جمعیت دامی ایران در گرداب سوءتغذیه ؛ طاعون در کمین است
 

سرویس شهرستان ها: طاعون نشخوارکنندگان کوچک (PPR) یکی از مهمترین بیماری های ویروسی واگیر دامی است که سالانه موجب تلفات در بین علفخواران وحشی کشور اعم از گوسفند و بز می شود که با توجه به بروز خشکسالی در سال جاری و ضعف جسمانی وحوش ناشی از نبود علوفه، تشدید شیوع آن در اقصی نقاط کشور و در جمعیت دامی دور از ذهن نیست و ضروری است قبل از تبدیل این موضوع به معضل جدید روستائیان و تلفات بیشمار، در جهت پیشگیری از آن تدبیری عاجل اندیشید.

بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک متاثر از ویروسی با واگیری سریع بین جمعیت گوسفند و بز است که نخستین بار در کشور آفریقایی ساحل عاج گزارش یا مشاهده شد و این بیماری بیشتر در آفریقا، هند، خاورمیانه و ایران اتفاق می‌افتد که به آن، بیماری طاعون بزی هم می‌گویند.

علایم بروز بیماری طاعون نشخوار کنندگان کوچک با شروع ناگهانی تب، ریزش ترشحات از چشم و بینی، زخم دهان، تنگی نفس، اسهال بدبو و سرفه است و دام مبتلا به شدت لاغر و تلف می‌شود.

به گفته کارشناسان اکنون با توجه کمبود بارش ها و بروز پدیده خشکسالی،جمعیت زیادی از وحوش دسترسی مناسبی به علوفه در طبیعت ندارند و به تبع آن دچار سوء تغذیه و ضعف جسمانی شده اند که همین موضوع احتمال سرایت و گسترش بیشتر این بیماری در میان وحوش را قوت می بخشد.

اقدامات کنترلی

به گفته مسئولان حوزه محیط زیست ، اقدامات لازم برای مهار بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک در حیات وحش توسط ادارات کل حفاظت محیط زیست استان ها و با تلاش محیط بانان و کارشناسان و با همکاری دامپزشکی ها تداوم دارد تا از بروز تلفات بیشتر جلوگیری شود.

سیامک مسعودی رئیس گروه بیماری های حیات وحش در سازمان حفاظت محیط زیست در گفتگو با ایرنا، درباره تلفات علفخواران وحشی بر اثر ابتلا به این بیماری در سال جاری،گفت: تعداد تلفات علفخواران وحشی بر اثر این بیماری در سال جاری و تا کنون نسبت به سال گذشته کاهش داشته و در مجموع در استان هایی که طاعون نشخوارکنندگان کوچک در حیات وحش آنها شناسایی شده، تاکنون لاشه بیش از ۱۳۰راس از علفخواران وحشی جمع آوری و امحاء بهداشتی و گزارش شده است.

طاعون نشخوارکنندگان بی خطر برای انسان

در روزهای گذشته خبرهایی مبنی بر آلودگی برخی از کل و بز های وحشی در برخی از مناطق حفاظت شده کشور توسط سازمان محیط زیست منتشر شده و نگرانی نسبت به انتقال آن به دام های اهلی را در میان دامداران و دوستداران محیط زیست بر انگیخته است.

بر اساس اعلام متخصصان وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی این بیماری قابل انتقال به انسان نیست و عامل آن با عامل بیماری طاعون انسانی که از موش و به وسیله کک‌ها به انسان منتقل می‌شود، متفاوت است .

شهاب الدین منتظمی مدیرکل دفتر حفاظت و مدیریت حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست درپی انتشار اخباری درباره شیوع این بیماری در برخی مناطق ضمن تکذیب ادعاها درباره واگیردار بودن این بیماری و خطر سرایت آن به انسان، افزود: به دنبال دریافت گزارش‌هایی مبنی بر تلفات جمعیت قوچ، میش و کل و بز در استان‌های مازندران، البرز و خراسان شمالی هماهنگی‌هایی انجام شد و از همکاران درخواست شد برای

نمونه برداری و ارسال لاشه های درگیر با این بیماری به سازمان دامپزشکی و آزمایشگاه‌های مربوطه اقدامات لازم را انجام دهند.

آخرین وضعیت شیوع بیماری در استان ها

دکتر محمد حسن گلپایگانی مدیر کل دامپزشکی مازندران با بیان این که تلف شدن ۲راس کل بر اثر بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک در منطقه جنگلی دلیر مرز بین مازندران و استان البرز مورد تایید قرار گرفته است، نسبت به خطر احتمالی سرایت این بیماری به دامپروری استان هشدار داد.

وی با تاکید بر این که منشأ این بیماری،ویروسی است که فقط نشخوارکنندگان کوچک از جمله گوسفند ، بز و حیوانات خانگی را درگیر می کند و اصلا قابلیت سرایت به انسان را ندارد ، افزود: این بیماری

۴ روز قبل دربین چند گونه از حیوانات وحشی کل و بز در منطقه طالقان استان البرز مشاهده شد و مورد تائید قرار گرفته است.

همچنین مدیرکل حفاظت محیط زیست استان البرز با اشاره به مشاهده تعدادی لاشه گونه کل و بز وحشی در منطقه شکار ممنوع طالقان، گفت: شیوع دوباره بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک در حیات وحش طالقان مورد تائید است.

حکیمی افزود: محیط بانان در منطقه در حال شناسایی مناطق آلوده، سوزاندن لاشه ها و امحای بهداشتی آنها و همچنین ضد عفونی کردن آبشخورها هستند و اگر شیوع بیماری در استان پیشگیری نشود ، شاهد تلفات

گسترده ای خواهیم بود.

واکسیناسیون۷۳۰ هزار دام در تهران

معاون سلامت اداره کل دامپزشکی استان تهران با بیان این که بیماری طاعون یک بیماری ویروسی واگیردار است که فقط نشخوارکنندگان کوچک یا دام سبک شامل گوسفند و بز به آن مبتلا می شوند،گفت: ۷۳۰هزار دام سبک علیه بیماری طاعون در استان واکسینه شده اند.

مهدی سلوکانه افزود: بهترین راه مقابله با بیماری های ویروسی، پیشگیری از طریق واکسیناسیون به موقع و دقیق نشخوارکنندگان کوچک یا دام های سبک قبل از شروع فصول بارانی به طور سالانه است.

مدیرکل دامپزشکی گلستان هم گفت: همه دام روستائیان حاشیه جنگل این استان به ویژه دام سبک علیه بیماری ویروسی طاعون نشخوارکنندگان کوچک ( پی پی آر) مایه کوبی شده است.

غلامرضا محرابی افزود: اداره بهداشت و مبارزه با بیماری های دامی این اداره کل به طور مرتب پایش روستاهای واقع در حاشیه و داخل مناطق جنگلی، دام عشایر و دام روستائیان حاشیه نوار مرزی استان را در دستور کار خود دارد و اجرای مایه کوبی دام را پیگیری می کند.

سوءتغذیه وحوش بر اثر خشکسا لی

پریروز ۹لاشه کل ، بز و

۳ راس بره میش در پارک ملی سالوک توسط محیطبانان کشف شد که به گفته مسئولان ذیربط نمونه لاشه ها برای بررسی و اعلام نظر به اداره دامپزشکی اسفراین منتقل شده است.در عین حال مدیرکل دامپزشکی خراسان شمالی در این باره گفت : براساس نتیجه آزمایش ها، علت مرگ وحوش منطقه سالوک شهرستان اسفراین طاعون نشخوارکنندگان کوچک است که باید اقدامات لازم در این زمینه انجام شود.

حمید رمضانی اظهار داشت: برای مهار طاعون نشخوار کنندگان کوچک در حیات وحش استان توصیه های لازم به اداره کل حفاظت محیط زیست داده شده و در زمینه نیاز است تا نسبت به ضدعفونی کردن اطراف آبشخورها و همچنین دفع بهداشتی لاشه ها اقدام شود.

وی با اشاره به این که خشکسالی و کاهش علوفه در طبیعت سبب ضعف جسمانی وحوش شده است ادامه داد: توصیه ما این است که برای بهبود وضعیت وحوش، تغذیه دستی هم در برنامه قرار گیرد.

همچنین رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های دامی دامپزشکی کرمانشاه از پایان کار واکسیناسیون دام‌های سبک استان علیه بیماری «طاعون نشخوارکنندگان کوچک» خبر داد.

دکتر مجید همتی گفت: در این فاز از مایه کوبی، جمعیت دام سبک بالغ و نابالغ استان زیر پوشش

مایه کوبی قرار گرفت و حدود ۲میلیون و ۷۵۰راس گوسفند و بز واکسینه شد که برای انجام این طرح از توان بخش خصوصی و دولتی استفاده کردیم.

کنترل طاعون نشخوارکنندگان کوچک در اصفهان

معاون نظارت و پایش حفاظت محیط زیست استان اصفهان هم گفت: با وجود درگیری منطقه حفاظت شده قمیشلو با طاعون، بدنبال اقدامات کنترلی، حفاظتی و مدیریتی اکنون در پارک ملی کلاه‌قاضی از ابتدای سال هیچ تلفات ناشی از طاعون گزارش نشده است.

حسین اکبری افزود: اواسط تابستان امسال چند مورد مشکوک به طاعون در میش و بره های منطقه حفاظت شده قمیشلو مشاهده شد که در یک مورد، که شناسایی آن هم بموقع انجام شد، تست طاعون مثبت بود ولی با اقدامات کنترلی، حفاظتی و مدیریتی فقط تلفات موردی و انگشت شمار در این منطقه گزارش شده است .

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی هم گفت: اکنون ایمنی گله‌ای در برابر بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک در میان وحوش این استان وجود دارد.

تورج همتی اظهار داشت: با انجام اقدامات به موقع و همه‌جانبه ای که حدود ۲ماه پیش صورت گرفت موفق شدیم بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک را در پارک ملی تندوره درگز ریشه‌کن کنیم و اکنون به ایمنی گله‌ای در مقابل این بیماری رسیده‌ایم.

بنا به این گزارش به گفته مسئولان تاکنون موردی از بیماری مذکور در استان های مرکزی، قزوین، کردستان، همدان و خراسان جنوبی مشاهده نشده است ولی اقدامات کنترلی و نظارت در همه مناطق کشور باید تشدید شود.

نسخه مناسب چاپ