منابع مصری: سیسی به زودی با بشار اسد تماس برقرار می کند
سرویس خارجی: منابع مصری از مقدمه چینی مسئولان قاهره برای هماهنگی گفتگوی تلفنی میان رؤسای جمهوری مصر و سوریه طی روزهای آتی خبر دادند.

منابع مصری اعلام کردند: تماس قریب الوقوع میان عبدالفتاح سیسی رئیس جمهوری مصر و بشار اسد رئیس جمهوری سوریه اولین در نوع خود خواهد بود و در چارچوب طرح‌های مصر برای گسترش نقش قاهره در پرونده سوریه طی دوره آتی در سایه تلاش‌های مصر برای همگام شدن با ترکیه در پرونده‌های منطقه است. در این راستا منابع مصری اعلام کردند، تماس‌های امنیتی میان مصر و ترکیه به خوبی و منظم پیش می‌رود و مصر اخیرا پرونده سوریه را به پرونده‌های بااهمیت میان دو کشور اضافه کرده است. طی آخرین نشست میان دو طرف هیات امنیتی قاهره خواسته‌هایی را درباره نقش ترکیه در سوریه ارائه کرد. خواسته‌های مصر بعد از مذاکراتی در سطوح امنیتی با مسئولان نظام سوریه ارائه شد.

از سویی سامح شکری وزیر خارجه مصر اواخر سپتامبر در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک با فیصل مقداد وزیر خارجه سوریه دیدار کرد که این اولین دیدار میان دو طرف بود. مقداد بعد از این دیدار گفت که مصر و سوریه سرنوشت واحدی دارند و باید برای حل مشکلات همکاری کنند. شکری نیز اعلام کرد که با مقداد درباره راه حل خروج از بحران سوریه گفتگو کرده است. از طرفی منابع اعلام کردند، مسئولان مصری به همتایانشان در ترکیه طی نشست‌های اخیر اعلام کرده اند که حضور ترکیه در سوریه باعث آزار قاهره به خاطر منافعش با دمشق می‌شود. ترکیه‌ای‌ها نیز در این نشست حضور روسیه در سوریه را مطرح و سؤال کردند که آیا این مسئله هم مصری‌ها را آزار می‌دهد؟ طرف مصری پاسخ داد که حضور مسکو در سوریه موقتی و به دلیل خاصی است اما نقش ترکیه سلطه آنکارا بر منطقه را تقویت می‌کند.

نسخه مناسب چاپ