بورس کالا در تابلوی اصلی
معاون امور ناشران و اعضای شرکت بورس تهران در نامه ای به مدیرعامل بورس کالا از انتقال نماد «کالا» به تابلوی اصلی «بورس» تهران خبر داد.

به گزارش تسنیم، معاون امور ناشران و اعضای شرکت بورس تهران در نامه ای به مدیرعامل بورس کالای ایران اعلام کرد: با توجه به اینکه شرکت بورس کالای ایران شرایط مقرر برای تابلوی اصلی بورس تهران را احراز کرده است، نماد معاملاتی آن از تابلوی فرعی بازار اول به تابلو اصلی بازار اول منتقل شد.

در نامه معاون امور ناشران و اعضای شرکت بورس تهران به حامد سلطانی نژاد مدیرعامل بورس کالای ایران آمده است: چنانچه استحضار دارید انتقال سهام پذیرفته شده بین تابلوها و بازارهای بورس اوراق بهادار تهران براساس اطلاعات آخرین صورت های مالی حسابرسی شده و سایر شرایط مندرج در مواد ۱۲ الی ۱۵ دستورالعمل پذیرش اوراق بهادار در بورس اوراق بهادار تهران در پایان مرداد هر سال انجام می شود.

مجید نوروزی اضافه کرده است: با عنایت به اینکه شرکت بورس کالای ایران شرایط مقرر برای تابلوی اصلی بورس تهران را احراز کرده است، نماد معاملاتی آن از تابلوی فرعی بازار اول به تابلو اصلی بازار اول منتقل شد.

در ادامه این نامه آمده است: ضمن عرض تبریک به مدیران، کارکنان و سهامداران آن شرکت، امید است با تداوم رعایت قوانین و دستورالعمل‌های مقرر، شاهد رشد و تعالی روزافزون و تداوم حضور آن شرکت در بورس اوراق بهادار تهران باشیم.

خبر دیگر اینکه مدیرعامل کارگزاری سی ولکس گفت: بورس کالا می‌تواند از اطلاعات اشخاصی که ثبت‌نام آنها در سامانه سجام تکمیل شده و کد معاملاتی دریافت کرده‌اند، استفاده کند. این اقدام که احتمالاً در آینده نزدیک اجرایی می‌شود، گام ارزشمندی در تسهیل و ارتقای امنیت خرید سیمان به‌شمار می‌رود.

مدیرعامل کارگزاری سی ولکس با بیان اینکه موضوع احراز هویت در بورس کالا همانند بازار اوراق بهادار از اهمیت به‌سزایی برخوردار است افزود: در حال حاضر عملیات احراز هویت مشتریان ‌بورس کالا در این بورس و توسط کارگزاران‌ انجام می‌شود، اما به‌زودی، احراز هویت مشتریان بورس کالا هم در قالب سجام و به‌ صورت الکترونیک انجام خواهد شد.

محمودرضا الهی فرد با اشاره به احراز هویت مشتریان سیمان خاطرنشان کرد: سازمان بورس و اوراق بهادار در پی الزام فروش تمامی محصولات سیمان در بورس کالا و احراز هویت مشتریان سیمان، امکان استفاده از اطلاعات افرادی که ثبت نام آن‌ها در سامانه سجام تکمیل شده را به بورس کالا و شرکت سپرده‌گذاری ابلاغ کرد.

به گفته کارشناس بورس کالا، با ابلاغیه سازمان بورس، شاهد تسهیل هر چه بیشتر خرید سیمان از بورس کالا برای همه مصرف‌کنندگان در سراسر کشور خواهیم بود.

مدیرعامل کارگزاری سی ولکس، بورس کالا را یکی دیگر از بازارهایی خواند که فرصت سرمایه‌گذاری و کسب سود را برای سرمایه‌گذاران خود فراهم می‌کند و افزود: افراد برای انجام معامله در بورس کالا همچون بورس اوراق بهادار، به یک کد معاملاتی نیاز دارند.

وی ادامه داد: پذیرش مشتریان در بازار فیزیکی بورس کالای ایران به‌منظور خرید کالا از بورس در دو قالب شخصیت حقوقی و حقیقی با ارایه اسناد و مدارک لازم، انجام‌پذیر است.

اشخاص حقوقی با ارایه مدارک هویتی و اعلام ترکیب سهامداران و اسامی اعضای هیات مدیره و همچنین ارایه صورت‌های مالی و اسناد و مدارک لازم در رابطه با امور مالیاتی (ارایه اظهارنامه مالیاتی) درخواست پذیرش و دریافت کد معاملاتی برای خرید از بورس کالا می‌کنند و بورس کالا پس از بررسی های لازم، کد معاملاتی صادر خواهد کرد.

الهی‌فرد در ارتباط با پذیرش اشخاص حقیقی در این بورس، گفت: این اشخاص با ارایه مدارک هویتی خود (شناسنامه و کارت ملی) و تکمیل فرم‌های مربوط، می‌توانند درخواست صدور کد معاملاتی از بورس داشته باشند.

وی به نوع خرید شخصیت‌های حقیقی و حقوقی اشاره کرد و توضیح داد: در بورس کالا، اشخاص حقیقی می‌توانند کالاهای محدودی همچون سیمان، آهن، شمش طلا را خریداری کنند و خرید سایر کالاها فقط از طریق اشخاص حقوقی که همان شرکت ها هستند، امکان‌پذیر است.

مدیرعامل کارگزاری سی ولکس با اشاره به حداقل میزان خرید کالاهای مختلف در بورس کالا، تصریح کرد: حداقل میزان خرید در بورس کالا، برای کالاهای مختلف، متفاوت است. برای نمونه، برای آهن‌آلات (میلگرد و تیرآهن) همانند سایر فلزات، حداقل خرید ۲۲ تن است، همچنین شخصیت‌های حقوقی و حقیقی قادر به خرید سیمان در مقادیر کمتر از پنج تن هستند.

نسخه مناسب چاپ