رئیس بنیاد مسکن در قوچان خبر داد
تصویب طرح تسهیلات ‌۲۰۰ میلیون‌ تومانی برای ساخت مسکن در روستاها
 

سرویس شهرستان ها: رئیس بنیاد مسکن از تصویب طرح تسهیلات ۲۰۰ میلیون تومانی برای ساخت خانه های مسکونی در روستاها خبر داد.

اکبر نیکزاد در سفر به قوچان و بازدید از مناطق زلزله‌زده این شهرستان،گفت: ارزیابی‌ها و گزارش اخیر کارشناسان حوزه مسکن نشانگر این موضوع بود که تسهیلات ساخت مسکن در مناطق روستایی با توجه به افزایش قیمت مصالح ساختمانی، باید افزایش یابد که بر همین اساس، طرح افزایش تسهیلات مورد نظر تهیه و در جلسه شورای‌عالی مسکن مورد بررسی قرار گرفت که در نهایت میزان این تسهیلات، ۲۰۰ میلیون تومان تعیین و به تصویب رسید که بازپرداخت تسهیلات با دوره ۲۰ساله و سود ۵ درصد و ضمانت سفته‌ای و زنجیره‌ای خواهد بود.

وی ادامه داد: متقاضیان دریافت تسهیلات مسکن روستایی با سقف ۲۰۰ میلیون تومان، ماهیانه یک میلیون و ۴۰۰ هزار تومان قسط پرداخت می کنند اما با توجه به این که برخی خانواده های محروم توان پرداخت همین میزان را ندارند، حمایت های لازم از آنان انجام می شود.

وی همچنین پس از بازدید مناطق زلزله‌زده قوچان اظهار داشت: در پی وقوع زلزله ۵٫۲ریشتری در شهرستان قوچان، طبق ارزیابی‌های انجام ‌گرفته حدود ۸۰۰ واحد نیازمند به تخریب و بازسازی و ۳۰۰ واحد نیازمند تعمیر شناسایی شدند.

رئیس بنیاد مسکن با اشاره به روند سریع بازسازی خانه های روستایی در این شهرستان افزود: خوشبختانه با توان و ظرفیت‌های موجود در بنیاد مسکن خراسان‌رضوی روند بازسازی و نوسازی اماکن مسکونی از همان روزهای اول وقوع زلزله در قوچان آغاز شد.

وی با بیان این که دولت در ساخت و بهسازی واحدهای آسیب‌دیده در زلزله‌های اخیر کشور توجه ویژه‌ای دارد، ادامه داد: به‌ دلیل تأخیر در پرداخت تسهیلات و کمک بلاعوض دولت به خانوارهای آسیب‌دیده در زلزله‌های اخیر، بنیاد مسکن وظیفه دارد هرچه سریعتر اقدامات لازم را برای جلوگیری از مختل‌شدن زندگی مردم انجام دهد که در همین باره در کمتر از ۲ ماه پس از حادثه، اسکلت ۵۵ واحد مسکونی روستایی در این شهرستان زده شد و ۸ واحد هم به مرحله سقف رسیده است.

رئیس بنیاد مسکن در ادامه با اشاره به نگرانی اهالی مناطق زلزله‌زده روستایی در مورد تسهیلات ارائه‌شده به واحدهای خسارت‌ دیده گفت: خوشبختانه برای تأمین منابع تسهیلات در نظر گرفته‌شده روستایی مشکلی نداریم و ظرف چند روز آینده تسهیلات و اعتبارات لازم برای ادامه روند بازسازی به استان خواهد رسید.

نیکزاد تاکید کرد: فقط ۵۰ درصد واحدهای مسکونی کشور مقاوم‌سازی شده‌اند و ۵۰ درصد باقی‌مانده هرچه زودتر باید مقاوم‌سازی شوند و تسهیلات باید در اختیار متقاضیان قرار گیرد تا در صورت وقوع زلزله شاهد خسارت‌های غیرقابل جبران نباشیم.

وی با بیان این که افق ۱۰ساله برخی طرح‌های هادی در روستاها به پایان رسیده است و نیاز به بازنگری دارد، اظهار داشت: با توجه به این که تأمین اعتبارات دولتی در این حوزه با مشکلاتی مواجه و از طرفی بلاتکلیفی ساکنان روستاها برای توسعه محدوده روستاها و بحث تأمین مسکن جوانان مطرح بوده است، طی هفته گذشته دستورالعملی را به بنیاد مسکن‌های کل کشور ابلاغ کردیم تا در هر روستایی که افق ۱۰ساله آن‌ها به پایان رسیده است بحث بازنگری این طرح‌ها آغاز شود و اگر این اعتبارات تأمین نشد از منابع داخلی، هزینه کنند.

رئیس بنیاد مسکن افزود: امیدواریم با همکاری مردم و مسئولان تا سال ۱۴۱۰ همه واحدهای مسکونی روستایی کشور مقاوم‌سازی شود و شاهد برپایی جشن مقاوم‌سازی خانه های روستایی سراسر کشور باشیم.

بنا به این گزارش نخستین واحد مسکونی بازسازی‌شده از زلزله در مراسمی توسط رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی به یکی از خانواده‌های زلزله‌زده در روستای آبشوری تحویل داده شد.

بهره‌ برداری از ۱۴۳ مسکن آسیب دیده زلزله‌زده در خراسان شمالی

همچنین در مراسمی با حضور نیکزاد، بهره‌برداری از ۱۴۳واحد مسکونی زلزله‌زده خراسان شمالی در شهرستان های گرمه، جاجرم و مانه و سملقان آغاز شد.

به گزارش ایرنا، بازسازی این تعداد واحد مسکونی در روستاهای زلزله زده خراسان شمالی از اواخر اردیبهشت ماه امسال در اولویت قرار گرفت.

همچنین با حضور رئیس بنیاد مسکن، ۸۰۰قلم لوازم ضروری که با همت بنیاد مستضعفان تامین شده بود، میان زلزله زدگان استان توزیع شد.

رئیس بنیاد مسکن از پیگیری برای تصویب تسهیلات متمم برای زلزله زدگان خراسان شمالی خبر داد و گفت: تسهیلات متمم برای زلزله زدگان جامانده از دریافت این کمک ها پیگیری و درخواست های انجام شده در این زمینه به مسئولان منعکس می شود.

نیکزاد اظهار داشت: حدود ۵۰۰واحد مسکونی زلزله زده استان از دریافت تسهیلات بازسازی از قلم افتاده، البته این طبیعی است زیرا در ابتدا، برخی واحدهای خسارت دیده تعمیری تشخیص داده شده بود اما بعد مشخص شد باید مشمول دریافت وام برای بازسازی قرار گیرند.

بر اساس اعلام بنیاد مسکن خراسان شمالی، زلزله بهار امسال به ۱۳۰۲ واحد مسکونی در روستاها و شهرهای ۳ شهرستان گرمه، جاجرم و مانه و سملقان خسارت وارد کرد.

در این آیین از تلاش شماری از مسئولان استان برای بازسازی مناطق زلزله زده خراسان شمالی قدردانی شد.

پایان بازسازی مناطق زلزله زده تا ۴ ماه آینده

رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی همچنین در جمع خبرنگاران در بجنورد گفت: کار بازسازی مناطق زلزله زده کشور تا ۴ ماه آینده به پایان می رسد و مردم خسارت دیده می توانند در آن ساکن شوند.

وی با اشاره به خسارت های زلزله اخیر به واحدهای مسکونی استان هرمزگان گفت: بر اثر این زلزله ۲۴۵۰ واحد مسکونی نیاز به بازسازی پیدا کرد که ۷۵۰واحد مسکونی هم باید تعمیر شود.همچنین نیمی از واحدهای مسکونی در روستاهای کشور باید مقاوم سازی شود.

نسخه مناسب چاپ