دستور رئیس قوه قضائیه برای رفع موانع حقوقی مشارکت های اجتماعی نابینایان
 

سرویس خبر: رئیس قوه قضائیه دردیدار جمعی از نابینایان کشور ،ضمن موافقت با تشکیل دفتر و کارگروه‌های ۴نفره در مراکز استان‌ها برای پیگیری و حل و فصل مشکلات حقوقی و قضایی نابینایان قبل از ورود به دادگاه، برای رفع موانع حقوقی مشارکت اجتماعی نابینایان، دستورات ویژه‌ای صادر کرد.

دراین جلسه که به مناسبت «روز جهانی عصای سفید» به منظور بررسی موانع حقوقی در مسیر مشارکت اجتماعی نابینایان برگزار شد، حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای با بیان این که معلولیت مانع از رسیدن انسان به مقصد نمی‌شود، به افتخارآفرینی معلولان کشورمان در طول تاریخ و در ادوار مختلف اشاره کرد وافزود: یکی از این افتخارآفرینی‌ها،درخشش و مدال آوری جانبازان و معلولان کشورمان در مسابقات جهانی پارالمپیک در هفته‌های اخیر بود.

رئیس عدلیه با اشاره به تصویب قانون جامع حمایت از معلولان در سال ۸۳که در سال ۹۷به قانون حمایت از حقوق معلولان ارتقاء یافت و از سال ۹۸در کشورمان اجرایی شده است ، خواستار توجه همه دستگاه‌های اجرایی به این قانون شد و افزود: در این قانون ستادی با حضور ۱۳عضو به ریاست وزیر کشور و دبیری رئیس سازمان بهزیستی پیش بینی و کمیته‌ای هم با عضویت ۲۶نفر به ریاست معاون اول رئیس جمهوری تعیین شده است تا بر روند اجرای قانون نظارت داشته باشد.

وی با اشاره به وظیفه سازمان بازرسی کل کشور برای نظارت بر حسن اجرای قوانین در کشور، از رئیس این سازمان خواست که فصل به فصل ، ماده به ماده و تبصره به تبصره قانون مذکور را مورد بررسی قرار دهد تا مشخص شود چه میزان از این قانون و چگونه اجرا شده است.

محسنی اژه‌ای همچنین از نماینده تام الاختیار قوه قضائیه در کمیته نظارت بر اجرای قانون جامع حمایت از معلولان خواست که بررسی و اعلام کند که این کمیته تاکنون چند جلسه برگزار کرده و چه دستاورد‌هایی در پیگیری اجرای قانون و حمایت از حقوق معلولان داشته است.

وی در ادامه از نماینده قوه قضائیه در کمیته خواست که اگر در آیین‌نامه اجرایی قانون خلائی وجود دارد که مانع از حسن اجرای قانون می‌شود و لازم است مسائل جدیدی در این آیین‌نامه پیش بینی ‌شود، آن‌ها را احصاء و اعلام کند.

رئیس عدلیه با اشاره به وظایف قانونی و انسانی همه دستگاه‌ها برای پیگیری حقوق و مطالبات معلولان کشور، از معاون حقوقی قوه قضائیه خواست که پیشنهادات شبکه ملی نابینایان برای تسهیل و رفع موانع حقوقی مشارکت اجتماعی این قشر را بررسی کند تا هر کدام از این پیشنهادات مغایر قانون نیست و قابلیت اجرایی دارد، به سرعت عملیاتی شود .

وی با اشاره به مشکلات نابینایان و معلولان در پیگیری پرونده‌های حقوقی و انتقاد‌هایی که از تعیین وکلای کم تجربه توسط کانون وکلا مطرح شد، تاکید کرد :این مشکل با مساعدت مرکز وکلا و مشاوران قوه قضائیه حل می‌شود.

پیش از سخنان رئیس قوه قضائیه قبادی دانا رئیس سازمان بهزیستی کل کشور با ارائه گزارشی ،تاکید کرد: ۲۰۸هزار نابینا زیر پوشش این سازمان قرار دارند که ۱۲درصد از جامعه معلولان را تشکیل می‌دهند.

وی با بیان این که ۱۳۰نابینا مرد و ۷۰هزار نفر هم زن هستند که ۸۶هزار نفر از آن‌ها دارای معلولیت‌های شدید و خیلی شدید هستند، افزود: اکنون ۳۰۰۰نفر از نابینایان در رشته‌های مختلف دانشگاهی تحصیل می‌کنند و ۲۳هزار نفر از آن‌ها هم دانش آموزند. رئیس سازمان بهزیستی با اشاره به تصویب قانون جامع حمایت از معلولان در سال ۸۳که از سال ۹۷با عنوان قانون حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت اجرایی شده است، از پیوستن ایران به کنوانسیون جهانی افراد دارای معلولیت خبر داد، اما از عدم توجه به حقوق اجتماعی نابینایان گلایه کرد. قبادی دانا، استانداردسازی معابر و مناسب‌سازی محیطی دستگاه‌ها و اماکن عمومی را از مهمترین مسائل برای ارائه خدمات به نابینایان برشمرد و ادامه داد: بر اساس رهنمود‌های رهبر معظم انقلاب فقط سازمان بهزیستی مرجع خدمات دهی به معلولان نیست بلکه همه دستگاه‌ها باید در این زمینه احساس مسئولیت کنند.

همچنین در این نشست دکتر جعفری مدیرکل شبکه ملی نابینایان کشور و ۷ نفراز نابینایان به بیان دیدگاه ها، دغدغه‌ها و مطالباتشان پرداختند.

احیاء ماده ۶۶قانون آیین دادرسی کیفری برای فراهم شدن زمینه شکایت نابینایان از نهاد‌ها و دستگاه‌هایی که قوانین و حقوق معلولان را رعایت نمی‌کنند و رفع مانع برای تأسیس حساب بانکی و انجام امور ثبتی در دفاتر اسناد رسمی بدون همراهی معین از جمله مطالبات نابینایان در این جلسه بود.

نابینایان همچنین خواستار معاضدت حقوقی و توجه به شرایط معلولان در محاکم قضایی و صدور مجوز استفاده از ابزار الکترونیکی در محاکم با توجه به محدودیت‌های جسمی این قشر، استفاده از نظرات کارشناسی اعضای شبکه ملی نابینایان در حل و فصل دعاوی حقوقی مربوط به این قشر و تعیین وکلایی توانمند و با تجربه در رسیدگی به پرونده‌های قضایی شدند و از رئیس قوه قضائیه خواستند این موضوعات را به طور بخشنامه یا دستور‌العملی به مراجع قضایی ابلاغ کند.

در بخش دیگری از این جلسه ۲ نفر از نابینایان با ابراز گلایه از بیکاری ۶۰درصدی نابینایان و مشکلات معیشتی آن‌ها خواستار توزیع عادلانه منابع و امکانات بویژه در دستگاه قضا و دفاتر خدمات قضایی برای استخدام و بکارگیری نابینایان شدند.یکی از نابینایان شاغل در دستگاه قضا هم به طرح دیدگاه‌ها و مطالبات خود از قاضی‌القضات پرداخت و خواستار اضافه شدن عنوان معلولان در چارت سازمانی دفتر امور ایثارگران و همچنین ایجاد بانک اطلاعاتی کارمندان معلول و نابینا در قوه قضائیه شد و در پایان پیشنهاد کرد کارگروهی برای پیگیری مطالباتی که نابینایان با رئیس عدلیه مطرح کردند تشکیل شود که رئیس قوه قضائیه با این پیشنهاد موافقت کرد.

نسخه مناسب چاپ