بیانیه سازمان همکاری اسلامی و اتحادیه عرب در محکومیت هتک حرمت قبرستان مسلمانان در قدس
سرویس خارجی: اتحادیه عرب و سازمان همکاری اسلامی در بیانیه‌هایی جداگانه، حضور رئیس فیفا در افتتاحیه موزه رژیم صهیونیستی را که روی قبرستان فلسطینیان ساخته شده است، محکوم کردند.

اتحادیه عرب حضور جیانی اینفانتینو، رئیس فدراسیون بین المللی فوتبال (فیفا) در افتتاحیه موزه التسامح در جریان سفرش به اراضی اشغالی را محکوم کرد. این اتحادیه در بیانیه‌ای اعلام کرد، این موزه به زور روی قبرستان اسلامی و باستانی مامن الله در قدس که قدمت آن به قرن ۱۱برمی گردد، ساخته شده است. در این بیانیه آمده است که حضور رئیس فیفا در این مراسم نقض اساسنامه فیفا و سیاسی کاری غیر قابل قبول بوده و جانبداری آشکار از رژیم صهیونیستی علیه فلسطین را نشان می دهد. براساس این بیانیه، تصمیم تشکیلات خودگردان فلسطین مبنی بر عدم استقبال از رئیس فیفا بیانگر خشم این نهاد از رفتار اینفانتینو است که احساسات فلسطینیان را جریحه دار کرده است. فدراسیون فوتبال فلسطین پیش از این اعلام کرده بود به دلیل حضور اینفانتینو در مراسم افتتاحیه موزه التسامح، از استقبال از وی معذور است چرا که این اقدام رئیس فیفا با ارزش ها و اصول مندرج در اساسنامه فدراسیون بین المللی فوتبال مغایرت دارد و نقض آشکار قوانین بین المللی است.

سازمان همکاری اسلامی نیز هتک حرمت قبرستان های اسلامی در قدس را محکوم و این اقدام را تحریک احساسات مسلمانان دانست. این سازمان در بیانیه‌ای اعلام کرد، هتک حرمت قبرستان های اسلامی و نبش قبر مسلمانان در راستای سیاست های رژیم صهیونیستی علیه قدس، مردم، مقدسات، هویت اسلامی و تمدنی این شهر است. گفتنی است روز یکشنبه گذشته بولدوزرهای رژیم صهیونیستی بخش هایی از گورستان الیوسفیه، چسبیده به مسجدالاقصی را از سمت شرق کنده و آن را مسطح کردند. در چنین شرایطی وزارت خارجه رژیم صهیونیستی اعلام کرد که «امیر حایک» سفیر این رژیم در امارات استوارنامه خود را تحویل مقامات این کشور داد. امیر حایک سفیر رژیم صهیونیستی در امارات گفت، بسیار خوشحال است که نماینده اسرائیل در امارات شده است.

سفیر رژیم صهیونیستی در امارات پیش از این با انتشار توییتی اعلام کرده بود که روز یکشنبه وارد این کشور شد. منابع صهیونیستی گزارش دادند که حایک ۵۷ ساله پیش از این مناصب متعددی همچون رئیس اتحادیه هتل‌ها، مدیر عمومی وزارت صنعت و تجارت و مدیرکل فدراسیون کارفرمایان صنعت رژیم صهیونیستی را برعهده داشته است. چند ماه قبل «یائیر لاپید» وزیر خارجه رژیم صهیونیستی سفارت این رژیم در ابوظبی را افتتاح کرد. قرارداد سازش میان امارات و بحرین با رژیم صهیونیستی ۲۵ شهریور ۱۳۹۹ به صورت رسمی در حضور دونالد ترامپ رئیس جمهوری پیشین آمریکا امضا شد و این دو کشور کوچک عرب حاشیه خلیج فارس رابطه چندین ساله غیرعلنی خود را با صهیونیست‌ها آشکار و رسمی کردند. در رویدادی دیگر رسانه‌های اسرائیلی خبر دادند که هکرها موفق شدند به سیستم‌های رایانه‌ای بیمارستان «هیلل یافی» این رژیم دسترسی پیدا کرده و اطلاعات شخصی تمامی بیماران آن را در اختیار بگیرند. گفته می شود هکرها خواهان دریافت باج در مقابل آزاد سازی اطلاعات شده اند. وزارت بهداشت رژیم اسرائیل هم با تایید این خبر افزود کارشناسان در حال بررسی مشکل برای حل آن هستند. حدود یک ماه پیش هم هکرها اطلاعات شخصی تمامی دانشجویان و کارمندان دانشگاه بار ایلان اسرائیل را به دست آورده و کار انتشار آن را آغاز کردند.

خبر دیگر اینکه رسانه‌های صهیونیستی از بروز تنش دیپلماتیک میان اسرائیل و کره جنوبی به دلیل بروز اختلاف میان دو طرف بر سر شرایط یک قرارداد تسلیحاتی خبر دادند. تلویزیون رژیم صهیونیستی اعلام کرد که اسرائیل و کره جنوبی به موجب یک توافق میان دو طرف در زمینه توسعه یک سیستم تسلیحاتی جدید شریک هستند. به این ترتیب که صنایع نظامی اسرائیل خودروهای نظامی را ارتقا می دهد و کره جنوبی نیز این خودروها را به سیستم‌های تکنولوژیکی و الکترونیکی مجهز می کند.بنا بر توافق امضا شده میان دو طرف، سئول ملزم به دریافت موافقت تل‌آویو پس از فروش این خودروهای نظامی به طرف سوم است اما کره جنوبی در صدد امضای یک قرارداد تسلیحاتی با یک کشور ثالث است و این قرارداد خودروهای نظامی ارتقایافته به صورت مشترک را نیز شامل می‌شود. اسرائیل مخالفت شدید خود را با این معامله یا هر معامله دیگری برای فروش خودروهای نظامی که با همکاری کره جنوبی ساخته شده‌اند، اعلام کرده زیرا پیش‌بینی می‌کند چنین اقدامی به درز اطلاعات مربوط به فنآوری ارتقای خودروهای نظامی که از نظر تل‌آویو اقدامی خصمانه است، منجر شود.

نسخه مناسب چاپ