایی، گاوداری‌های صنعتی فعال وجود دارد و علوفه‌ای هم که وارد می‌شود باید در این استانها توزیع می‌شود.

‎وی اظهار می‌دارد: گاهی مشاهده می‌شود استان‌هایی که گاوداری صنعتی ندارند هم جو، سویا و ذرت گرفته‌اند و به نظر می‌رسد که افرادی از پشت پرده سهمیه‌های دولتی را دریافت می‌کنند!

‎وی با اشاره به قیمت مصوب شیر در واحد‌های تولیدی یادآور می‌شود: قیمت شیر برای تولید کننده طی یک سال گذشته فقط یک بار افزایش یافته، در حالی که قیمت لبنیات در کارخانه‌ها طی این مدت ۳ تا ۴ بار گران شده است‎.

‎وی تاکید می‌کند: در حال حاضر تولید کنندگان با ۳ تا ۴ درصد سود فعالیت می‌کنند، اما مشخص نیست که کارخانه‌ها به چند درصد سود راضی می‌شوند و در این میان تولیدکنندگان و

مصرف کنندگان محصولات لبنی ضرر می‌کنند.

‎کاهش یک چهارمی میزان مصرف لبنیات‎ در استان قزوین

‎سیدرضا بنی‌هاشمی صاحب سوپر ماکت ولی عصر(عج) هم در رابطه با میزان فروش روزانه محصولات لبنی می‌گوید: قیمت لبنیات از ۶ ماه قبل تاکنون نزدیک به ۲ برابر افزایش یافته و در عین حال کیفیت این محصولات هم نسبت به قبل کمتر شده است‎.

‎وی می‌افزاید: در ماههای گذشته روزانه ۲۰ بطری شیر می‌آوردیم و تمام می‌شد، اما الان ۶ بطری شیر می‌آوریم و همین تعداد هم به فروش نمی‌رسد‏‎.

‎وی توضیح می‌دهد: ضرر کاهش مصرف لبنیات در میان خانوار‌ها را طی ۱۵ سال آینده با کوتاه شدن قد کودکان و پوکی استخوان بزرگسالان متوجه خواهیم شد‎.

‎بنی‌هاشمی به قیمت محصولات لبنی اشاره می‌کند و یادآور می‌شود: در حال حاضر قیمت مصوب شیر خام ۶۴۰۰ تومان است، در حالی که یک بطری شیر را یک ماه پیش ۸ هزار تومان و الان ۱۱ هزار تومان می‌فروشیم‎.‎

قیمت سایر محصولات لبنی هم به نسبت گذشته بسیار افزایش یافته است و پنیر ۴۰۰ گرمی را ۱۴ هزار و ۵۰۰ تومان می‌فروختیم اما الان به قیمت‌های ۲۰ و ۲۲ هزار تومان می‌فروشیم‎.

دادگر خانبانی، سرپرست روزنامه اطلاعات قزوین که خود یکی از مصرف کنندگان مواد لبنی است، می‌گوید: بنده به لحاظ قیمت مناسب و کیفیت قابل قبول ماست دبه‌ای با یک برند خاص؛ یکی از مصرف کنندگان این مواد لبنی بودم که ظرف ۳ روز از آخرین خریدم قیمت آن از ۲۰ هزار تومان به ۳۲ هزار تومان افزایش یافت!

‎ متاسفانه علاوه بر افزایش قیمت، در خانه متوجه افت کیفیت و کاهش وزن آن هم شدم، به طوری که حدود ۱۰ سانتی متر از حجم آن کاهش یافته بود‎. از اینرو به شماره‌ تلفنی که روی دبه ماست حک شده بود، با شرکت مربوطه در تبریز تماس گرفتم که من را به واحد بازرسی شرکت در تهران راهنمایی کردند و پس از ۲ تا ۳ بار تماس‌های تلفنی و اعلام شکایت متاسفانه نتیجه‌ای نگرفتم.‏

ملیحه شریف‌خواه

خبرنگار اطلاعات در قزوین

نسخه مناسب چاپ