سخنگوی قوه قضائیه خبر داد
محکومیت سرکرده منافقین به پرداخت ۷۶۶۰ میلیارد تومان در حق آسیب دیدگان
 

سرویس خبر: سخنگوی قوه قضائیه از محکومیت سرکرده گروهک منافقین براساس حکم دادگاه به پرداخت ۷۶۶۰میلیارد تومان در حق آسیب دیدگان و کسانی که خسارت مادی و معنوی به آن‌ها وارد شده است،خبر داد.

ذبیح الله خدائیان درنشست خبری با رسانه ها در پاسخ به سئوال خبرنگارما درباره حکم دادگاه منافقین که چندی قبل برگزار شد، گفت: در این پرونده جمعی از جداشدگان از این گروهک بیش از ۴۰نفر و شماری از مردم آسیب دیده، طرح دعوا کرده بودند که پس از رسیدگی حکم صادر شد.

وی ادامه داد: دادگاه مراتب را از طریق وزارت امور خارجه به وزارت دادگستری کشورهایی که این گروهک در آن‌ها فعالیت می‌کند ، اعلام کرده است .

محکومیت امید اسدبیگی و مهرداد رستمی به۴۰ سال حبس

سخنگوی قوه قضائیه در ادامه درباره آخرین وضعیت پرونده هفت تپه گفت: در ارتباط با کسانی که شرکت به آنها واگذار شده بود و سوء استفاده هایی کرده و مرتکب جرایمی شده بودند؛ اخیرا حکم قطعی پرونده صادر شده است که شمار زیادی از افراد به اتهام مشارکت در اخلال در نظام ارزی محکوم شده اند.

خدائیان تاکید کرد: بر اسا حکم صادره امید اسد بیگی متهم ردیف اول به ۲۰ سال حبس و رد اموال و جزای نقدی و انفصال از خدمات دولتی محکوم شد.اتهام اسدبیگی مشارکت در قاچاق یک میلیارد و ۳۹۶میلیون یورو و مباشرت در قاچاق ۲ میلیون و ۸۹۴هزار یورو بوده است.مهرداد رستمی هم ۲۰ بیست سال حبس، رد مال و جزای نقدی محکوم شد.

سخنگوی دستگاه قضا با اشاره به محکومیت سایر متهمان پرونده هفت تپه اظهار داشت : ۲ نفر از متهمان هر کدام به ۱۵سال حبس، ۳ نفر دیگر هر کدام به ۱۰سال و بیش از ۱۷نفر هر کدام به ۵سال حبس محکوم شدند که احکام صادره قطعی شده است.

وی در ادامه درباره حکم دادگاه دعاوی حقوقی شهدای علمی هسته‌ای ایران گفت: ترور دانشمندان هسته‌ای ما با حمایت مستقیم آمریکا انجام گرفت. در این پرونده خانواده شهدای هسته‌ای و جمعی از مردم علیه آمریکا طرح دعوا کردند که آخرین جلسه این دادگاه تشکیل شده است و وکلای خواهان‌ها برای تقدیم آخرین لوایح خود تقاضای مهلت کردند که در آینده نزدیک حکم این پرونده صادر خواهد شد. سخنگوی قوه قضائیه در ادامه درباره روند ادامه کار محاکم با توجه به پایان استجازه رهبر معظم انقلاب برای محاکم ویژه مبارزه با مفاسد اقتصادی گفت: استجازه اعتبار دارد و مهلت آن تمدید شده است.همچنین طرح اصلاح قانون مبارزه با اخلالگران در نظام اقتصادی به مجلس تقدیم و این طرح در کمیسیون قضایی نهایی شده که در دستور صحن علنی مجلس است.

پرونده تخلفات بورس

خدائیان در بخش دیگری از این نشست خبری درباره پرونده تخلفات بورس گفت: دادسرای تهران کارهای زیادی روی این پرونده برای شناسایی افرادی که ممکن است در آن دخالت داشته باشند انجام داده است. افرادی احضار و یا دعوت شدند اما هنوز کسی به عنوان متهم احضار نشده است که به احتمال قوی در آینده نزدیک این کار انجام خواهد گرفت.

به گفته وی مراحل کارشناسی پرونده رو به اتمام است و درباه نصب ماینر در سازمان بورس پرونده جداگانه ای تشکیل شده که در جریان رسیدگی است.

تهیه پیش نویس لایحه جامع هزینه‌های دادرسی

سخنگوی دستگاه قضا درباره تاکیدات رئیس قوه قضائیه مبنی بر کاهش هزینه‌های دادرسی گفت: هزینه دادرسی به موجب قانون تعیین می شود و برای تحول جدی در این حوزه نیاز به همکاری دولت و مجلس داریم. در قوه قضائیه برای کاهش هزینه‌ها ،پیش نویس لایحه جامع هزینه‌های دادرسی تهیه شده است که به محض اتمام بررسی از طریق قوه قضائیه به دولت و مجلس ارسال خواهد شد. معاونت حقوقی هم مامور بررسی وضعیت موجود و بدون تصویب قانون شده است تا ببینیم در چه مواردی رئیس قوه قضائیه می‌تواند به تعدیل برخی هزینه‌های دادرسی کمک کند. خدائییان گفت: تهیه یک دستور العملی در دستور کار است که در آینده نزدیک صادر خواهد شد.

علت مرگ شاهین ناصری

سخنگوی دستگاه قضا درباره علت مرگ شاهین ناصری یک زندانی هم گفت: پزشکی قانونی علت مرگ او را مسمومیت دارویی اعلام کرده است.

خدائیان در پاسخ به سئوال دیگری مبنی بر این که صدور حکم اعدام برای متهمی به نام الکس را تائید می‌کنید یا خیر؟ گفت: این پرونده درباره یک شبکه بین المللی قاچاق انسان تشکیل شده است.شماری از مرتکبان، یک شبکه بین المللی تشکیل داده بودند که در کشورهای مختلفی فعالیت داشتند و اقدام به قاچاق انسان با اهداف متعددی می‌کردند.خوشبختانه این شبکه شناسایی شد و متهمان آن دستگیر شدند. ۲ نفر از مرتکبان اصلی به اعدام و بقیه متهمان به مجازات‌های حبس طولانی مدت محکوم شدند اما چون رای پرونده قطعی نیست، با اعتراض محکومان،پرونده به مراجع مربوطه و ذیصلاح ارسال می‌شود و در صورت تائید حکم صادره، اجرا خواهد شد.سخنگوی دستگاه قضا درباره آخرین وضعیت شکایت شماری از شهروندان در اهواز و مدعی العموم از وزیر وقت ارتباطات اظهار داشت: درباره این فرد، با شکایت جمعی از مردم و چند دستگاه اجرایی به اتهام نشر اکاذیب با قصد تشویش اذهان عمومی، استنکاف از دستور قضایی و استنکاف از اجرای اوامر حکومتی مقامات قانونی، پرونده‌ای در دادسرای فرهنگ و رسانه تشکیل شده است.

وی تاکید کرد: این فرد احضار ، تفهیم اتهام و با قرار تامین کیفری آزاد شد. در آن مرحله، آخرین دفاع از این فرد اخذ نشده بود. بعد از آن، مجدداً شکایت دیگری به دادسرا واصل شد و پرونده در جریان رسیدگی است.خدائیان همچنین درباره ادعای سپیده قلیان درباره رفتار نامناسب با زنان در زندان گفت: این ادعا‌ها دروغ است و تکذیب شد.البته به محض انتشار این مطالب موضوع در دستور کار سازمان زندان‌ها و مرجع قضایی قرار گرفت و هیاتی به زندان بوشهر اعزام شد و در آنجا با کمک دادستان موضوع را بررسی و با تک تک بانوانی که در زندان بودند، مصاحبه کردند.همه کسانی که با آن‌ها مصاحبه شد و تقریبا همه از زندانیان زن بودند، منکر این موضوع بودند و اظهارات این فرد را تکذیب کردند و حتی برخی از این که این فرد اکاذیبی را نسبت به آن‌ها منتشر کرده بود، شاکی بودند.

وی ادامه داد: شخصاً با رئیس دادگستری بوشهر صحبت کردم و وی هم اعلام کرد که در بررسی‌های انجام شده به این نتیجه رسیدند که اظهارات این فرد کذب است و چنین برخوردی با وی و دیگر بانوان انجام نگرفته است.

سخنگوی قوه قضائیه درباره آخرین وضعیت حمید بقایی و اسفندیار رحیم مشایی افزود: بقایی، چون مریض وبستری است ، در مرخصی استعلاجی به سر می‌برد و مرخصی استعلاجی هم براساس قانون برای تمام اشخاصی که در زندان هستند، داده می‌شود. اسفندیار رحیم مشایی هم بعد از پایان مرخصی به موقع حاضر نشد و مدت طولانی غیبت داشت.طبیعی است مدتی که شخص خارج از زمان مرخصی غیبت کند، مرخصی حساب نمی‌شود و باید به زندان بازگردد و این مدت را تحمل کند که اقدامات لازم در این باره انجام گرفته است.استرداد مجرمان در دستور کار است

خدائیان درباره مفسدان اقتصادی که به خارج از کشور فرار کرده اند ، افزود: چنانچه کسی متهم به ارتکاب جرم باشد و از کشور فرار کند از طریق مراجع ذیصلاح وپلیس بین الملل ، مراتب به آن کشوری که متهم به آنجا فرار کرده است اعلام می‌شود .در مورد افرادی نظیر خاوری و دیگران هم اقدام لازم انجام گرفته است و چنانچه آن کشور‌هایی که متهمان در آنجا اقامت دارند همکاری لازم را داشته باشند این استرداد انجام می شود.

آمادگی برای کمک به دولت در بحث کنترل تورم

سخنگوی قوه قضائیه درباره این که دستگاه قضا و دادستانی به عنوان مدعی العموم در جهت کمک به برنامه‌های دولت سیزدهم در زمینه مقابله با گرانفروشی و کم فروشی چه اقداماتی را انجام داده است، گفت: موضوع کنترل تورم و مبارزه با گرانفروشی و کم فروشی در درجه اول بر عهده دولت و به ویژه سازمان تعزیرات حکومتی است.

وی ادامه داد: با توجه به اهمیتی که بحث مبارزه با گرانفروشی و تورم دارد، اخیراً رئیس قوه قضائیه خطاب به دادستان‌ها اعلام کرد که با کمک سازمان تعزیرات حکومتی نهایت همکاری را با دولت سیزدهم داشته باشند و در بحث مبارزه با احتکار، قاچاق کالا و گرانفروشی به ویژه گرانفروشی عمده و مانند آن با سازمان تعزیرات حکومتی همکاری کنند و دادستان‌ها در شهرستان‌ها هیات‌هایی با کمک سازمان تعزیرات تشکیل دهند و نظارت کنند.خدائیان افزود: سازمان بازرسی کل کشور هم موظف است بر عملکرد دستگاه‌هایی که وظیفه کنترل بازار را بر عهده دارند، نظارت جدی کند و چنانچه مرتکب ترک فعل شوند یا به وظیفه خود عمل نکنند، گزارش آن‌ها به مراجع ذی صلاح داده شود.

ساماندهی زندانیان

سخنگوی عدلیه همچنین بحث ساماندهی زندانیان را از مهمترین اقدامات قوه قضائیه در ۱۰۰ روز اخیر برشمرد و گفت: در همین باره به ۸۵هزار زندانی مرخصی و به ۲۲۵۰زندانی عفو اعطا شد.همچنین۲۲هزار و ۵۰۰نفر هم از آزادی مشروط بهره‌مند شدند و ۲۵۰۰ نفر نیزاز پابند الکترونیکی استفاده کردند تا بتوانند بیرون از زندان محکومیت خود را سپری کنند.

نسخه مناسب چاپ