وزیر کشور:عمران آبادانی مناطق مرزی مورد توجه دولت است
 

سرویس شهرستان ها- وزیر کشور با بیان این که دولت سیزدهم، دولتی مردمی است، افزود: ما به دنبال توسعه کشور و استان‌ها با استفاده از ظرفیت‌های مردم و نخبگان هستیم.

احمد وحیدی در آیین تودیع و معارفه استانداران قدیم و جدید کردستان بر استفاده از پتانسیل های مردمی برای رفع مشکلات و همچنین پیشرفت در همه بخش‌ها تاکید کرد و اظهار داشت: توسعه همه جانبه و داشتن برنامه‌ مدون با تاکید بر مزیت‌های نسبی و اولویت‌ها، سرلوحه کار دولت در کردستان است‌.

وی با بیان این که راهبرد اصلی دولت، توجه به اولویت هاست، افزود: دولت سیزدهم به همه استان‌ها به ویژه استان های مرزی توجه ویژه‌ای دارد و عمران و آبادانی مناطق مرزی در کانون توجه دولت است،همچنان که همت دولت توجه بیش از پیش به کردستان است.

وزیر کشور در ادامه بر لزوم تکیه بر توانمندی‌های داخلی برای رفع مشکلات و خدمت به مردم تاکید کرد و گفت: حرکت های بزرگی در جهت به میدان آوردن ظرفیت های مردمی و سرمایه محلی، داخلی و خارجی در حال انجام است و با این کار، ایرانی قوی و به دنبال آن کردستانی توسعه یافته خواهیم داشت.

وحیدی افزود: مشکلات کردستان در بخش های مختلف، از جمله مشکل آب شرب سنندج و ادامه کریدور شمال جنوب و دیگر پروژه‌های مهم استان را پیگیری می کنیم و برای توسعه استان با همه توان گام برمی‌داریم.

وی تاکید کرد: کردستان استانی فرهنگی و پرافتخار است و مردم این خطه در ۲جبهه مقاومت در برابر ضد انقلاب و رژیم بعث مجاهدت کردند که بسیار ارزشمند است، البته در جبهه جنگ نرم هم در مواجهه با دشمن که تلاش داشت میان اقشار مختلف ایجاد تفرقه کند، به خوبی عمل کردند.

وزیر کشور با بیان این که مردم کردستان با همه توان در برابر دشمن ایستادند و بیش از ۵۴۰۰ شهید تقدیم انقلاب کردند، ادامه داد: زمانی دشمنان با انواع تهدیدها بر این منطقه فشار می‌آوردند که ناامنی ایجاد کنند، اما موفق نشدند، به راستی آنها اکنون کجا هستند؟

وحیدی تاکید کرد: همان دشمنان داخلی که به دروغ ادعای دفاع از ملت کُرد را داشتند، مزدور دشمن و تحت حمایت صدام بودند و اکنون تحت حمایت رژیم صهیونیستی و آمریکا قرار دارند.

وی با بیان این که همین داعیان حامی کُرد بزرگترین ضربه را به کردستان وارد کردند، ادامه داد: مردم استان با بصیرت و روحیه مقاومت، مشت محکمی به مزدوران خارجی زدند و آنان را از منطقه راندند، هرچند آغوش مردم برای کسانی که از آنان فاصله گرفتند و اکنون پشیمان هستند، باز است.

وزیر کشور با بیان این که مردم کردستان می‌توانند الگویی برای ملت ایران باشند و درس های بزرگی از شرافت و عزت این مردم می توان آموخت، ادامه داد: دانشگاه های کردستان می‌توانند محلی برای پرورش مردم کُرد ساکن در آن سوی مرزها باشد .

وحیدی با بیان این که ایران ارتباط خوب و بسیار صمیمی با اقلیم کردستان عراق دارد و در کنار آنان است، افزود: دشمنان تلاش زیادی کردند که مردم کُرد عراق را از ایران جدا کنند اما موفق به این کار نشده و نخواهند شد.

وزیر کشور در ادامه ضمن تاکید بر تلاش برای رفع محرومیت در کردستان، خواستار استفاده بهینه از ظرفیت‌های طبیعی و استفاده از ظرفیت منطقه آزاد تجاری، برای توسعه منطقه شد.

وی اتمام پروژه‌های عمرانی نظیر کریدور بزرگراهی غرب کشور را ضروری دانست و افزود: مساله آب شرب سنندج بسیار مهم است که باید هرچه سریع‌تر مشکل آن شود.

وحیدی با بیان این که مرز رسمی باشماق مریوان و منطقه آزاد در کنار منطقه ویژه اقتصادی ظرفیت بسیار خوبی است که در راه توسعه استان نقش بسیار مهمی دارد،تاکید کرد: تبادلات مرزی ۵ میلیارد دلاری در کردستان قابل رشد است و باید ارتقا یابد و در مجموع تبادلات مرزی و تعاملات اقتصادی بین عراق و ایران باید تقویت شود. توسعه و پیشرفت در استان باید همه جانبه و در همه زمینه‌های فرهنگی، سیاسی، اجتماعی، عمرانی و … باشد.

وی همچنین گفت: بی‌تردید کردستان و دانشگاه‌های این استان می‌تواند مرکزی مهم برای کل منطقه و پرورش کُردها و ملت‌های کُرد در خارج از کشور باشد کما این که درِ دانشگاه‌هایمان به روی آنها باز است چراکه ما با ملت‌های کُرد منطقه و اقلیم کردستان عراق رابطه بسیار خوبی داریم.

وزیر کشور همچنین در جمع خبرنگاران با بیان این که یکی از مهمترین تلاش‌های دولت بر توسعه استان‌ها به‌ویژه استان‌های مرزی متمرکز است که کردستان از جمله آنهاست،افزود:کردستان استانی مهم با ظرفیت‌های بسیار است که از جمله این ظرفیت ها می توان به وجود مرز، منطقه آزاد، طبیعت بکر و زیبا و به ویژه مردم خوب، پرتلاش و وفادار آن اشاره کرد که زمینه توسعه و پیشرفت استان را فراهم می‌کند.

بنا به این گزارش در این مراسم، اسماعیل زارعی کوشا به عنوان استاندار کردستان در دولت سیزدهم معرفی شد .استاندار جدید متولد ۱۳۵۷در شهرستان قروه و کارشناس ارشد و دانشجوی دکتری در رشته فقه و مبانی حقوق و کارشناس حسابداری است.

وی پیش از این مسئولیت‌هایی نظیر مشاور و مدیرکل حوزه وزارتی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، مدیرکل روابط عمومی و تبلیغات مجمع تشخیص مصلحت نظام، فرماندار و قائم مقام شهرداری کلانشهر قم، فرماندار شهرستان نهاوند، قائم مقام صدا و سیمای مرکز خوزستان و همدان و مدیر طرح و نظارت مرکز موسیقی سازمان صدا و سیما را برعهده داشته است.

پیش از این بهمن مردانیا از ۲۲مهر ۱۳۹۶تاکنون (چهار سال) استاندار کردستان بود، وی متولد ۱۳۴۴شهرستان بیجار، دانش آموخته کارشناسی ارشد مدیریت دولتی و نماینده بیجار در دور هشتم مجلس بوده است.

نسخه مناسب چاپ