رقابت بورس با بازارهای موازی در کسب بازدهی در سال ۱۴۰۰
یک کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه بورس را می‌توان به عنوان یکی از بازارهای مناسب برای سرمایه‌گذاری در شش ماهه دوم سال معرفی کرد، گفت: بازار سرمایه می‌تواند نسبت به سایر بازارهای موازی تا پایان امسال بازدهی معقولی را در اختیار سهامداران قرار دهد و رشد خوبی را تجربه کند.

سهیل کلاهچی در گفتگو با ایرنا به مقایسه سرمایه‌گذاری در بازار سهام با دیگر بازارها پرداخت و افزود: بورس تا پایان سال می‌تواند به رشدی معقول دست پیدا کند، چرا که فضای حاکم برای سرمایه‌گذاری در بازارهای مختلف آرام‌ است و اتفاقی در هیچ یک از بازارها (از جمله دلار، طلا و مسکن) برای سرمایه‌گذاری رخ نمی‌دهد.

وی اظهار داشت: همانگونه که معاملات بورس تحت تاثیر رکود ایجاد شده قرار می‌گیرد، روند معاملات دیگر بازارهای سرمایه‌گذاری هم وارد فضای رکودی می‌شود و دیگر با معاملات چندان پر رونقی همراه نخواهند شد.

کلاهچی ضمن تاکید بر کاهش شدید تعداد معاملات بازار مسکن طی چند وقت اخیر خاطرنشان کرد: بازار ارز با افت و خیزهای اندکی همراه است، به نظر می‌رسد برآیند آن ناشی از تورم و فضای اقتصادی حاکم در کشور باشد اما نرخ ارز در بازار، کم‌شتاب به مسیر صعودی خود ادامه می‌دهد.

کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: با توجه به وجود چنین شرایطی، بازار سرمایه هم مسیری مانند دیگر بازارها را در پیش می گیرد و مسیری آرام را برای صعود در پیش می‌گیرد، این بازار در مسیر خود با افت و خیرهای زیادی همراه خواهد بود اما در نهایت رو به بالا حرکت می‌کند.

وی با بیان اینکه بازار سهام را می‌توان به عنوان یکی از بازارهای معقول برای سرمایه‌گذاری در شش ماهه دوم امسال معرفی کرد، گفت: بازار سرمایه نسبت به سایر بازارهای سرمایه گذاری می‌تواند تا پایان سال بازدهی معقولی را در اختیار سهامداران قرار دهد و نسبت به دیگر بازارها رشد خوبی را تجربه کند اما در این مدت سهامداران باید با توجه به تحلیل‌های انجام شده سهام مناسبی را برای سرمایه گذاری در نظر بگیرند.

کلاهچی تاکید کرد: به نظر می رسد رشدی که طی چند ماه گذشته در بازار رخ داد بیشتر به سمت سهام بزرگ و شاخص ساز بازار بود و این موضوع باعث شد تا حرکت بازار به سمت صعود با سرعت بیشتری صورت گیرد.

کارشناس بازار سرمایه با اشاره به صنایع پیشرو در نیمه دوم سال جاری، گفت: ممکن است در نیمه دوم سال بازار تغییر مسیر دهد، اقبال بازار به سمت سهام متوسط پیش رود و سهامی که به نوعی از رشد بازار عقب ماندند بازدهی مناسبی را در اختیار سهامداران قرار دهند.

وی اظهار داشت: به نظر می رسد صنعت سیمان و گروه بانکی بتوانند تا پایان سال، صنایع مناسب برای سرمایه گذاری و کسب بازدهی باشند؛ بنابراین می توان به این گروه ها نسبت به سایر صنایع توجه ویژه ای داشت و بر روی آنها سرمایه گذاری کرد.

کلاهچی خاطرنشان کرد: سهامداران در وضع فعلی بازار باید هدف قیمتی داشته باشند و دید سرمایه گذاری در بازار سهام را به صورت بلندمدت قرار دهند، همچنین سرمایه گذاران نباید انتظار کسب بازدهی های چشمگیر از بازار سهام همانند نیمه نخست سال گذشته را داشته باشند.

کارشناس بازار سرمایه اظهار داشت: سهامداران اگر در موقعیت مناسب اقدام به شناسایی سود نکنند در این بازار متضرر خواهند شد و سودهایی را هم که در زمان صعود بازار کسب کرده بودند از دست خواهند داد.

همچنین مدیر نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: برای جلوگیری از ضرر و زیان سهامداران راهی جز توسعه سرمایه‌گذاری غیرمستقیم وجود ندارد.

میثم فدایی با تشریح تسهیل خرید و فروش واحدهای صندوق های سرمایه‌گذاری از طریق بازار سرمایه اظهار داشت: بحث توسعه سرمایه گذاری غیرمستقیم، یکی از برنامه‌های جدی سازمان بورس و اوراق بهادار است، این نوع سرمایه‌گذاری دارای اهمیتی ویژه می باشد.

وی خاطرنشان کرد: افرادی که سال ۹۹ و در زمان رشد شاخص بورس، اقدام به سرمایه گذاری غیرمستقیم از طریق صندوق های سرمایه گذاری کرده بودند بازدهی معقولی را از این بازار کسب کردند.

به گفته وی، آنها در زمان ریزش شاخص بورس هم نسبت به سهامدارانی که اقدام به سرمایه گذاری مستقیم در بازار کردند زیان کمتری را از بازار متحمل شدند.

مدیر نظارت بر نهاد های مالی سازمان بورس با تاکید بر اینکه سازمان بورس در بازار بدهی و همچنین بازار سهام به این نتیجه رسید که برای جلوگیری از ضرر و زیان سهامداران راهی جز توسعه سرمایه گذاری غیرمستقیم وجود ندارد، گفت: برای توسعه سرمایه گذاری غیر مستقیم نیازمند کانال های فروش مستقل از بازار پول بودیم که در این زمینه طی سال های گذشته، مجموعه های مختلفی اقدام به فروش اپلیکیشن های اختصاصی برای موضوع مدیریت دارایی کردند.

وی ادامه داد: در سال جاری اقدام به تصویب دستورالعمل سرمایه گذاری بر خط کردیم و در این دستورالعمل اجازه صدور و ابطال صندوق های سرمایه گذاری برای اپلیکیشن هایی فراهم شد که حتی در خارج از بازار سرمایه بودند.

فدایی اظهار داشت: سازمان بورس و اوراق بهادار آغوش خود را برای اپلیکیشن‌های که به دنبال فعالیت در بازار سرمایه هستند، خواهد گشود و اپلیکشین هایی که پیشگام‌تر باشند قادر به دریافت تسهیلات بیشتر از سازمان بورس هستند.

داوود رزاقی کارشناس بازار سرمایه هم اظهار داشت: بالاخره بعد از حدود یک سال فعالیت ها برای همکاری بیشتر با برخی از اپلیکیشن ها، در نهایت تلاش های ما به ثمر نشست و بعد از آن گام های دیگر برای گرفتن مجوز از سازمان بورس، سپرده گذاری و تامین بسترهای فناوری اطلاعات و زیر ساخت های لازم برای این مجموعه در دستور کار قرار گرفت.

وی گفت: خوشبختانه توانسته ایم از طریق بازار سرمایه و نهادهای مالی تحت سازمان بورس مجوز امکان خرید و فروش و ابطال واحدهای سرمایه گذاری را با همکاری اپلیکیشن های عمومی به دست آوریم.

رزاقی اضافه کرد: اولین بحث مطرح شده وجود و ایجاد صندوق های سرمایه گذاری مشترک بود، نخستین صندوق سرمایه گذاری مشترک در سال ۱۳۸۷ ایجاد شد که می توان این اتفاق را به عنوان انقلابی بزرگ در این زمینه تلقی کرد.‌کارشناس بازار سرمایه گفت: سیستم ها در گذشته فقط به شبکه های بانکی اعتماد داشتند، اما اکنون به بازار سرمایه هم اعتماد دارند و در صندوق های سرمایه گذاری مشترک اقدام به سرمایه گذاری و خرید و فروش و ابطال می کنند.

از سوی دیگر رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به اینکه در عرضه اولیه‌ها ایراداتی وجود داشت که این ضرر وارده به مردم باید جبران شود، گفت: این موارد از طریق هیأت داوری در بورس تعیین تکلیف خواهد شد همچنین دولت نباید به صورت دستوری دخالت در بازار سرمایه کند.

به گزارش تسنیم، محمدرضا پور ابراهیمی داورانی درباره وضع بازار سرمایه گفت: آنچه در مورد بازار سرمایه مهم بوده این است که شناخت دقیقی از مکانیزم‌ها و کارکرد‌های بازار سرمایه به جامعه ارائه کنیم و با این ویژگی‌ها شاهد حضور افراد بیشتری در بازار سرمایه باشیم.

نماینده مجلس تصریح کرد:در حال حاضر عمدتا نگاهی که در جامعه نسبت به بازار سرمایه وجود دارد، نگاه کوتاه مدت است در حالی که این نگاه باید میان‌مدت یا بلندمدت باشد.

وی اضافه کرد: تعداد بسیار معدودی در دنیا وجود دارند که بهره‌برداری کوتاه مدت از بورس می‌برند، این افراد کسانی هستند که ریسک بسیار بالایی به خرج می‌دهند و به صورت حرفه‌ای بورس را دنبال می‌کنند که این رویکرد نسبت به بورس سود و زیان خود را دارد.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس تأکید کرد: توصیه ما به مردم این است که نگاه بلندمدت به بازار سرمایه داشته باشند؛ چنانچه این نگاه را داشته باشند، تغییرات قیمتی در کوتاه مدت مبنای تصمیم‌گیری نخواهد بود.

پورابراهیمی یادآور شد: اگر به گذشته سهام شرکت‌های وارد شده به بورس نگاهی داشته باشیم، درمی‌یابیم که نوسانات بسیار زیادی در این بازار وجود داشته ولی اگر نگاه ما به این بازار بلندمدت باشد و انتخاب درستی در خرید سهام داشته باشیم، حاشیه سود امنی نصیب سهامدار می شود.‌نماینده مجلس توصیه اول خود به مردم را نگاه کردن به سود به جای تغییرات قیمتی بیان کرد و گفت: بهتر است مردم به جای تغییرات قیمتی به سودآوری توجه کنند؛ چرا که سرمایه گذاری در شرکت‌هایی که از P به E پایین‌تر برخوردار است.

یعنی شرکت‌هایی که ارزش آنها نسبت به سود پایین‌تر است، سرمایه‌گذاری صورت گیرد این سرمایه‌گذاری با ریسک کمتری همراه است، اگر برخلاف این رویه سرمایه‌گذاری صورت گیرد طبیعتا سرمایه‌گذاری با ریسک بالاتری همراه خواهد بود.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: همچنین توصیه می‌شود مردم به سراغ شرکت‌هایی بروند که بیشترین سهم را در بازار دارند؛ رفتن به سراغ شرکت‌هایی که کمترین حجم را در بازار دارند انتخاب پر ریسکی است.

وی یادآور شد: البته استثنائات و مواردی نیز وجود دارد که دولت باید با نگاه حاکمیتی به این موارد ورود کند؛ برای مثال شاهد بودیم که در ارائه سهام شرکت‌های دولتی به ویژه در ارائه عرضه اولیه‌ها ایراداتی وجود داشت که این ضرر وارده به مردم باید به نحوی جبران شود.

پورابراهیمی تصریح کرد: این موارد که به نوعی تخلف به شمار می آید به صورت جداگانه و دسته‌بندی شده توسط دستگاه‌های نظارتی در حال پیگیری است و حوزه نظارتی مجلس، دستگاه قضایی و سازمان بازرسی نسبت به این موضوع ورود کرده تا به آن بخش که تخلفاتی صورت گرفته رسیدگی قضایی شود، این موارد از طریق هیأت داوری در بورس تعیین تکلیف خواهد شد.

نسخه مناسب چاپ