صعود بورس و سقوط ارز و سکه
شاخص کل بورس تهران در حالی به روند منفی چند روز گذشته خود پایان داد که روند سقوط بازارهای ارز، سکه، طلا و خودرو همچنان ادامه یافت.

به گزارش ایرنا، شاخص کل بورس تهران بعد از چند روز سرخپوش شدن و با وجود طی کردن روندی پر نوسان، مسیر خود را تغییر داد به نحوی که در پایان معاملات روز دوشنبه بازار سرمایه، با یک ‌هزار و ۸۶۹ واحد افزایش در ارتفاع یک‌میلیون و ۴۵۷ هزار واحدی قرار گرفت.

از جمله دلایل بازگشت روند مثبت به بورس می‌توان به افزایش بهای کامودیتی‌ها(مواد پایه و معدنی) در سطح بازارهای جهانی، افزایش بهای جهانی نفت، کاهش قیمت جهانی طلا، اظهارات مقامات و مسئولان سیاست خارجی در زمینه بازگشت ایران به مذاکرات وین و کاهش فشار فروش به ویژه از سوی سهامداران حقیقی اشاره کرد.

از سوی دیگر در ماه‌های گذشته و به دلیل ناترازی در تولید و مصرف برق، برخی صنایع ناچار به فعالیت با ظرفیت کمتر بودند ولی از اول مهر جاری و به ویژه در روزهای اخیر با خنک‌ترشدن هوا و کاهش ناترازی در تولید و مصرف برق، صنایع بزرگ که عمدتا در بورس هم حاضر هستند، میزان تولیدات خود را افزایش داده‌اند.

در این رابطه پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی در گزارشی اعلام کرد که بعد از کاهش رشد شاخص تولید صنعتی شرکت‌های بورسی در تیر و مرداد که رشد این شاخص را به محدوده صفر درصد (نسبت به مدت مشابه سال ۹۹) رسانده بود، رشد این شاخص در شهریور (نسبت به مدت مشابه پارسال) اندکی بهبود داشته و به ۹ر۱ درصد رسیده است.

بررسی وضع سودآوری شرکت‌های بورسی نشان می‌دهد که در نیمه اول سال ۱۴۰۰ میزان سود محقق‌شده شرکت‌ها به رقم ۴۱۵ هزار میلیارد تومان رسیده که در نوع خود یک رکورد بی‌سابقه محسوب می‌شود و تقریبا معادل دو برابر سود محقق‌شده شرکت‌ها در کل سال ۱۳۹۹ است.

این در حالی است که کاهش قیمت جهانی طلا علاوه بر افت نرخ دلار، بازار طلا و سکه را با کاهشی توامان مواجه کرده بود.

بهای دلار در صرافی‌های بانکی در روز ۱۹ مهر با ۳۰۰ تومان کاهش به قیمت ۲۶ هزار و ۸۹۵ تومان داد و ستد شد.

در این میان شاخص کل بازار بورس یک ‌هزار و ۸۶۹ واحد افزایش در جایگاه یک‌ میلیون و ۴۵۷ هزار واحدی قرار گرفت.

در معاملات فوق بیش از پنج میلیارد و ۱۳۵ میلیون سهم، حق تقدم و اوراق بهادار به ارزش ۵۰ هزار و ۶۵۳ میلیارد ریال داد و ستد شد.

همچنین شاخص کل (هم‌وزن) با ۹۲۶ واحد کاهش به ۴۱۳ هزار و ۷۶۰ واحد و شاخص قیمت (هم‌وزن) با ۵۸۴ واحد افت به ۲۶۱ هزار و ۲۸ واحد رسید.‌شاخص بازار اول سه ‌هزار و ۱۱ واحد رشد و شاخص بازار دوم یک هزار و ۳۳۶ واحد کاهش داشت و شاخص فرابورس ۵۱ واحد افزایش داشت و بر روی کانال ۲۰ هزار و ۸۳۴ واحد ثابت ماند.‌همچنین در این بازار سه ‌میلیارد و ۹۲ میلیون برگه سهم و اوراق بهادار به ارزش ۵۵۵ هزار و ۸۶۲ میلیارد ریال داد و ستد شد.

طبق این گزارش سهامداران شرکت‌های داروسازی روزدارو، صنایع شیمیایی سینا و ایران مرینوس در بورس و معامله‌گران شرکت‌های پتروشیمی زاگرس، سرمایه‌گذاری تدبیرگران فارس و خوزستان و صنایع بهداشتی ساینا در فرابورس بیشترین سود را کسب کردند.

همچنین سهامداران شرکت‌های داروسازی روزدارو، صنایع شیمیایی سینا و ایران مرینوس بیشترین رشد قیمت را در بورس اوراق بهادار داشتند و در مقابل دارندگان سهام شرکت‌های کاشی سعدی، سرمایه‌گذاری استان کردستان و کابل البرز بیشترین افت را تجربه کردند.

این گزارش می‌افزاید: در بازارهای فرابورس ایران با معامله دو میلیارد و ۷۴۸میلیون ورقه به‌ ارزش ۲۸هزار و ۶۶۶میلیارد تومان در ۴۱۴هزار نوبت، شاخص فرابورس (آیفکس) ۵۱ واحد رشد کرد و در ارتفاع ۲۰هزار و ۸۳۴واحد قرار گرفت.‌در این بازار، سهامداران شرکت‌های پتروشیمی زاگرس، سرمایه‌گذاری تدبیرگران فارس و خوزستان و صنایع بهداشتی ساینا بیشترین میزان رشد و شرکت‌های تولید و صادرات ریشمک، کی بی سی و قند شیروان قوچان و بجنورد بیشترین کاهش قیمت را داشتند.

نسخه مناسب چاپ