جلوی زمین فروشی در مناطق آزادگرفته می شود
دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی و ویژه اقتصادی با اشاره به اینکه در حال حاضر اختلاف طبقاتی زیادی میان مردم بومی و فعالان اقتصادی در مناطق آزاد وجود دارد که باید کاهش پیدا کند گفت: این موضوعات باید به درستی شناسایی شده و با استفاده از بودجه های تخصیص یافته نسبت به توانمندسازی مردم اقدام شود.

به گزارش شبکه اخبار اقتصادی و دارایی ایران(شادا)، سعید محمد افزود: مناطق آزادکشور مشکلات بسیاری به لحاظ قوانین و مقررات در حوزه ساختار دبیرخانه شورایعالی، اشراف دبیرخانه بر مناطق و تعامل این مجموعه با دستگاه‌های اجرایی دارد.

وی ادامه داد: همانطور که از نام مناطق آزاد مشخص است این مناطق باید دارای قوانین و چارچوبی خارج از سرزمین اصلی باشد اما برخی از مسئولان احساس می‌کنند، مناطق آزاد هم مانند سرزمین اصلی بوده و می‌توانند هر زمانی تغییرات و تصمیمات خلق الساعه داشته باشند، این امر موجب می‌شود هیچ سرمایه گذاری انگیزه‌ای برای ورود به این مناطق نداشته باشد.

مشاور رییس جمهوری با بیان اینکه مشکلات مناطق آزاد قابل حل بوده و راه برون رفت از آنها با زمان بندی مشخص کاملا احصاء و فراکسیون مناطق آزاد و ویژه اقتصادی مجلس مورد بررسی قرار گرفته است، افزود: از نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی درخواست داریم در این مسیر به ما کمک کنند تا بتوانیم هر چه سریع‌تر مناطق آزاد را به ریل اصلی خودش بازگردانده و ضمن جلوگیری از زمین فروشی در این مناطق اقدام به جذب سرمایه‌گذاری برای رونق تولید و صادرات کنیم.

سعید محمد اظهار داشت: لازم است در بودجه ۱۴۰۱ برای توسعه زیرساخت های مناطق آزاد هم اعتباراتی پیش بینی شود و در هفت منطقه جدید آزاد تجاری ـ صنعتی همچنین طرح جامع تدوین و منابع مورد نیاز بر اساس آن تخصیص پیدا کند تا پس از توسعه، سرمایه گذاران آماده ورود شوند.

وی ادامه داد: سال‌های قبل ضابطه ای در مناطق آزاد گذاشته شده بود که بر اساس آن ۱۰ درصد از بودجه مناطق آزاد باید به محرومیت زدایی مناطق اختصاص پیدا می‌کرد که در حال حاضر این مبالغ در حوزه توسعه زیرساخت‌ها هزینه می‌شود.

البته اجرای طرح‌های محرومیت زدایی نیازمند بررسی و مطالعه عمیق است تا از هزینه ها بیشترین استفاده را برای توانمندسازی مردم بومی داشته باشیم.

نسخه مناسب چاپ