کوتاه از سراسر جهان
 

نماینده دموکرات مجلس آمریکا: ترامپ، ملعبه دست پوتین بود

ایسنا: یک عضو دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا با بیان اینکه ولادیمیر پوتین، دونالد ترامپ رئیس جمهوری پیشین کشورش را بازیچه دست خود کرده بود، گفت که طمع ترامپ موجب شد تا او مستعد سوءاستفاده از سوی روس‌ها شود. آدام شف افزود: تجربه پیشین من برای پیگرد ریچارد میلر، اولین عامل «اف.بی.آی» که به دلیل جاسوسی برای روسیه محکوم شد، به آمادگی ام برای برخورد مشابه با ترامپ کمک کرد. این سیاستمدار آمریکایی گفت: روسها بلدند که چگونه افراد بی‌اخلاق و افرادی که حریص هستند یا به همسرانشان وفادار نیستند و در مقابل جذب یا دستکاری انعطاف‌پذیر هستند را شناسایی می‌کنند.

استقرار کشتی جنگی ایتالیا در تنگه هرمز

فارس: ناوچه کلاس «برگامینی» نیروی دریایی ایتالیا برای کمک به ائتلاف دریایی اروپا به فرماندهی فرانسه در تنگه هرمز مستقر شد. «روبرتو کارپینلی» از فرماندهان نیروی دریایی فرانسه مدعی تلاش برای اطمینان از آزادی ناوبری، اطمینان بخشیدن به حمل و نقل غیرنظامی و جریان آزاد تجارت جهانی در منطقه شد. رسانه‌ها چندی قبل، از پیوستن یک فروند ناو جنگی نیروی دریایی بلژیک به ائتلاف دریایی اروپا مستقر در خلیج فارس و تنگه هرمز خبر داده بودند. ناو «لوپولد» بلژیک در هفته‌‌های اخیر به ائتلاف دریایی اروپا مستقر در تنگه هرمز پیوست.

رایزنی پوتین و پاشینیان درباره قره باغ

مهر: «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهوری روسیه و «نیکول پاشینیان» نخست وزیر ارمنستان در مسکو با هم دیدار و درباره تحولات قره باغ گفتگو کردند. در این دیدار دو طرف درباره حل مساله قره باغ و اوضاع منطقه قفقاز جنوبی به رایزنی پرداختند. این دیدار در آستانه برگزاری اجلاس سران سازمان کشورهای همسود انجام شد. نخست وزیر ارمنستان در این دیدار تاکید کرد که چنین دیدارهایی حاکی از سرعت بالای توسعه روابط دو کشور و درک اهمیت مشارکت راهبردی بین ارمنستان و روسیه است، هرچند متأسفانه در حال حاضر نمی‌توان از باثبات شدن اوضاع منطقه سخن گفت. به گفته پاشینیان، مناقشه قره باغ همچنان حل نشده باقی مانده است.

شلیک موشک‌های کروز توسط ناوگان روسیه در دریای خزر

فارس: نیروی دریایی روسیه از انجام رزمایش دریایی و شلیک موشک‌های کروز کالیبر و استفاده از پهپادها در بخش روسی دریای خزر خبر داد. نیروی دریایی روسیه اعلام کرد کشتی موشک انداز «ولیکی یوستوگ» از ناوگان دریای خزر این کشور در رزمایشی در دریای خزر از سامانه موشکی کالیبر استفاده کرد. این نیروها همچنین برای اولین بار از هواپیماهای بدون سرنشین برای کنترل تخریب اهداف ساحلی دشمن فرضی استفاده کردند. موشک‌های کالیبر برای حملات ضدکشتی، ضدزیردریایی، زمین به زمین و هوا به زمین استفاده می‌شوند. این موشک‌ها به کلاهک ۴۵۰ کیلوگرمی یا اتمی مسلح می‌شوند و برد مؤثر آن ۴۰۰۰کیلومتر است.

تحقیق درباره گم‌شدن هدایای خارجی ترامپ

فارس: بازرسی کل وزارت امور خارجه آمریکا در حال تحقیق درباره گم‌شدن مشکوک هدایای خارجی در دوره دونالد ترامپ رئیس جمهوری سابق این کشور است. شبکه «اِن‌بی‌سی نیوز» نوشت، سال گذشته نشست سران گروه هفت در آمریکا به‌خاطر شیوع ویروس کرونا لغو شد اما هدایای گرانبهایی که قرار بود به مقامات این کشورها اهدا شوند، به صندوق هدایای وزارت امور خارجه برنگشته‌اند. این شبکه آمریکایی نوشت، بسته‌های هدایایی که قرار بود به نمایندگان کشورهای عضو گروه هفت تحویل داده شود، شامل کیف‌های تمام چرم، سینی‌های فلزی گران قیمت و جعبه‌های مرمر با مهر وزارت امور خارجه آمریکا بودند که از پول مالیات‌دهندگان آمریکایی خریداری شده بودند.

نسخه مناسب چاپ