۷ شهید و ۶۰ زخمی در تیراندازی به اجتماع حزب‌الله در بیروت
 

سرویس خارجی: عناصر مسلح، به تظاهرات مسالمت آمیز طرفداران حزب‌الله و جنبش امل در نزدیکی کاخ دادگستری لبنان، تیراندازی کردند که سبب شهادت هفت تن و زخمی شدن ۶۰ تن دیگر شد.

مردم لبنان در اعتراض به دخالت‌های آمریکا در تحقیقات مربوط به انفجار بندر بیروت، مقابل مقر دادگستری (قصر العدل) در منطقه «الطیونه» بیروت تظاهرات کردند. شبکه المنار هم گزارش داد که این تظاهرات در اعتراض به سیاست‌زدگی در تحقیقات مربوط به انفجار بندر بیروت و محکومیت تصمیمات قاضی «طارق البیطار» و دخالت آمریکا در این پرونده برگزار ‌شد اما عده‌ای افراد ناشناس به سمت تظاهر‌کنندگان تیراندازی کردند. شبکه «المیادین» هم به نقل از خبرنگار خود در بیروت گزارش داد که نیروهای امنیتی توانستند یک تک‌تیرانداز را در نزدیکی محل حادثه دستگیر کنند و نیروهای امنیتی هم تظاهر‌کنندگان را از منطقه «الطیونه» خارج کردند. در این حال نخست وزیر لبنان در پی این حادثه که به کشته و زخمی شدن دها تن انجامید، دیروز جمعه را عزای عمومی اعلام کرد. بنا به دستور نجیب میقاتی نخست وزیر لبنان، دیروز تمامی ادارات و نهادهای عمومی، شهرداری ها و مدارس دولتی و خصوصی تعطیل بودند.

بیانیه حزب الله و امل

حزب الله و جنبش امل با صدور بیانیه ای مشترک، شبه نظامیان وابسته به سمیر جعجع را مسئول حادثه بیروت دانستند. در این بیانیه آمده است که حمله به اعتراض های مسالمت آمیز از سوی شبه نظامیان وابسته به حزب «القوات اللبنانیه» به رهبری جعجع رخ داد و تک تیراندازان وابسته به القوات اللبنانیه با استقرار در محله های مجاور و پشت بام ساختمان ها، تظاهرکنندگان را هدف قرار دادند که این حادثه شماری کشته و زخمی بر جای گذاشت. حزب‌الله و امل در این بیانیه، همه را به آرامش و عدم کشیده شدن به «فتنه خبیث» فراخواندند. مجلس اعلای اسلامی شیعیان لبنان هم خواستار اعمال شدیدترین مجازات علیه عاملان حوادث بیروت شد تا عبرتی برای کسانی باشد که به خود اجازه می‌دهند خون بی گناهان را بریزند. شیخ «احمد قبلان» مفتی جعفری لبنان هم گفت، ریخته شدن هر خونی در لبنان و به راه افتادن هر فتنه‌ای به گردن سفارت آمریکا است.

واکنش عون و میقاتی

میشل عون رئیس جمهوری لبنان در واکنش به حوادث بیروت که به کشته و زخمی شدن دهها تن انجامید، گفت: اجازه تکرار آنچه را که امروز رخ داد، تحث هیچ شرایطی نمی دهیم و به هیچ کس اجازه نخواهیم داد کشور را برای منافع خود به گروگان بگیرد. عون افزود: بازگشت به زبان سلاح، غیر قابل قبول است و دولت، آزادی بیان را تضمین می کند. وی خاطرنشان کرد که کشور تحمل اختلافات در خیابان ها را ندارد بلکه نیازمند راه حل های آرام است. عون خواستار انجام تحقیقات درباره حادثه و مجازات عاملان و تحریک کنندگان این حادثه شد. رئیس جمهوری لبنان همچنین تماسی با رئیس حزب القوات اللبنانیه برقرار و ناخرسندی خود را از درگیری‌ها و تیراندازی‌ها در بیروت ابراز کرد. میشل عون به جعجع گفت: بازی‌ات را پایان بده. سمیر جعجع هم در پاسخ وی ادعا کرد که او مسئول این حوادث نیست و اینکه برخی از غیرنظامیان با یونیفرم نظامی دست به چنین اقداماتی زده‌اند به معنای این نیست که حتما از القوات اللبنانیه هستند. نجیب میقانی نخست وزیر لبنان هم با اشاره به درگیری بیروت اعلام کرد که لبنان مانند یک بیمار اورژانسی وارد مرحله دشواری می‌شود. میقاتی گفت، وقایع بیروت یک شکست برای دولت بود اما بر آن فائق خواهیم آمد. در چنین شرایطی ارتش لبنان در پی درگیری های بیروت که به کشته و زخمی شدن ده ها تن انجامید، شماری از عناصر مسلح حزب «القوات اللبنانیه» وابسته به سمیر جعجع را در حالی که ادوات نظامی و سلاح به همراه داشتند در یکی از مناطق جبل لبنان بازداشت کرد.

موضع ایران و جامعه بین الملل

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران بر حفظ ثبات و آرامش لبنان تأکید و تیراندازی به سمت مردم بی گناه را محکوم کرد و گفت: ضروری است دولت و مقامات لبنان نسبت به شناسایی و دستگیری عوامل این جنایت‌ها و فتنه انگیزی اقدام عاجل کنند. سعید خطیب‌زاده اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران ضمن تاکید بر اهمیت حفظ ثبات و آرامش لبنان، با دقت و از نزدیک تحولات لبنان را زیر نظر دارد و بر این باور است که مردم، دولت و ارتش در کنار مقاومت لبنان با انسجام و وحدت خود، مانند همیشه از فتنه‌ها و دسیسه‌هایی که ریشه در رژیم صهیونیستی دارد و توسط اربابان و عوامل این رژیم طراحی و اجرا می‌شود، با موفقیت و سربلندی عبور خواهند کرد.

آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل هم از بروز خشونت‌ها در لبنان ابراز نگرانی کرد و خواستار توقف فوری آن شد. پارلمان اروپا هم در واکنش به حوادث بیروت، طرف‌ها را به آرامش دعوت کرد و حل اختلافات از طریق گفت‌وگو را خواستار شد. وزارت امور خارجه روسیه هم ضمن ابراز نگرانی از حوادث بیروت، خویشتنداری سیاستمداران لبنانی و حل چالش‌های موجود بدون دخالت خارجی را خواستار شد. وزارت خارجه عربستان هم اعلام کرد حوادث جاری لبنان را پیگیری می‌کند و امیدوار است وضعیت این کشور در سریع‌ترین زمان ممکن به ثبات برسد.

این درحالی است که سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در اقدامی مغرضانه اتهامات علیه حزب‌الله را تکرار کرد و مدعی شد: ما همواره گفته‌ایم که فعالیت‌های تروریستی حزب‌الله امنیت، ثبات و حق حاکمیت لبنان را تضعیف می‌کند!

نسخه مناسب چاپ