هشدار یونیسف درباره وضع اسفبار زنان و کودکان مهاجر در لیبی
سرویس خارجی: صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل (یونیسف) نسبت به “خطری جدی” که دست کم هزار زن و کودک بازداشت شده در بازداشتگاه پناهندگان لیبی را تهدید می‌کند، هشدار داد.یونیسف در صفحه کاربری خود در فیسبوک به زبان عربی اعلام کرد، نزدیک به ۷۵۱ زن و ۲۵۵ کودک از میان هزاران مهاجر و پناهجو در لیبی بازداشت شده‌اند. پنج کودک بدون خانواده و ۳۰ کودک شیرخوار در بین بازداشت شدگان وجود دارند. سازمان یونیسف در بیانیه خود نسبت به خطری فوری که سلامت و رفاه دست کم هزار زن و کودک بازداشت شده در مراکز بازداشت طرابلس را تهدید می‌کند، هشدار داد.

در این حال،وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد، واشنگتن در حال بررسی تمامی گزینه‌ها برای تعامل با بحران انسانی در شمال اتیوپی از جمله اعمال تحریم‌ها است. ندپرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد، آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا با مسئولان اتحادیه آفریقا، سودان، انگلیس، فرانسه، آلمان و اتحادیه اروپا نشست‌هایی با محوریت اتیوپی برگزار کرد.وی در ادامه افزود، ایالات متحده، فرانسه، آلمان و انگلیس از تمامی طرف‌ها خواستند به خاطر برقراری آتش بس و توقف خشونت فورا مذاکرات را آغاز کنند.ند پرایس همچنین تصریح کرد، از طرف‌های درگیر خواسته شد تا به قوانین بین‌المللی پایبند باشند و بدون هیچگونه مانعی اجازه ورود کمک‌های بشردوستانه را بدهند.

*تونس

نخست وزیر تونس اعلام کرد که اولویت دولتش مبارزه با فساد، ایجاد توازن مالی و اجرای اصلاحات اقتصادی است.نجلاء بودن، نخست وزیر تونس در بیانیه‌ای اعلام کرد که اولویت دولتش ایجاد توازن مالی و اجرای اصلاحات اقتصادی ضروری برای بهبود وضعیت معیشتی تونسی‌ها و بهبود قدرت خرید آن‌هاست.از سوی دیگر، ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای از تشکیل دولت جدید تونس استقبال و تأکید کرد: این گامی در مسیر درست است و می‌تواند موجب پیشرفت کشور و حل تمام چالش‌ها شود. وی خواهان بازگشت سریع به نظام قانون اساسی در تونس شد.در این حال و به دنبال تنش‌ میان الجزایر و فرانسه پس از کاهش سهمیه ویزای اختصاص یافته به شهروندان الجزایری، وزیر خارجه فرانسه اعلام کرد که پاریس به حاکمیت الجزایر احترام می‌گذارد.

*سودان

در حالی که سودان یکی از اهداف خود برای ارتباط با رژیم صهیونیستی را لغو تحریم‌های آمریکا و بهبود شرایط اقتصادی اعلام کرده بود اما یک سال پس از ارتباط با تل‌آویو، پایتخت این کشور آفریقایی با بحران کمبود نان مواجه شده است. خارطوم، پایتخت سودان طی روزهای اخیر شاهد بحران شدید کمبود نان بوده و قیمت آن تا ۴ برابر نیز افزایش یافته و نانوایی‌ها شاهد صف‌های طولانی مردم برای دریافت نان هستند.

نسخه مناسب چاپ