توافق اولیه برای تشکیل دولت جدید آلمان
سرویس خارجی: اولاف شولتز، وزیر دارایی آلمان پس از آنکه سوسیال دموکرات‌های حزب وی به همراه حزب طرفدار محیط زیست سبزها و حزب لیبرال «اف.دی.پی» دیروز جمعه توافق اولیه خود را برای تشکیل دولت جدید اعلام کردند، ‌یک گام دیگر به جانشینی آنگلا مرکل برای تصدی صدر اعظمی نزدیکتر شد.

این سه حزب از زمانی که حزب چپ میانه رو سوسیال دموکرات متعلق به شولتز در انتخابات سراسری ۲۶ سپتامبر پیروز شد مشغول مذاکره بر سر تشکیل دولت بوده‌اند؛ انتخاباتی که در آن محافظه کاران متعلق به آنگلا مرکل صدر اعظم در حال کناره گیری آلمان همچنان که او خودش را آماده ترک سیاست می‌کند در جایگاه دوم قرار گرفتند.اولاف شولتز به خبرنگاران گفت:‌ ما اکنون می‌توانیم احساس کنیم که یک شروع جدید امکان پذیر شده و از سوی سه حزبی که در اینجا گرد هم آمده‌اند رقم خورده است.او بیان کرد: ما بر سر سند مربوط به مذاکرات مقدماتی توافق کرده‌ایم. این یک نتیجه خیلی خوب است که به وضوح نشان می‌دهد دولتی که خواستار تضمین پیشرفت است می تواند در آلمان تشکیل شود.

آنالنا بائربوک، رهبر مشترک حزب سبزها نیز گفت این توافق اولیه، ندای ائتلاف پیشرفت برای استفاده واقعی از دهه آینده به عنوان دهه تجدید را می‌دهد. این توافق به عنوان اساس مذاکرات تشکیل ائتلاف رسمی به معنی روانه شدن ائتلاف متعلق به مرکل به سمت کرسی‌های اپوزیسیون است.یک نظرسنجی جدید که نتایجش دیروز جمعه منتشر شد نشان داد که ۶۲ درصد آلمانی‌ها از تشکیل ائتلاف سه گانه «چراغ راهنمایی» (اشاره به سه رنگ شامل قرمز مربوط به حزب سوسیال دموکرات، ‌سبز مربوط به حزب سبزها و زرد مربوط به حزب اف.دی.پی) حمایت می‌کنند و از هر چهار آلمانی سه نفر انتصاب شولتز به صدراعظمی را “خوب ارزیابی کرده‌اند

نسخه مناسب چاپ