معاون وزیر خارجه: تعهد خود را نسبت به دیپلماسی وگفتگو به نمایش گذاشته‌ایم
معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه با بیان این‌که تعهد جدی خود را نسبت به گفتگو و دیپلماسی به نمایش گذاشته‌ایم، به ناتوانی اروپا در تحقق امتیازات اقتصادی ناچیز وعده داده شده به مردم ایران و تردید دولت بایدن در کنار گذاشتن سیاست فشار حداکثری اشاره کرد.

«مهدی صفری» که به نمایندگی از ایران در نشست عالی‌رتبه بزرگداشت شصتمین سالگرد اولین کنفرانس جنبش عدم تعهد در بلگراد شرکت کرد افزود: چالش‌های جهانی خروشانی که امروزه با آنها مواجه هستیم نیاز به یک اقدام قابل توجه جمعی در سطح بین‌المللی را مضاعف کرده است .

وی ادامه داد: همزمان با افزایش تهدیدات فزاینده ناشی از اعمال یکجانبه گرایی و سیاست‌های حمایت گرایانه در عرصه بین‌المللی، جنبش عدم تعهد می‌تواند مشارکت جهانی را ارتقا دهد و تقویت کند و بدین گونه ثابت کند که چند جانبه گرایی دیگر نه یک گزینه معقول و بایسته که تنها پاسخ عملی ممکن به بحران‌های شدید جهانی است.

صفری با ذکر این نکته که بیماری همه گیر کووید- ۱۹یکی از آزمون‌های دشوار در زمینه همبستگی جهانی در دوران بشر بوده است، اظهار داشت: این همه گیری (همانند هر مورد مشابه دیگر) نیازمند یک پاسخ بین‌المللی هماهنگ و قوی است که بتواند دسترسی آزادانه و بدون مانع به آزمایش‌ها، درمان و واکسن را به سرعت گسترش دهد و در عین حال، ایمن سازی گسترده را به عنوان یک خیر عمومی برای همگان از جمله کشورهای در حال توسعه و کمتر توسعه یافته در دسترس و قابل تامین کند.

به گزارش فارس، معاون وزیر امور خارجه ادامه داد: زمانی که بنیانگذاران جنبش عدم تعهد در سال ۱۹۵۵میلادی در باندونگ گردهم آمدند، هدف آنها بازنگری نظم جهانی و تلاش برای ایجاد تغییراتی سازنده در سیاست قدرت جهانی با هدف حفظ هویت مستقل خود بود. امروز جهان در دوره گذار به سر می‌برد و جنبش عدم تعهد باید واقعیت‌های بین‌المللی را به درستی تفسیر و تبیین کند و در سال‌های پیش رو، رویکردها و راهبردهای مناسبی را با هدف تقویت جایگاه بین‌المللی خویش تصویب کند و به اجرا گذارد.

وی بیان کرد: ایران به طور مداوم و مستمر پایبندی خود به ارزش‌ها و اصول جنبش عدم تعهد را به نمایش گذاشته است. ما همچنان از چشم انداز تحقق امنیتی مشترک، جامع، مشارکتی و پایدار در غرب آسیا حمایت می‌کنیم. در این چارچوب، در تلاش‌های سازمان ملل متحد در زمینه استقرار صلح در یمن، سوریه و افغانستان فعالانه مشارکت داریم.

معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه با ذکر این نکته که در سطح منطقه‌ای، چندین طرح را با هدف ایجاد فضای لازم برای انجام گفتگوهای منطقه‌ای به منظور حل و فصل اختلافات و سوء تفاهم‌ها پیشنهاد کرده‌ایم، خاطرنشان کرد: در سطح جهانی، تعهد جدی خود نسبت به گفتگو و دیپلماسی را با مشارکت فعال در صحنه‌های مختلف بین‌المللی با هدف کمک به رفع چالش‌های گوناگون به نمایش گذاشته‌ایم که در این زمینه می‌توان به برجام اشاره کرد.وی ادامه داد: ناتوانی زبونانه اروپا در تحقق امتیازات اقتصادی ناچیز وعده داده شده به مردم ما پس از خروج غیرقانونی ترامپ از برجام و نیز تردید ملال آور هیأت حاکمه جدید آمریکا در کنار گذاشتن سیاست شکست خورده «فشار حداکثری»، مهمترین دلایل عدم پیشرفت کنونی در اجرای برجام بوده است.

صفری با بیان این‌که اقدامات یکجانبه و قلدرمآبانه قدرت‌هایی مشخص به تضعیف چندجانبه گرایی و اجرای آن منجر شده است، اظهار داشت: مهمترین چالش جدی که تقریباً همگی ما به نحوی با آن روبرو بوده‌ایم، ماجراجویی یکجانبه گرایانه افراطی آمریکا ست. این وضع همچنان موجب تضعیف حاکمیت قانون در سطح بین‌المللی است و صلح و ثبات را در همه نقاط جهان به مخاطره می‌افکند.

این دیپلمات ارشد ایرانی افزود: در حالی که برخی ملت‌ها به ویژه در منطقه ما، قربانی تروریسم تکفیری ساخته آمریکا، تجاوز نظامی مبتنی بر ادعاهای نادرست و تروریسم اقتصادی و اقدامات قهری یکجانبه هستند، دیگران بار سنگین اقدامات حمایتی بی‌رحمانه آمریکا را بر گرده می‌کشند.

وی خاطرنشان کرد: طرح‌های شتاب آلود و آشفته آمریکا برای تضمین ادامه سلطه لیبرال دموکراسی غربی در جهان با محوریت دولت آمریکا، واقعیتی است که با منافع کشورهای در حال توسعه همخوانی ندارد. ضروری است که هرگونه منفعت و سود متصور از اقدامات یکجانبه غیر قانونی مردود اعلام و از آن ممانعت شود و هرگونه فشار مغایر با حقوق بین‌الملل و منشور ملل متحد با هدف دفاع از چند جانبه گرایی محکوم شود.

صفری با بیان این‌که حمایت کورکورانه و لجام گسیخته از آپارتاید در فلسطین و انکار حقوق اساسی مردم فلسطین، به وخامت بیشتر وضع بی ثبات سراسر منطقه خاورمیانه خواهد انجامید، گفت: شمار بسیار اندک کشورهای عربی که با این سیاست‌ها و سایر طرح‌های آمریکا همراهی می‌کنند، مرتکب خیانت به مردم فلسطین می‌شوند و صلح و امنیت منطقه را با مخاطراتی افزونتر مواجه می‌کنند.

نسخه مناسب چاپ