واکنش‌ها به پیشتازی جریان صدر در انتخابات پارلمانی عراق
سرویس خارجی: هیات هماهنگی شیعیان عراق موسوم به “چارچوب هماهنگی شیعیان” که متشکل از احزاب سیاسی شیعه است نتایج انتخابات پارلمانی را رد کرد.

این هیات در بیانیه‌ای اعلام کرد: ما اعتراض‌مان را به نتایج اعلام شده انتخابات اعلام می‌کنیم و تمامی اقدامات لازم را برای جلوگیری از دستکاری رای‌ها اتخاذ خواهیم کرد. چارچوب هماهنگ‌کننده احزاب شیعی شامل ائتلاف «الفتح»، «دولت قانون»، «عصائب اهل الحق»، «کتائب حزب‌الله»‌ و دیگر جریان‌های شیعی است.در بیانیه‌ مذکور آمده است: در راستای پافشاری چارچوب هماهنگ‌کننده بر درستی روند دموکراتیک و تحقق الزامات انتخابات زودهنگام که مرجعیت دینی خواستار آن شد و تأکید کرد که باید آزاد، امن و منصفانه باشد و از سوی دیگر در راستای پشت‌ سر گذاشتن شبهات و مشکلات بزرگی که در انتخابات سال ۲۰۱۸ایجاد شد و به یک بن‌بستی سیاسی انجامید و در نتیجه با وقوع رویدادهای تأسف‌باری در سال ۲۰۱۹پایان یافت و همچنین به منظور حمایت از روند دموکراتیک و بی‌طرف در انتخابات، ما تمامی نکات فنی را به کمیساریای انتخابات ارائه کردیم.در ادامه آمده است: کمیساریا متعهد شد که تمامی مشکلات را با گام‌های عملی مرتفع کند‌ اما این نهاد به آن اقدامات قانونی که اعلام کرده بود، پایبند نبود و بر این اساس، ما اعتراض خود را به نتایج اعلام می‌کنیم و برای جلوگیری از دستکاری در آرای رأی‌دهندگان اقدامات لازم را اتخاذ خواهیم کرد. همزمان رئیس ائتلاف “الفتح” عراق نتایج اعلام شده انتخابات پارلمانی را جعلی خواند.

هادی العامری با صدور بیانیه‌ای کوتاه نتایج اولیه انتخابات پارلمانی زودهنگام کشورش را رد کرد و گفت: تحت هیچ شرایطی این نتایج جعلی را نخواهیم پذیرفت. العامری ادامه داد: با تمامی توان از نامزدها و رای دهندگانمان حمایت خواهیم کرد. همچنین در پی اعلام نتایج اولیه انتخابات پارلمانی عراق، رئیس ائتلاف «دولت قانون» گفت که رایزنی‌ها برای تشکیل بزرگترین فراکسیون پارلمان را آغاز خواهد کرد. «نوری المالکی» اعلام کرد که با احزاب شیعه، سنی و کُرد تفاهماتی برای پیوستن شخصیت‌ها و روسای احزاب به ائتلاف انتخاباتی جدید صورت گرفته است.ابو علی العسکری، سخنگوی کتائب حزب‌الله عراق هم در سخنانی گفت که نتایج انتخابات پارلمانی عراق مردود است. وی همچنین از گروه‌های مقاومت عراق خواست آماده باشند و گفت: در مقابل بزرگ‌ترین روند تقلب خواهیم ایستاد. از طرفی حزب اتحاد میهنی کردستان عراق نیز نتایج انتخابات پارلمانی در اربیل را ساختگی دانست و آن را نپذیرفت.در مقابل، کمیساریای عالی انتخابات عراق به اتهامات مطرح شده از سوی چارچوب هماهنگی شیعیان واکنش نشان داد.این کمیساریا در بیانیه‌ای تاکید کرد که طی برگزاری انتخابات به قانون و اقدامات اتخاذ شده پایبند بوده است.

ادامه پیشتازی جریان صدر

بر اساس اعلام کمیساریای عالی مستقل انتخابات، تاکنون جریان شیعی صدر ۷۳کرسی را کسب کرده و پس از آن، ائتلاف سنی تقدم به ریاست «محمد الحلبوسی» با ۴۱کرسی، ائتلاف دولت قانون به ریاست «نوری المالکی» با ۳۷کرسی و حزب دموکرات کردستان عراق به ریاست «مسعود بارزانی» با ۳۲کرسی به ترتیب در رده‌های بعدی قرار گرفته‌اند. در این انتخابات همچنین افراد مستقل ۲۰کرسی را از آن خود کرده‌اند و پس از آن، حزب اتحادیه میهنی کردستان به ریاست «بافل طالبانی» با ۱۷کرسی، ائتلاف عزم به ریاست «خمیس الخنجر» با ۱۵کرسی، ائتلاف الفتح به ریاست «هادی العامری» با ۱۴کرسی، حرکه امتداد به ریاست «علاء الرکابی» برخاسته از تظاهرات‌های اکتبر سال گذشته با ۹کرسی، حرکه الجیل الجدید به ریاست «شاسوار عبدالواحد» با ۹کرسی، جریان حکمت ملی به ریاست «عمار الحکیم» با دوکرسی و ائتلاف النصر با دوکرسی به ترتیب در رده‌های بعد قرار گرفته اند. هنوز نتایج نهایی این انتخابات مشخص نشده است و تا ۱۰ روز دیگر نهایی خواهد شد و پس از تایید نهایی نتایج از سوی دادگاه فدرال، نخستین نشست پارلمان برگزار خواهد شد. در این حال رهبر جریان صدر طی سخنانی متعهد شد به استفاده از سلاح بی‌ضابطه خاتمه داده و به بهبود وضعیت اقتصادی، بهداشتی و آموزشی کشورش بپردازد. مقتدا صدر در سخنرانی خود پس از انتخابات عراق تاکید کرد، فراکسیون صدر بزرگترین فراکسیون برای تشکیل دولت است. صدر اظهار کرد: از تمامی سفارتخانه‌هایی که در امور عراق و تشکیل دولت دخالت نکردند، تشکر می‌کنیم زیرا عراق تنها متعلق به عراقی‌هاست.

رهبر جریان صدر افزود: هرگز اجازه مداخله نخواهیم داد و از این پس باید سلاح در دست دولت باشد و خارج از چارچوب دولت استفاده نشود حتی از جانب کسانی که داعیه مقاومت داشتند.رهبر جریان صدر تأکید کرد از امروز به بعد هیچ فرصتی برای فساد و فاسدان در عراق وجود نخواهد داشت. از سویی «مصطفی الکاظمی» نخست وزیر عراق به برندگان تبریک گفت و ابراز امیداری کرد که پارلمان آتی، مجلسی کاری و سازنده باشد.«برهم صالح» رئیس جمهوری عراق هم گفت: به همه برندگان انتخابات و گروه‌های صدرنشین تبریک می‌گویم. «مسعود بارزانی» رئیس حزب دموکرات کردستان عراق هم از کردها خواست در راستای وحدت برای تحقق منافع مشترک پس از موفقیت روند انتخابات، حرکت کنند.

حمایت ایران، سازمان ملل و روسیه

وزیر امور خارجه کشورمان در پیامی خطاب به همتای عراقی خود ضمن تبریک برگزاری موفقیت‌آمیز انتخابات پالمانی این کشور، حمایت جمهوری اسلامی ایران را از ثبات و امنیت عراق ابراز داشت.حسین امیرعبداللهیان در پیامی خطاب به فواد حسین وزیر امور خارجه عراق برگزاری موفقیت آمیز انتخابات پارلمانی در این کشور بعنوان نماد جایگاه مردم سالاری در عراق را تبریک گفت. دبیرکل سازمان ملل هم ضمن تقدیر از برگزاری انتخابات پارلمانی زودهنگام در عراق گفت این سازمان حمایت کامل خود را از دولت و مردم عراق اعلام می‌کند. آنتونیو گوترش در بیانیه‌ای از زنان و مردان عراقی بابت عزمشان برای رساندن صدای خود از طریق صندوق های رای قدردانی کرد. وزارت خارجه روسیه هم در واکنش به انتخابات زودهنگام پارلمانی عراق اعلام کرد، نتایج این انتخابات توسط کمیسیاریای عالی انتخابات و نمایندگی سازمان ملل متحد به رسمیت شناخته شده است.این در حالی است که هیأت اعزامی اتحادیه اروپا برای نظارت بر انتخابات عراق اعلام کرد تخلفاتی در برخی مراکز اخذ رأی عراق صورت گرفت اما این موارد بر روند انتخابات اثرگذار نبود.

نسخه مناسب چاپ