نامه ۱۰۰ نماینده :لایحه همسان سازی حقوق بازنشستگان خارج از نوبت بررسی شود
نماینده سنندج در مجلس از نامه بیش از ۱۰۰ نماینده به رئیس قوه مقننه برای اولویت بخشی و بررسی خارج از نوبت لایحه حقوق بازنشستگان خبر داد.

محسن فتحی در گفتگو با فارس، افزود: در این نامه آمده است: جناب آقای دکتر قالیباف، همچنان که مستحضر هستید مشکلات اقتصادی و تورم کمر شکن دامنگیر بازنشستگان یکی از اولین موضوعاتی بود که نمایندگان ملت با آغاز به کار مجلس یازدهم آن را پیگیری و همیشه به عنوان یک مطالبه از دولت خواستار هر چه سریعتر ارسال لایحه « متناسب سازی حقوق بازنشستگان لشکری، کشوری و تامین اجتماعی» به مجلس بودند. بالاخره لایحه دوفوریتی دائمی کردن متناسب سازی حقوق بازنشستگان لشکری، کشوری و تامین اجتماعی در جلسه علنی ۲۴ شهریور ماه ۱۴۰۰ اعلام وصول شد ولی متاسفانه تاکنون در دستور کار بررسی نمایندگان قرار نگرفته است؛لذا با عنایت به وجود یک دولت و مجلس انقلابی همسو برای خدمتگزاری، خواهشمند است دستور فرمائید برای اجرای ماده ۳۰ قانون برنامه پنجساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی، و فرهنگی و برای حفظ کرامت انسانی بازنشستگان و بهبود سطح معیشتی این عزیزان پس از سال ها چشم انتظاری، در اجرای تبصره ۱ ماده ۱۰۰ آیین نامه داخلی مجلس گزارش چاپ شده کمیسیون خارج از نوبت در دستور کار جلسه علنی مجلس قرار گیرد.همچنین جمعی از نمایندگان در نامه‌ای به رئیس بانک مرکزی خواستار ارائه گزارشی درباره نحوه اختصاص تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج شدند.

جزئیات وام ساخت یک میلیون مسکن

عضو کمیسیون عمران مجلس از اعطای تسهیلات طرح ساخت سالانه یک میلیون مسکن در دامنه ۲۰۰ تا ۴۵۰ میلیون تومان با نرخ سودهای ۵ تا ۱۲ و بازپرداخت ۲۰ ساله خبر داد.

اقبال شاکری در نشست خبری معرفی چهارمین کنفرانس بین‌المللی مدل‌سازی اطلاعات ساخت با بیان این‌که این کنفرانس در طی چند سال گذشته به گسترش دانش و نوآوری در ساخت مسکن بسیار کمک کرده‌است گفت: این دانش و فناوری نقش بسیار مؤثری در کاهش هزینه‌های ساخت دارد.

وی ادامه داد: بسیاری از دانشگاه‌ها روی موضوعات مدیریت شهری و اجرای این طرح مدل سازی و اثرات آن می‌پردازند.

شاکری درباره جزئیات ساخت یک میلیون واحد مسکونی در سال گفت: کل بودجه ساخت یک میلیون واحد مسکونی در سال از بانک‌ها تأمین خواهد شد و بانک‌ها موظف هستند ۲۰ درصد از کل تسهیلات بانکی در سال را به بخش مسکن تخصیص دهند.وی با بیان این‌که تسهیلات ساخت یک میلیون واحد مسکونی ۲۰۰ تا ۴۵۰ میلیون تومان است که در شهرها و کلانشهرها با نرخ ۵ تا ۱۲ درصد پرداخت می‌شود و بانک‌ها ضابطه‌مند هستند که این تسهیلات را پرداخت کنند، گفت: این نرخ سود تسهیلات بانکی بین ۵ تا ۱۲ درصد است و بانک‌ها موظف هستند تسهیلات برای ساخت یک میلیون واحد مسکونی را با این میزان بپردازند.

شاکری اظهار داشت: این تسهیلات را از طریق صندوق ملی مسکن و بانک‌ها تأمین خواهیم کرد.

شاکری با بیان این‌که وزارت راه و شهرسازی و همچنین شورایعالی مسکن معتقد هستند که بانک‌ها سرکش هستند و زیر بار پرداخت این تسهیلات نمی‌روند، افزود: شورایعالی مسکن اعلام کرده که باید مدت بازپرداخت این تسهیلات ۱۸ تا ۲۰ سال باشد و بانک‌ها باید در پرداخت این تسهیلات همکاری‌های لازم را انجام دهند.

عضو کمیسیون عمران مجلس با بیان این‌که بسیاری از متقاضیان و مستأجران از نحوه پرداخت تسهیلات ودیعه مسکن گله‌مند هستند، افزود: تعداد بانک‌ها بسیار کاهش‌یافته و ما امیدواریم هر چه سریع‌تر بانک مرکزی و وزارت راه و شهرسازی اقدامات لازم را برای همراهی در پرداخت این تسهیلات داشته باشند.

وی با بیان این‌که در طرح جهش تولید مسکن وام ساخت به انبوه‌سازان و سازندگان پرداخت می‌شود گفت: تمامی جوانب اجرای این طرح را در نظر گرفته‌ایم و ما امیدواریم با اجرا و ساخت این تسهیلات شاهد بهبود وضعیت ساخت‌وساز در کشور باشیم.

شاکری با بیان این‌که ظرف یک هفته آینده سامانه برای ثبت‌نام تولید مسکن فعال می‌شود، گفت: بسیاری از مردم تصور می‌کنند که میزان اقساط این تسهیلات بالا است اما اکنون میزان اقساط این تسهیلات حدود ۳ میلیون و ۷۵۰ هزار تومان تا ۵ میلیون تومان است که ظرف مدت ۲ تا ۵ سال این تسهیلات به متقاضیان پرداخت می‌شود.

وی تصریح کرد: در این طرح نه از لحاظ پرداخت تسهیلات و نه از لحاظ تأمین مسکن مشکلی وجود دارد اما وزارت راه و شهرسازی باید تمهیدات لازم را در بحث کنترل قیمت مسکن و مدت‌زمان ساخت آن انجام دهد چراکه در پروژه‌های گذشته ازجمله مسکن مهر به دلیل افزایش مدت‌زمان ساخت بسیاری از سازندگان به بهانه نرخ تورم قیمت تمام‌شده ساخت را افزایش دادند بنابراین باید در اجرای این طرح از سازندگان حرفه‌ای و بخش‌های دولتی مانند بنیاد مسکن بنیاد مستضعفان و ستاد اجرایی فرمان ساخت استفاده شود.

نسخه مناسب چاپ