کوتاه از سراسر جهان
 

وزیر دفاع سابق ارمنستان: توان نظامی جمهوری آذربایجان در حد ایران نیست

فارس: «سیران اوهانیان» وزیر دفاع پیشین ارمنستان با مقایسه تاریخ استقلال جمهوری آذربایجان و تاریخ دیرینه کشور و اراده جمعی مردم ایران، تاکید کرد این دو کشور به هیچ‌وجه از لحاظ قابلیت‌ها قابل مقایسه نیستند و ایران دست برتر را دارد.اوهانیان گفت: جمهوری آذربایجان را نمی‌توان به هیچ‌وجه با ایران از نظر قابلیت‌ها مقایسه کرد زیرا وقتی قدرت یک کشور را ارزیابی می‌کنید، آنچه بسیار مهم است نه تنها شاخص کمی عوامل نیرو، بلکه اراده جمعی مردم آن است که ایرانی ها این اراده جمعی را دارند. وی افزود: با توجه به این مولفه، توجه به تفاوت قابلیت‌های ایران و جمهوری آذربایجان نیز بسیار ضروری است و در این خصوص فکر نمی‌کنم ایران را بتوان با کشوری که در سال ۱۹۱۸تأسیس شد(جمهوری آذربایجان) مقایسه کرد.

حمله تروریستی با تیروکمان در نروژ ۵ کشته داشت

فارس: حمله با تیر و کمان در یکی از مناطق مسکونی شهر کونگسبر در نروژ شماری کشته و زخمی بر جای گذاشت.پلیس نروژ حمله فردی با تیروکمان به چندین نفر که به کشته شدن پنج نفر منجر شد را اقدام تروریستی خواند و اعلام کرد یک مظنون در این ارتباط دستگیر شده است. وزارت امنیت عمومی و عدالت نروژ هم در بیانیه‌ای اعلام کرد که اطلاعات جدیدی در خصوص این حملات دریافت کرده و از نزدیک تحولات را دنبال می‌کند.

کشته شدن نماینده پارلمان انگلیس با ضربات چاقو

فارس: «دیوید آمس» نماینده محافظه کار پارلمان انگلیس پس از آنکه با ضربات متعدد چاقو توسط فردی در یک کلیسا مورد حمله قرار گرفت، کشته شد. دیوید آمس، در کلیسایی در «اسکس» در جمع کسانی که به وی رای داده‌ بودند، چند بار هدف ضربات چاقو قرار گرفت. اسکای نیوز گزارش داد که مردی وارد محل این نشست شد و چند ضربه چاقو به وی وارد کرد. آمس ۶۹ ساله که حوزه انتخابیه یکی از نواحی اسکس را در مجلس عوام انگلیس نمایندگی می‌کرد، در همان محل حادثه تحت مداوا و رسیدگی قرار گرفت اما به دلیل شدت جراحات جان خود را از دست داد. این نماینده انگلیسی از طرفداران سرسخت خروج انگلیس از اتحادیه اروپا بود.

فارین پالیسی: آمریکا به نسل‌کشی بومیان خود رسیدگی کند

فارس: نشریه آمریکایی «فارین پالیسی» در گزارشی ضمن اذعان به نسل‌کشی بومیان آمریکا در تاریخ این کشور، از مقام‌های واشنگتن خواست مسئولیت این جنایات را بپذیرند. در این گزارش آمده است: روز ۱۱اکتبر در ایالات متحده روز مردم بومی است و جو بایدن رئیس‌جمهور ایالات متحده، اولین رئیس‌جمهوری است که اعلامیه‌ای به مناسبت این روز صادر کرده است اما ایالات متحده می‌تواند کارهای بسیار بیشتری انجام دهد و همانطور که کانادا در حال شناخت تاریخ استعمار همراه با نسل‌کشی خود است، ایالات متحده نیز باید چنین کند زیرا این امر نه تنها یک ضرورت اخلاقی در داخل است، بلکه اگر واشنگتن ادعای مخالفت با رژیم‌های متجاوز در سراسر جهان را دارد، ضروری است.

«بیل کلینتون» در بیمارستان بستری شد

ایسنا: پزشکان بیل کلینتون رئیس جمهوری پیشین آمریکا اعلام کردند که وی به دلیل عفونت مجاری ادراری که به جریان خونش هم سرایت کرده، در بخش مراقبت‌های ویژه مرکز پزشکی دانشگاه ایروین کالیفرنیا بستری شده است. آنها گفتند کلینتون با هدف حفظ حریم خصوصی و امنیت شخصی و نه به این دلیل که نیاز به مراقبت های ویژه دارد، در ICUبود. پزشکان گفته اند پس از دو روز درمان، تعداد گلبول های سفید خون او رو به کاهش است و به خوبی به آنتی بیوتیک ها واکنش نشان داده و امیدواریم به زودی به خانه برگردد. کلینتون ۷۵ساله در سال ۲۰۰۴چهار بار تحت عمل جراحی قلب قرار گرفت.

هلاکت «ابومصعب البرناوی» سرکرده داعش آفریقا

فارس: خبرگزاری فرانسه به نقل از ارتش نیجریه اعلام کرد «ابومصعب البرناوی» سرکرده داعش غرب آفریقا، در نیجریه کشته شد. البرناوی که نام اصلی او «حبیب یوسف» بود، تا پیش از پیوستن به گروه تروریستی داعش، سخنگوی گروه تروریستی «بوکوحرام» بود.

نسخه مناسب چاپ