کوتاه از سراسر جهان
 

وزیر خارجه لبنان: از توافق بین ایران و عربستان استقبال می کنیم

ابنا: «عبدالله بوحبیب» وزیر خارجه لبنان گفت هرگونه توافق ایران و عربستان یا ایران و غرب بر ما تاثیر مثبت می‌گذارد و ما از آن استقبال می‌کنیم و اگر از ما در این باره درخواست کمک شود، آماده کمک هستیم. وی افزود: تنش های منطقه‌ای بر لبنان منعکس می‌شود، چه جنگ یمن باشد و چه اختلاف ایران و عربستان. وزیر خارجه لبنان در ادامه گفت: حزب‌الله، حزبی سیاسی است و در دولت مشارکت و در صحنه سیاسی لبنان حضور فعال دارد.

اذعان نشریه آمریکایی به قدرت پهپادی ایران

فارس: نشریه آمریکایی «نشنال اینترست» با اشاره به توانمندی یگان‌های پهپادی ایران نوشت، ایران از بسیاری از کشورهایی که دو یا سه برابر بیشتر برای امور دفاعی خود هزینه می‌کنند، هواپیماهای بدون سرنشین بیشتری تولید می‌کند. این نشریه آمریکایی افزود، هواپیماهای بدون سرنشین رزمی ایران می‌توانند با انواع تسلیحات اعم از بمب‌ها و موشک‌ها با اهداف مختلف درگیر شوند و همچنین مأموریت‌های شناسایی انجام دهند. نشنال اینترست نوشت، ایران از بسیاری از کشورهایی که دو یا سه برابر بیشتر برای امور دفاعی هزینه می‌کنند مانند آلمان، انگلیس و روسیه، هواپیماهای بدون سرنشین مسلح بیشتری تولید می‌کند و ابزاری مطمئن برای نمایش قدرت نظامی این کشور است.

بیانیه حزب‌الله در خصوص برخی شایعات

فارس: بخش روابط رسانه‌ای حزب‌الله لبنان اعلام کرد، برخی با اهداف مشخص در حال دروغ ساختن و نسبت دادن آن به سران حزب‌الله هستند اما این اقدامات هرگز تصویر پرافتخار مقاومت را لکه‌دار نمی‌کند. حزب‌الله صحت اخبار منتشره توسط این افراد و رسانه‌ها و سایت‌های الکترونیکی آنها و نیز برخی کاربران شبکه‌های اجتماعی را تکذیب کرد و از رسانه‌ها، سیاستمداران، کاربران و همه حامیان مقاومت در لبنان و کشورهای عربی خواست این شایعات و اکاذیب بی ارزش را رها کنند.

هشدار گزارشگر حقوق بشر درباره افزایش نژادپرستی در آمریکا

ایرنا: گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر اقلیت ها، در گزارشی ضمن هشدار درباره تشدید نابرابری‌ها و نفرت‌پراکنی علیه اقلیت‌ها در نظام قضایی و رسانه‌ای آمریکا، بر ضرورت ایجاد معاهده‌ای بین المللی برای مقابله با این مسئله فراگیر تاکید کرد. «فرناند دو وارنس» خاطرنشان کرد که اقلیت ها در آمریکا از نابرابری، تبعیض و گفتمان نفرت پراکنی رنج می برند. وی گفت: نژادپرستی، نفرت پراکنی و بیگانه هراسی به طرز نگران کننده ای در آمریکا در حال افزایش است.

کشته شدن نظامی ارمنستان در درگیری با جمهوری آذربایجان

ابنا: ارمنستان یک هفته پس از پایان درگیری یک روزه بین باکو و ایروان، از وقوع یک درگیری دیگر و کشته شدن یک نظامی خود خبر داد.وزارت دفاع ارمنستان اعلام کرد نیروهای جمهوری آذربایجان روز دوشنبه بار دیگر به سمت مواضع ارمنستان نزدیک روستای مرزی نوراباک در منطقه گغارنیک تیراندازی کردند که به دنبال آن یک سرباز ۱۹ساله کشته شد.

مرگ مشکوک دختر «مالکوم ایکس»

فارس: سخنگوی اداره پلیس نیویورک اعلام کرد که جسد دختر رهبر جنبش سیاهپوستان آمریکا در آپارتمانش در بروکلین پیدا شد. نوه رهبر جنبش سیاهپوستان آمریکا، جسد مادرش «ملیکا شباز» دختر ۵۶ ساله «مالکوم ایکس» را در آپارتمان وی در بروکلین پیدا کرد. مرگ ملیکا شباز، دو روز پس از تبرئه «محمد عزیز» و «خلیل اسلام» از اتهام قتل پدرش صورت گرفت. «بی بی سی» گزارش داده بود که محکومیت عزیز و اسلام پس از آن مورد بررسی قرار گرفت که دختران مالکوم ایکس با استناد به نامه‌ای از یک پلیس سابق در بستر مرگ که ادعا می‌کرد پلیس نیویورک و اف بی آی برای قتل مالکوم ایکس توطئه کرده بودند، خواستار بازگشایی پرونده تحقیقات درباره قتل پدرشان با توجه به شواهد جدید شده بودند.

روسیه: قادریم ۳۲ ماهواره‌ ناتو را با فناوری جدید نابود کنیم

فارس: روسیه با هشدار به غرب در موضوع اوکراین، اعلام کرد که با کمک فناوری جدید خود می‌تواند ماهواره‌های ناتو را نابود کند. به نوشته روزنامه «دیلی میل»، تلویزیون دولتی روسیه اعلام کرد که موشک‌های ضد ماهواره مسکو (ASAT) می‌توانند ۳۲ ماهواره ناتو را منهدم کنند و همه موشک‌ها، هواپیماها و کشتی‌های آنها کور شوند.

نسخه مناسب چاپ