کارشناسان هشدار دادند
ظهور نشانه‌های طغیان دوباره کرونا
افزایش بستری‌ها در روزهای اخیر نگران‌کننده است
اپیدمیولوژیست و عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: افزایش بستری‌ها در روزهای اخیر، جای نگرانی جدی دارد اما این موضوع را نمی‌توان به حساب آغاز پیک ششم بیماری در کشور گذاشت.

حمید سوری دیروز در گفتگو با ایرنا افزود: متوسط روند افزایش شاخص‌های کرونایی از جمله ابتلا، بستری و مرگ و میر باید ۲هفته ادامه داشته باشد تا آن را به عنوان پیک ششم این بیماری محسوب کنیم.

وی درباره افزایش شاخص‌های کرونایی در روزهای اخیر توضیح داد: نشانه‌هایی از طغیان جدید بیماری کرونا در کشور مشاهده می‌شود که اگر تمهیدات لازم را برای کنترل آن انجام ندهیم، احتمال بروز پیک ششم طی چند هفته پیش رو دور از انتظار نیست.

همچنین افزایش موارد مرگ و میرو بستری به دلیل کرونا نشان می‌دهد چرخش ویروس در جامعه زیاد شده و این موضوع بسیار نگران‌کننده است.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به اینکه تردد مسافران در مرزها و در مقصد مسافران مشکوک و حامل بیماری باید به شدت کنترل شود، گفت: ورود تعدادی اتباع افغانستانی که برخی از آنها به صورت غیرقانونی از مرزهای شمال شرقی وارد کشور می‌شوند، می‌تواند عامل انتشار بیماری کرونا در ایران باشد.

دکتر پیام طبرسی، عضو کمیته علمی کشوری کرونا و رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری هم با اشاره به وضعیت فعلی بیماری کرونا در کشور، گفت: حتما در روزهای آتی افزایش موارد بیماری را خواهیم داشت؛ البته پس از تجربه روند کاهشی، در حالت ثابتی مانده‌ایم که می‌تواند عاملی برای نگرانی باشد؛ اما احتمال دارد با افزایش پوشش واکسیناسیون شرایط بهتر شود.

وی افزود: راهپیمایی اربعین، مراسم آخر ماه صفر و سفرهای شکل گرفته در تعطیلات هفته گذشته، تاحدودی ما را از نظر افزایش برخوردهای اجتماعی نگران می‌کند که امیدواریم به افزایش بار بیماری منجر نشود.

سیدعلی دهقان منشادی، سرپرست مجتمع بیمارستانی امام خمینی (ره) هم گفت: روند بیماری کرونا نزولی است، ولی نگران پیک‌های بعدی و جهش‌های جدید این ویروس هستیم.

وی تأکید کرد: ما گرفتار پنج پیک بیماری شدیم و باید از گذشته درس بگیریم و گرفتار پیک ششم بیماری کرونا نشویم. اکنون زمان مهمی است، زیرا پیک بیماری خوابیده و سرعت واکسیناسیون تأثیرگذار است.

۱۲۲۸۹ بیمار جدید

روابط عمومی وزارت بهداشت اعلام کرد: در ۲۴ساعت منتهی به ۲۱ مهر، ۱۹۴بیمار کووید۱۹جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان به ۱۲۳هزار و ۲۷۵نفر رسید.

همچنین در این مدت، ۱۲هزار و ۲۹۸بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹در کشور، شناسایی و مجموع بیماران میلیون و ۷۴۲هزار و ۸۳نفر شد.

اولین قرص مقابله با کرونا

رئیس مرکز تحقیقات ویروس‌شناسی دانشگاه شهید بهشتی با تأکید بر لزوم تغییر معیار رنگ‌بندی‌های کرونایی در کشور، گفت: اکنون معیار رنگ‌بندی در کشور وضعیت بیمارستان‌ها است، یعنی تعداد و موارد مثبت بستری. بر این اساس شاید نزدیک دو هفته تا یک ماه از بروز و پیش‌بینی اپیدمی کووید عقب باشیم. اما اگر بخواهیم روند اپیدمی را پیش‌بینی کنیم، باید به مؤلفه‌های موارد مثبت روزانه، مراجعات سرپایی و پایش‌های ژنتیکی کووید و … توجه شود.

دکتر علیرضا ناجی، درباره قرص ضد ویروس مولنوپیراویر که از سوی یک شرکت داروسازی در آزمایشات بالینی برای مقابله با کرونا سودمند اعلام شده است، توضیح داد: یکی از بهترین داروها علیه کووید، همین دارو است و در مطالعات اثربخشی بسیار بالایی را هم در زمینه درمان و هم در زمینه پیشگیری نشان داده است. این دارو اختصاصا برای کووید ساخته شده و نتایج بسیار خوبی داشته و حتی روی واریانت‌های مختلف اعم از مو، دلتا و … تأثیر زیادی داشته است.

۸۶ درصد بستری‌ها

جعفر صادق تبریزی، رئیس مرکز مدیریت شبکه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت، ۸۶درصد بستری‌های بالای ۶۰سال در پیک پنجم افرادی بودند که واکسن دریافت نکرده بودند.

وی افزود: تا کنون ۴۶میلیون و ۲۵۰هزار و ۵۰۱نفر دُز اول واکسن کرونا و ۲۰میلیون و ۷۷۸هزار و ۸۸۰نفر دُز دوم را تزریق کرده‌اند و مجموع واکسن‌های تزریق شده در کشور به ۶۷میلیون و ۲۹هزار و ۳۸۱دُز رسیده است.

صادق تبریزی تصریح کرد: اکنون شاهد پوشش ۷۵درصدی نوبت اول و ۳۳درصدی واکسیناسیون کامل (دریافت هر دو نوبت) هستیم. همچنین علی‌رغم نوبت‌دهی و ارسال پیامک اما مراجعه مردم در روزهای تعطیل و جمعه‌ها کاهش پیدا می‌کند.

بهترین انتخاب برای افراد زیر‌ ۱۸ سال

دکتر رضا شروین بدو، رئیس بیمارستان مرکز طبی کودکان گفت: تزریق واکسن‌های سینوفارم و پاستوکووک بهترین انتخاب برای افراد زیر ۱۸بوده و هیچ عارضه جدی از این واکسن‌ها برای این بازه سنی گزارش نشده است.

وی افزود: برای اعتماد بیشتر خانواده‌ها هم باید گفت نمونه پلتفرم این واکسن‌ها در بسیاری از واکسن‌های فعلی که برای کودکان استفاده می‌شود وجود دارد.

نسخه مناسب چاپ