عملکرد جزیره‌ای دستگاه‌های اجرایی، زمینخواری را تشدید می‌کند
تبریز ـ خبرنگار اطلاعات: رئیس کل دادگستری آذربایجان‌شرقی گفت: عملکرد جزیره‌ای و بی‌تفاوتی دستگاه‌های اجرایی، پدیده زمین‌خواری را در سطح کشور و استان تشدید می‌کند‎.

‎موسی خلیل اللهی در نشست شورای حفاظت از اراضی ملی و منابع طبیعی دادگستری آذربایجان‌شرقی اظهارداشت: طی سال‌های اخیر جزیره‌ای عمل کردن دستگاه‌های اجرایی فرصتی برای زمین‌خواران ایجاد کرده است که برای پیشگیری از این موضوع دوایر دولتی باید نسبت به تثبیت اراضی تحت مالکیت خود اقدام جدی کنند‎. ‎وی قانون جامع حدنگار (کاداستر) را مانع جدی برای جلوگیری از زمین خواری دانست و گفت: در زمینه اجرای قانون جامع حدنگار، اقداماتی از زمان اجرای این قانون در آذربایجان‌شرقی انجام شده و عملکرد استان در این خصوص قابل قبول است‏‎.

‎خلیل اللهی با بیان اینکه تنها راه پیشگیری از زمین‌خواری، اجرای دقیق قانون جامع حدنگار است،اظهارداشت: جزیره‌ای عمل کردن دستگاه‌های اجرایی و سازمان‌های دولتی فرصتی برای زمین‌خواران ایجاد می‌کند که برای جلوگیری از این شرایط همه دستگاه‌ها باید با دادگستری هماهنگ شوند‎.

‎وی خاطرنشان کرد: برای پیشگیری از این موضوع دستگاه‌هایی که ادعای مالکیت اراضی را دارند باید به صورت جدی موضوع تثبیت مالکیت را پیگیری و دستگاه قضایی را همواره در کنار خود احساس کنند‏‎.

‎رئیس کل دادگستری آذربایجان‌شرقی با بیان اینکه برای اجرای قانون جامع حدنگار در حوزه صدور اسناد مالکیت بخش کشاورزی، مشکلاتی وجود دارد، ادامه داد: متاسفانه بوروکراسی‌ در مسیر اخذ اسناد مالکیت منجر به بی‌رغبتی نسبت به اخذ سند توسط کشاورزان می‌شود، که در این رابطه باید با اعمال تدابیر قانونی ضمن تسهیل صدور اسناد مالکیت بر اساس قانون، برای تمامی اراضی کشاورزی سند صادر شود‏‎.

نسخه مناسب چاپ