مدیر کل آژانس: حمله به تأسیسات هسته ای باید محکوم شود
مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی تاکید کرد: حمله به تاسیسات هسته ای باید محکوم شود.

به گزارش ایسنا، رافائل گروسی در مصاحبه با انرژی اینتلیجنس، در پاسخ به سئوالی درباره خرابکاری در تاسیسات هسته ای و ماجرای دوربین های آژانس، گفت: من یک دیپلمات هستم و به کاربرد زور اعتقادی ندارم. ما این قبیل اقدامات را محکوم می کنیم.

گروسی ادامه داد: کنفرانس عمومی آژانس با تصویب چندین قطعنامه در گذشته در این مورد، بسیار صریح و شفاف بوده است. بر اساس این قطعنامه ها، هر نوع حمله ای علیه تاسیسات هسته ای باید محکوم شود.

سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت امور خارجه هم با اشاره به سفرامروز «انریکه مورا» معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به ایران توضیحاتی ارائه کرد.

وی گفت: این سفر در ادامه رایزنی‌های دو طرف درباره موضوعات مورد علاقه فی‌مابین از جمله روابط ایران و اتحادیه اروپا، افغانستان و برجام انجام می‌شود.

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: رایزنی‌ها و تماس‌های دو طرف هیچگاه قطع نبوده و به‌صورت مستمر حول موضوعات مختلف در جریان است و این سفر هم در همین چارچوب صورت می‌پذیرد.

کاخ سفید: مسیر دیپلماتیک با ایران را ترجیح می دهیم

ازسوی دیگر،سخنگوی کاخ سفید گفت: باور داریم دیپلماسی همیشه انتخاب اول است و باید این طور باشد و درباره ایران همچنان مسیر دیپلماتیک را ترجیح می دهیم.

به گزارش ایسنا به نقل از پایگاه اینترنتی کاخ سفید، جن ساکی در یک نشست خبری که در پی رایزنی وزیر امور خارجه رژیم صهیونیستی با مقامات آمریکایی درباره برنامه هسته ای ایران و مذاکرات هسته ای انجام شد، گفت: به دنبال کردن مذاکرات ادامه می دهیم. تیم ما آماده بازگشت به دور دیگری از مذاکرات است، اما اطلاعات جدیدی درباره این که چه زمانی خواهد بود، ندارم.

وی در پاسخ به این که مذاکرات احیای توافق هسته ای در وین اکنون در چه مرحله ای قرار دارد گفت: مسلما شرکایمان را در جریان اقداماتمان در دستیابی به مسیری دیپلماتیک در مذاکرات ۱+۵با ایران می گذاریم. بنابراین مطمئنا در این باره [با مقامات اسرائیلی] گفتگو شده است.

ساکی در پاسخ به این سئوال که در صورت همراهی نکردن ایران با مسیر دیپلماتیک، جو بایدن چه واکنشی نشان خواهد داد گفت: هدف ما پیش رفتن در مسیر دیپلماتیک است و ما به خاطر خروج دولت قبلی آمریکا از توافق هسته ای و از بین رفتن امکان شفافیت در سنجش توانایی هسته ای ایران، در وضع فعلی مان قرار داریم. اما تمرکزمان روی این است که ببینیم آیا می توانیم به دور دیگری از مذاکرات وین بازگردیم یا نه. فراتر از این حدس و گمانی را مطرح نمی کنم. در ماه‌های گذشته با حضور ایران، شرکای برجام و آمریکا شش دوره مذاکره پیرامون احیای برجام در وین برگزار شد اما برگزاری دور هفتم این مذاکرات تا پس از تشکیل دولت سیزدهم به تاخیر افتاد. زمان دقیق از سرگیری مذاکرات هنوز مشخص نیست، اما ایران اخیرا همزمان با برگزاری نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل گفته بود که این مذاکرات می تواند در آینده نزدیک از سر گرفته شود.

‌قطر: بازگشت به توافق هسته‌ای به نفع همه است

وزیر خارجه قطر هم با اشاره به این‌که بازگشت به توافق هسته‌ای با ایران به نفع همه است، گفت: کشورهای شورای همکاری خلیج فارس باید به دور از هرگونه دخالتی با ایران ارتباط برقرار کنند.

به گزارش فارس و به نقل از پایگاه خبری الجزیره، محمد بن عبدالرحمن آل ثانی درباره برجام و توافق هسته‌ای با ایران گفت: هر گونه حمایت لازم را برای بازگرداندن توافق هسته‌ای ترتیب خواهیم داد. کشورهای شورای همکاری [خلیج فارس] باید به دور از هرگونه دخالتی با ایران ارتباط برقرار کنند.

وی با اشاره به این‌که میانجیگری میان ایران و کشورهای دیگر به نفع قطر است، افزود: ما با ایران به عنوان یک کشور همسایه و بازیگری اساسی در منطقه تعامل می‌کنیم.

محمد بن عبدالرحمن آل ثانی درباره تحولات افغانستان هم گفت: خروج از افغانستان اشتباه است و ما برای یافتن راه حل با واشنگتن و طالبان در ارتباط هستیم. حل مسائل موجود بدون تعامل با دولت موقت افغانستان میسر نیست.

نسخه مناسب چاپ