هشدار مسکو درباره نفوذ تروریست‌ها به روسیه از طریق خاک افغانستان
سرویس خارجی: «الکساندر گربنکین»، معاون دبیر شورای امنیت روسیه در مصاحبه با روزنامه روسییسکایا و در سخنانی هشدارگونه گفت: خطر نفوذ اعضای سازمان‌های تروریستی و افراطی بین‌المللی به خاک روسیه و همچنین استفاده از ابزار خرابکاری و ترور وجود دارد.

این امر نتیجه افزایش تعداد کانون‌های بی ثباتی نظامی و سیاسی در نزدیکی مرزهای ما است. این مقام ارشد امنیتی روسیه خاطرنشان کرد: شبه نظامیان و تروریست‌ها از افغانستان می‌توانند به کشورهای منطقه آسیای مرکزی نفوذ کرده و از آنجا از طریق بخش مرزی روسیه و قزاقستان به سمت روسیه حرکت کنند. گربنکین گفت: با توجه به بحران‌های سیاسی و اقتصادی در منطقه، بعید است وضعیت کنونی بهبود یابد گرچه مسکو انتظار دارد که مقیاس قاچاق مواد مخدر، قاچاق اسلحه و مهاجرت بی‌رویه آوارگان به همراه اعضای گروه‌های تروریستی که در میان آنها پنهان شده‌اند، افزایش یابد. در تحولی دیگر، سازمان ملل در گزارشی هشدار داد: در صورتی که منابع ارزی افغانستان در کشورهای دیگر هرچه سریعتر آزاد نشود، نظام بانکی این کشور فرومی‌پاشد. سازمان ملل بر اقدام فوری برای حمایت از بانک‌های افغانستان تاکید کرد و هشدار داد : افزایش تعداد افرادی که قادر به بازپرداخت وام‌ها نیستند، کاهش سپرده‌ها و کمبود نقدینگی می‌تواند باعث فروپاشی سیستم مالی این کشور ظرف چند ماه آینده شود.

از سویی، «مولوی عبدالکبیر» معاون سیاسی نخست وزیر طالبان در قصر سپیدار با «سید محمد علی جاوید» در رأس هیئتی از بزرگان اهل تشیع افغانستان دیدار کرد.معاون سیاسی نخست وزیر طالبان در این جلسه گفت: تلاش داریم تا زمینه خدمت برای همه افغان های شایسته فراهم شود.

نسخه مناسب چاپ