رئیس سازمان برنامه: پروژه های عمرانی نباید تعطیل شود
 

رییس سازمان برنامه و بودجه کشور با تاکید بر اینکه باید بازارهای بین المللی به دست آمده را با قدرت حفظ کنیم؛ گفت: حفظ بازارهای اقتصادی بین المللی از ورود به آن بازارها مهمتر است و برای دست یابی به این مهم، بازنگری در سازماندهی بخش خصوصی در خارج کشور ضروری است.

به گزارش روابط عمومی سازمان برنامه و بودجه، دکتر میرکاظمی در جلسه نهاد تعامل شورای هماهنگی تشکل‌های فنی، مهندسی، حرفه‌ای کشور افزود: روند حرکت در سال های گذشته به گونه ای بوده که امروز منابع لازم برای پشتیبانی از این حجم پرژه های عمرانی وجود ندارد.

وی تاکید کرد: به تدریج هزینه های جاری افزایش پیدا کرده و با توجه به افزایش تورم، اعتبارات عمرانی، ناچار کاهش پیدا کرده است.

دکتر میرکاظمی در ادامه با ارائه راهکارهایی برای پیشبرد پروژه‌های عمرانی اظهار داشت: باید روش های خلاقانه ای پیدا کنیم تا پروژه‌های عمرانی تعطیل نشود و برای دستیابی به این هدف لازم است تفکر شرکتی به جای تفکر پیمانکاری در تشکل‌های فنی و مهندسی کشور حاکم شود.

رییس سازمان برنامه و بودجه کشور با بیان اینکه تفکری که می گوید همه پروژه های عمرانی را دولت انجام دهد اشتباه است؛ افزود: هیج جای دنیا اینطور نیست که همه کارها را دولت انجام دهد، لذا باید با مشارکت و همکاری بخش خصوصی پروژه های عمرانی را به جلو ببریم.

معاون رییس جمهوری با بیان اینکه هر پروژه ای که در کشور تعریف می شود باید به جهش اقتصادی کشور کمک کند افزود: شرکت‌های فنی، مهندسی و حرفه‌ای کشور به اسم پیمانکار، سمت ما نیایند بلکه برای مشارکت در پروژه ها برنامه بدهند تا پروژه های عمرانی را به پیش ببریم.

دکتر میرکاظمی با بیان اینکه کشور اکنون به سرمایه گذار نیاز دارد اظهار داشت: ما ارزش کار تشکل‌های فنی، مهندسی و حرفه‌ای کشور را می دانیم، این استعداد و پتانسیل موجود در این شرکت‌ها نباید از بین برود بلکه باید تقویت شود.

رییس سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه باید جذب منابع کنیم افزود: اولین کاری که شرکت های فنی، مهندسی و حرفه‌ای کشور انجام می دهند تشکیل تیم های قوی برای جذب منابع باشد تا از پیمانکاری به شرکت سرمایه گذاری و ارزش آفرین تبدیل شوند.

رییس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به اینکه این حجم از توان فنی مهندسی که در کشور وجود دارد یک سرمایه با ارزش است اظهار داشت: منابع خوبی در کشور وجود دارد بنابراین با راهکارهای مناسب باید بتوانیم از توان مهندسی کشور استفاده کنیم.

رییس سازمان برنامه و بودجه در ادامه به اهمیت فاینانس خارجی در دستیابی به رشد اقتصادی پرداخت و گفت: برای جذب منابع بیرونی طرح ارایه کنید و با تشکیل کنسرسیوم های قوی، پشتیبان هم باشید تا بازار جدید پیدا کنیم و ماندگاری شرکت‌های ایرانی در بازارهای خارجی بالا برود.

دکتر میرکاظمی با تاکید بر اینکه باید بازارهای بین المللی به دست آمده را با قدرت حفظ کنیم افزود: حفظ بازارهای اقتصادی بین المللی از ورود به آن بازار ها مهمتر است و برای دست یابی به این مهم، بازنگری در سازماندهی بخش خصوصی در خارج از کشور ضروری است.

معاون رییس جمهوری با اشاره به اینکه تلاش می کنیم ارتباط اقتصادی را با کشورهای همسایه برقرار کنیم ادامه داد: جهت گیری دولت سیزدهم به سمت کار با بازارهای هدف است و بسیاری از کشورهای منطقه به دنبال توان مهندسی و صنعتی ایران هستند.

وی با بیان اینکه جهت گیری اقتصادی ما به گونه ای است که اقتصاد کشور را بهره ور کنیم؛ افزود: در دولت سیزدهم به دنبال فعالیت اقتصادی هستیم و انشاءالله متوجه تغییرات و اثرات مثبت این تغییرات خواهید شد.

همچنین رئیس سازمان برنامه و بودجه در پانزدهمین جلسه ستاد تهیه و تدوین لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ کل کشور گفت: با توجه به سیاست های ابلاغی و دستورات مقام معظم رهبری و خواست رئیس جمهوری، باید تغییرات ساختاری اتفاق بیفتد که در این رابطه سازمان برنامه و بودجه به صورت جدی و کارشناسی از دو ماه پیش کار را آغاز کرده لذا همکاری و مشارکت مجلس شورای اسلامی برای به ثمر رسیدن این مهم بسیار حایز اهمیت است.

دکتر سیدمسعود میرکاظمی تصریح کرد: دستاوردهای اقتصادی مطلوب نیست و بهره وری پایین بوده، با تورم بالا سطح درآمد مردم پایین آمده و هزینه ها بالا رفته و برون رفت جامعه از این شرایط نیاز به تغییر دارد.

معاون رئیس جمهوری با اشاره به اینکه بسیاری از پروژه ها در سطح استان ها و شهرستان ها نیمه تمام رها شده است، افزود: با همکاری دولت و مجلس می توان بر بسیاری از مشکلات فائق آمد باید در سطح استان ها و شهرستان بسترهای لازم فراهم شود که با استفاده از منابع داخلی و ظرفیت های موجود اتمام پروژه ها را در دستور کار قرار داد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به تحولی بودن بودجه ۱۴۰۱ تأکید کرد: در سنوات گذشته به دلیل کسری بودجه و عدم تحقق برنامه ها، خلق پول افسار گسیخته اتفاق افتاده و این مهم، تورم بالا بر اقتصاد تحمیل کرده و سطح معیشت مردم را پایین آورده که در مناطق محروم افزایش قیمت کالا از متوسط کشور هم بالاتر شده و این درحالی است که درآمد این بخش جامعه از شرایط مطلوب و قابل قبولی برخوردار نیست.

دکتر میرکاظمی با بیان اینکه تأکید رئیس جمهوری بر تحقق عدالت در کشور است، گفت: برای نهادینه شدن عدالت در بخش های مختلف جامعه باید تغییرات اساسی با نگاه کارشناسی شکل بگیرد و بودجه ای زیبنده جمهوری اسلامی، تهیه و تنظیم شود.رئیس سازمان برنامه و بودجه تصریح کرد: استان ها و شهرستان ها مأموریت دارند شاخص های کلانی که هدف گذاری می شود در بخش صنعت و کشاورزی و صادرات و سایر حوزه به مرحله عمل برسانند و ما مطمئن هستیم چرخه اقتصاد با استفاده از ظرفیت های بلااستفاده و مغفول مانده به حرکت در می آید.

نسخه مناسب چاپ