پرهیز سهامداران ازهیجان زدگی
یک کارشناس بازار سرمایه گفت: در مواجه با افت و خیزهای مقطعی بازار، هیچ‌گاه نباید به صورت شتابزده، هیجانی و یا بر پایه تحرکاتی که در دنیای مجازی وجود دارد، عمل کرد.

مجید حق‌پرست با بیان اینکه بورس و بازار سرمایه بسیار پیچیده است اما سرمایه گذاری در آن می تواند آسان ترین و مطمئن ترین شکل سرمایه‌گذاری باشد به پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) گفت: متاسفانه سال ۹۹ تبلیغات گسترده‌ای جهت ورود عموم به بازار سرمایه،تراژدی سقوط بازار پس از صعودی اغواکننده را به دنبال داشت و با حبابی بودن شاخص‌های کل، ضربه جبران ناپذیری به سرمایه و اعتماد مردم وارد شد.

مجید حق‌پرست با اشاره به اینکه سهامداران تازه وارد نباید دچار رفتارهای هیجانی شوند، گفت: سهامداران تازه وارد با توجه به اینکه هیچ اطلاعی از بازار نداشته و بدون مطالعه اقدام به خرید و فروش سهام کردند، اتفاق‌های ناخوشایند در بازار سرمایه شکل گرفت.

وی تاکید کرد: سرمایه گذاران در گام اول برای ورود به بازار باید ضمن مطالعه، مشورت با افراد حرفه‌ای، توجه به اصول سرمایه‌گذاری را مد نظر قرار دهند زیرا برای سرمایه‌گذاری در بورس مطالعه و شناخت درباره بازار بسیار مهم است.

کارشناس بازار سرمایه افزود: سرمایه‌گذاران برای ورود به شرکت‌های پذیرفته شده در بورس باید نگاه بلندمدتی داشته باشند زیرا ذات بورس با نوسان همراه است بنابراین، در مواجه با افت و خیزهای مقطعی بازار، هیچ‌گاه نباید به صورت شتابزده، هیجانی و یا بر پایه تحرکاتی که در دنیای مجازی همچون تلگرام، اینستاگرام، واتساپ و مواردی دیگر وجود دارد، عمل کرد.

حق‌پرست تصریح کرد: برای شروع کار در بازار سرمایه باید از سرمایه‌های مازاد استفاده کرد و ورود سرمایه اصلی زندگی، اقدام صحیح برای ورود به بازار سرمایه نیست.

به گفته کارشناس بازار سرمایه؛ تلاطم موجود در بازار سرمایه، مردم، سبدگردان‌ها و حتی سهامداران بزرگ را دچار سردرگمی می‌کند و موجب نوسان‌های غیرعادی و سینوسی می‌شود.

وی خاطر نشان کرد: کسب سود و حفظ سرمایه در مقابل تورم، قابلیت نقدشوندگی مناسب، امکان سرمایه‌گذاری با هر مبلغی، مشارکت در شرکت‌های پذیرش شده در بورس از مزایای سرمایه گذاری در بازار سرمایه است.

اما اینکه سرمایه‌گذار، چگونه ؟ کی؟ و کجا سهام خریداری کند؟ بسیار حائز اهمیت است و باید توسط افراد آگاه و آگاهانه خریداری شود تا ارزش دارایی افراد در مقابل تورم حفظ و فرد نسبت به سهام خود در دارایی شرکت سهیم باشد.

وی گفت: اما سرمایه گذارانی که با افق سرمایه گذاری بلند مدت وارد بازار سرمایه می‌شوند، برهیجان و اضطراب خود غلبه کرده و گزارش‌ها و عملکرد شرکت را با دقت بررسی و تداوم فعالیت و کیفیت سود شرکت‌ها را در نظر می‌گیرند.

از سوی دیگر معاون عملیات و نظارت بر بازار بورس کالای ایران گفت: قراردادهای کشف پریمیوم برای صنایع بالادست و پایین دست، دستاورد مهمی مانند برنامه‌ریزی برای تولید و اطمینان خاطر از تامین مواد اولیه به همراه خواهد داشت.

به گزارش پایگاه کالا خبر، جواد جهرمی درباره قراردادهای کشف پریمیوم در بورس کالا افزود: یکی از دغدغه‌های صنایع بالادستی و پایین دستی، عرضه محصولاتشان و تامین مواد اولیه به طور مستمر بود که با این قرارداد، صنایع محصولات خود را در قالب قرارداد بلند مدت عرضه می‌کنند و همین موضوع باعث می‌شود تا برنامه ریزی برای تولید داشته باشند.

وی ادامه داد: این قرارداد باعث می‌شود تا صنایعی که مازاد تولید دارند بتوانند برای صادرات کالا هم برنامه ریزی کنند.

معاون عملیات و نظارت بر بازار بورس کالای ایران گفت: در گذشته قرارد کشف پریمیوم در فراورده‌های نفتی مورد استفاده قرار می‌گرفت که چهارشنبه ۲۶ آبان، محصولاتی چون مس کاتد، شمش فولاد، تختال و آلومینیوم از طریق قراردادهای کشف پریمیوم در بورس کالا عرضه شدند.

جهرمی بیان کرد: مزیت اصلی این قرارداد نسبت به قرارداد سلف، این است که در قراردادهای سلف، خریدار باید همه پول را پرداخت کند، اما در قراردادهای کشف پریمیوم قیمت در سررسید تحویل مشخص می‌شود و کسانی وارد این رقابت می‌شوند که، بخواهند در آن زمان سررسید و بازه زمانی مد نظر خود، محصول را تحویل بگیرند.

وی ادامه داد: برای تولیدکننده‌ای که می‌خواهد برنامه ریزی بلند مدت انجام دهد، این ابزار می‌تواند بسیار کارآمد باشد ضمن اینکه تولیدکننده می‌تواند به صورت مستمر به فعالیت خود ادامه دهد.

نسخه مناسب چاپ