تغییر نتایج اولیه انتخابات عراق به نفع احزاب هوادار مقاومت
سرویس خارجی: ساعاتی پس از اعتراضات احزاب شیعی هوادار مقاومت در عراق به نتایج اولیه انتخابات پارلمان، کرسی برخی ائتلاف‌ها از جمله “الفتح” و “دولت قانون” با تغییر در نتیجه انتخابات پس از شمارش دستی آرای برخی حوزه‌های انتخابی، افزایش یافت.

با این تغییرات، تعداد کرسی‌‎های ائتلاف “الفتح” به ریاست هادی العامری به ۱۹ و “دولت قانون” به ریاست نوری المالکی به ۳۹ کرسی افزایش یافتند.بنا بر اعلام نتایج جدید انتخابات پارلمانی عراق، کرسی‌های “دولت قانون” از ۳۴ به ۳۹، الفتح از ۱۴ به ۱۹ و امتداد از ۹ به ۱۲ افزایش یافته اند.تعداد کرسی‌های جریان حکمت ملی عراق به ریاست سید عمار حکیم نیز یک کرسی افزایش یافت و مجموعا به سه کرسی رسیده است.اما تعداد کرسی‌های ائتلاف صدر با سه کرسی کمتر، از ۷۳ به ۷۰ کرسی کاهش یافته است.همزمان «حیدر العبادی» نخست وزیر سابق و رئیس کنونی ائتلاف النصر نیز ضمن انتقاد از نتایج اولیه اعلام شده از سوی کمیساریای عالی انتخابات، طی پستی در توئیتر این نتایج را رد کرد. این در حالی است که سخنگوی کمسیاریای عالی انتخابات عراق دو روز قبل در واکنش به اظهاراتی که در خصوص تقلب در انتخابات مطرح می شود، اعلام کرد دستگاه‌های مربوط به رای‌گیری سیستم‌های پیشرفته هستند و نسبت به هرگونه تخلف احتمالی حساسیت بالایی دارند.

در این حال سخنگوی ائتلاف الفتح با تاکید بر اینکه اعتراض این ائتلاف به نتایج اولیه انتخابات نشانه مخالفت با هیچ گروه سیاسی برنده ای در این انتخابات نیست، گفت که با شمارش آرای باقیمانده، این ائتلاف پیروز خواهد شد. «احمد الاسدی» سخنگوی ائتلاف الفتح عراق و از گروه‌های معترض به نتایج انتخابات این کشور تاکید کرد که این ائتلاف با توجه به آشفتگی موجود در اعلام نتایج انتخابات، از آرای طرفداران خود نمی‌گذرد. الاسدی در نشست خبری گفت: ما از آرای توده‌های طرفداران خود از جمله الحشد الشعبی نمی‌گذریم و در مورد لزوم انجام اقدامات مهم برای اطمینان از یکپارچگی انتخابات توافق کرده‌ایم، چون در نتایج اعلام شده شفافیت نیافتیم. وی افزود: بسیاری از مردم به دلیل روش‌های پیچیده مانند اثر انگشت و دستگاه‌های الکترونیکی نتوانستند رأی بدهند؛ ضمن اینکه در اعلام نتایج نیز علنا آشفتگی وجود دارد. الاسدی گفت: حوزه‌های انتخابیه ای که آرای آنها دستی شمارش شده است، هنوز به آرای شمارش شده افزوده نشده که این خود قریب به یک میلیون رای است.

وی افزود: ائتلاف الفتح مشکلی با جریان صدر یا غیر آن ندارد و نتایج نهایی، تعیین کننده است.مقاومت عراق هم در بیانیه‌ای بر آمادگی کامل خود برای دفاع از کشور و روند سیاسی به‌منظور حفظ کرامت ملت و حاکمیت عراق تأکید کرد و افزود که دستکاری در نتایج انتخابات و کشف مستنداتی که تقلب در انتخابات را اثبات می‌کند، آشکارا شکست و عدم صلاحیت کمیساریای عالی انتخابات را نشان می‌دهد. مقاومت عراق همچنین تأکید کرد که در مقابله با توطئه‌های خبیثی که برای انحلال الحشد الشعبی طراحی می‌شود هیچ‌گونه سستی به خود راه نخواهد داد و این توطئه‌ها فقط به آمریکا خدمت می‌کند. مقاومت عراق افزود: ملت عراق باید با نقشه‌ها برای مصادره آزادی‌های شخصی، سرکوب آزادی بیان و جایگزینی دستگاه قضایی با مراکز موسوم به دادگاه‌های شرعی مقابله کند و مانع تحقق خواسته‌های خبیث دشمنان شود. از سویی یک عضو نجباء در واکنش به اعلام نتایج انتحابات پارلمانی عراق گفت: نقشه‌ای برای مصادره اراده ملت طراحی شده است. «فراس الیاسر» گفت که سرگردانی در اعلام نتایج انتخابات و اعلام نتایج پیش از شمارش همه صندوق‌های رأی بیانگر نقشه‌ای برای مصادره اراده ملت است.

الیاسر گفت: آنچه در جریان است تلاش برای کودتا علیه نظام سیاسی را نشان می‌دهد و طبیعتا این اقدامات مقدمه‌ای برای تضعیف پایگاه سیاسی الحشد الشعبی و تلاش برای تنگنا قرار دادن آن در آینده است و این با دیدگاه‌های آمریکا که تلاش می‌کند آرای مقاومت وارد پارلمان عراق نشود همسو است. در چنین شرایطی رهبر جریان صدر عراق از معترضان به نتایج انتخابات خواست که اعتراضات خود را از راه‌های قانونی پیگیری کنند. مقتدا صدر در بیانیه‌ای گفت: مهم این نیست که چه کسی در این انتخابات پیروز است، بلکه مهمتر از همه، ملت عراق و خدمت رسانی به آنها است.

وی افزود: اولین نتیجه منفی اختلافات سیاسی، تاخیر در اعلام نتایج و فشار بر کمیساریای انتخابات، متضرر شدن مردم است. صدر گفت: این شیوه ها ممکن است منجر به افزایش کرسی های فراکسیون اکثریت شود و حتی کاهش کرسی ها به فراکسیون اکثریت ضرر نمی زند، زیرا این فراکسیون به دنبال منافع شخصی نیست. رهبر جریان صدر گفت: از همه می خواهیم که خویشتنداری خود را حفظ کنند و از راه های قانونی اعتراض به نتایج انتخابات را دنبال کنند.خبر دیگر اینکه افراد ناشناس اقدام به پرتاب دو نارنجک به سوی منزل «حقی ابو اکبر» فرمانده لشکر ۳۳ الحشدالشعبی عراق کردند. در این حمله که در منطقه الشعله در شمال غربی بغداد روی داد چند نفر از اعضای خانواده این فرمانده الحشدالشعبی مجروح شدند.

واکنش آمریکا و اروپا

به‌دنبال اعلام نتایج اولیه انتخابات پارلمانی عراق، کاخ سفید برگزاری انتخابات عراق را تبریک گفت و اعلام کرد که این انتخابات تا حد زیادی در فضای مسالمت‌آمیز برگزار شد. «جن ساکی» سخنگوی کاخ سفید تصریح کرد: ما موفقیت دولت عراق در عمل به وعده‌های خود برای برگزاری انتخابات زودهنگام را تبریک می‌گوییم. وی با بیان اینکه واشنگتن منتظر تأیید رسمی نتایج انتخابات پارلمانی عراق است، افزود: امیدواریم به‌محض تأیید شدن نتایج نهایی انتخابات، اعضای جدید پارلمان، دولتی برآمده از اراده ملت عراق را انتخاب کنند. مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا هم درحالی روند برگزاری انتخابات عراق را مثبت ارزیابی کرد که بسیاری از نامزدهای این انتخابات با طرح اعتراضاتی، خواستار شفافیت در اعلام نتایج شده‌اند. جوزف بورل مدعی شد که ارزیابی مثبتی از روند انتخابات پارلمانی عراق دارد که یکشنبه گذشته برگزار شد.

وی در این باره افزود: این انتخابات نشانه برداشتن گامی مهم در تحکیم دموکراسی عراق و ثبات بلندمدت آن است و به رغم پایین بودن سطح مشارکت مردم، تلاش‌های مقامات انتخاباتی و نیروهای امنیتی عراق منجر به برگزاری انتخاباتی صلح آمیز و منظم شد. بورل همچنین مدعی اهمیت حضور ناظران اتحادیه اروپا در عراق شد و گفت برآوردهای آنها حاکی از مدیریت خوب و رقابتی بودن این انتخابات است. وی همچنین ابراز امیدواری کرد این انتخابات به تشکیل هرچه سریع‌تر دولت جدید بغداد و پارلمان منجر شود.

نسخه مناسب چاپ