اخبارکوتاه
ساخت نخستین نمونه ایرانی بالابر ۲۵ متری آتش‌نشانی در اراک‏

اراک ـ خبرنگار اطلاعات: به همت کارگران و متخصصان گروه صنعتی لجور اراک، بالابر ۲۵ متری آتش نشانی مطابق با آخرین استانداردهای این حوزه تولید و روانه بازار شد‏‎.

‎مدیر عامل گروه صنعتی لجور گفت: پیشتر فناوری ساخت این بالابر در انحصار ۲ کشور آلمان و ایتالیا بود‏‎. ‎مهدی نیا افزود: در حالی که نمونه خارجی این دستگاه ۱۰ میلیارد تومان قیمت دارد، فقط با ۵ میلیارد تومان در این شرکت ساخته می‌شود. این دستگاه امکان اطفای حریق، امداد و نجات و پاشش ۲ هزار لیتر آب در دقیقه را فراهم می‌کند که تأثیر بسزایی در اطفای آتش سوزی‌های گسترده به ویژه در ارتفاع را دارد‏‎.

ضرورت تأمین ۶۰۰ ‎میلیارد ریال اعتبار برای تکمیل سد شهدای ایلام

ایلام ـ خبرنگار اطلاعات: مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای ایلام گفت: برای تکمیل سد شهدای ایلام و پرداخت مطالبات پیمانکاران و مشاوران طرح ۶۰۰ میلیارد ریال اعتبار مورد نیاز است‎.

‎علی پوراحمد در دیدار مسئولان حوزه آبریز سد کرخه، در خصوص روند عملیات اجرایی سد‌های در حال ساخت شهدای ایلام و چناره با تاکید بر اهمیت و ضرورت اجرای سد چناره، افزود: برای تکمیل فاز اول طرح شامل سیستم انحراف و تملک اراضی سد چناره، بالغ بر ۵ هزار میلیارد ریال اعتبار مورد نیاز است‎. ‎رجایی رئیس حوزه آبریز کرخه نیز در این دیدار با تشکر از زحمات مجموعه شرکت آب منطقه‌ای ایلام بر ضرورت تامین اعتبار این طرح‌های مهم و موثر استان تاکید کرد و خواستار تسریع در تکمیل عملیات باقیمانده سد شهدای ایلام و همچنین تعیین تکلیف سد‌های حوزه مرزی غرب (گاوی و چنگوله) شد‏‎. ‎وی گفت: پیگیری‌های لازم برای تخصیص اعتبارات به طرح‌های تامین آب استان ایلام در دستور کار شرکت مدیریت منابع آب ایران قرار دارد‎.

‎سد گلال (شهدای ایلام) در فاصله ۱۴ کیلومتری غرب شهرستان چوار واقع شده و تامین آب مورد نیاز صنایع پتروشیمی و روستا‌های اطراف، از مهمترین اهداف اجرای این سد است‎.

سامانه مدیریت هوشمند کرونا در همدان اجرایی شود

همدان ـ خبرنگار اطلاعات: استاندارهمدان گفت: برنامه سامانه سکوی مدیریت هوشمند کرونا به طور جدی توسط دستگاه‌ها پیگیری و اجرایی شود‎.

‎علیرضا قاسمی‌فرزاد در ستاد استانی مدیریت کرونا همدان اظهارداشت: فرمانداران نظارت جدی بر اجرای مصوبات ستاد کرونا و طرح سکوی هوشمند اعمال کنند‎. ‎وی با بیان اینکه مهمترین موضوع کشور حفظ سلامت مردم و مقابله با کرونا و تزریق عمومی واکسن است،افزود: فرمانداران حفظ سلامت مردم در مقابله با کرونا را در اولویت قرار دهند‎. ‎استاندار همدان با اشاره به اینکه فرمانداران برای تشویق مردم به تزریق واکسن و حفظ سلامت جامعه اقدامات لازم را انجام دهند تاکید کرد: برنامه سامانه سکوی مدیریت هوشمند کرونا به طور جدی توسط دستگاه‌ها پیگیری و اجرایی شود و فرمانداران بر اجرای دقیق مصوبات کرونا و طرح سامانه سکوی مدیریت هوشمند کرونا نظارت کنند‎.

‎ ‎رونمایی از ۵ عنوان کتاب در خوانسار‏

خوانسار ـ خبرنگار اطلاعات: همزمان با هفته کتاب و کتابخوانی، آیین بزرگداشت این هفته و رونمایی از کتاب‌های منتشرشده نویسندگان سال ۱۴۰۰ شهرستان خوانسار در فرهنگسرای خانواده خوانسار برگزار شد.‏

در این مراسم ضمن تجلیل از ۳ تن از فعالان و پیشکسوتان حوزه کتاب و کتابخوانی، از ۵ عنوان کتاب نویسندگان خوانسار که در سال ۱۴۰۰ منتشر شده است، رونمایی شد‎.

‎لحظه‌های جان گرفته اثر دکتر محمود براتی، گلزار صبا اثر عبدالله کامران، گویش خوانساری اثر مرحوم استاد مرتضی اشرفی، گلپایگان و خوانسار در لابه لای صفحات تاریخ اثر غلامعلی دیانتی و بازاریابی بیمه اثر جهانشاه محرابیان، عناوین کتاب‌هایی است که در این مراسم از آنها رونمایی شد‏‎.

‎ساخت بوستان ۵۰ هکتاری در حریم شهر بندرعباس ‏

بندرعباس ـ خبرنگار اطلاعات: شهردار بندرعباس گفت: ۵۰هکتار زمین برای ساخت بوستان بزرگ شهری در حریم شهر بندرعباس از طرف راه و شهرسازی به شهرداری واگذار می‌شود‎.

‎مهدی نوبانی در نشست هم اندیشی با مدیر کل راه و شهرسازی استان هرمزگان، بر ضرورت تعامل ۲ مجموعه تأکید کرد و افزود: توسعه شهر فقط با تعامل و همکاری سایر مسئولان میسر است و شهرداری و راه و شهرسازی به عنوان بازوان اصلی اجرایی شهر بندرعباس در ارتباط با رفع مشکلات شهروندان تلاش می‌کنند‎. ‎وی با اشاره به تعامل مثبت و سازنده مجموعه شهرداری‌با دیگر دستگاه‌های اجرایی استان در ارتباط با تامین رفاه، آرامش و آسایش شهروندان، تأکید کرد: با هدف ایجاد فضایی مناسب و پرنشاط برای رفاه شهروندان، راه و شهرسازی قول واگذاری ۵۰ هکتار زمین برای احداث بوستان در شهر بندرعباس به شهرداری را داده است و این بوستان فضای تفرجگاهی برای مردم است‎.

‎‎‎‏۱۲۷ روستای استان فارس به شبکه ملی اطلاعات پیوستند

‎‎شیراز ـ خبرنگار اطلاعات: مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان فارس از ساخت و ارتقای ۸۷ سایت به‌وسیله اپراتور دوم و همچنین دسترسی ۱۲۷ روستای استان فارس به شبکه ملی اطلاعات و اینترنت پرسرعت سیار از ابتدای سال ۹۹ تاکنون با اعتبار ۶۶ میلیارد تومان خبر داد‎.‎مهرداد سهرابی گفت: توسعه ارتباطات روستایی امکان دسترسی ساکنان روستاها به جدیدترین خدمات دیجیتال، بهبود کیفیت خدمت رسانی و زمینه توسعه و رفاه را در این مناطق فراهم می‌کند‎.

‎وی با بیان اینکه اپراتور ایرانسل برای تحقق این اهداف و به منظور تأمین پوشش روستایی استان فارس، ۸۷ سایت را از ابتدای سال ۹۹ تاکنون در مناطق روستایی استان احداث کرد و ارتقا داده است، اظهار داشت: در مجموع این سایت‌های جدید پوشش ارتباطی ۱۲۷ روستای فارس را تامین می‌کند که دربرگیرنده جمعیتی بالغ بر ۱۱۲ هزار و ۶۷۷ نفر در قالب ۳۳ هزار و ۵۱ خانوار روستایی

می‌شود‎.

توسعه‌ خوشه‌ صنعتی ماهیان سردابی در چهارمحال و بختیاری

شهرکرد ـ خبرنگار اطلاعات: مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی چهارمحال و بختیاری گفت: پس از پایان مطالعات و امکان‌سنجی، فاز اجرایی توسعه‌ خوشه‌ صنعتی ماهیان سردابی در این استان آغاز شد‎.

‎حمیدرضا فلّاح گفت: به این دلیل که خوشه‌های صنعتی در سیاست‌های اقتصادی و صنعتی کشورهای توسعه یافته نقش‌ِ محوری دارند، ایجاد و توسعه‌ آنها، یکی از مأموریت‌های اصلی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران به شمار می‌رود‎. وی با اشاره به دلایل توجیهی ایجاد خوشه‌ صنعتی ماهیان سردابی، اظهار داشت: موقعیت جغرافیایی، نیروهای متخصّص و ماهر و هم‌چنین جایگاه ‌مؤثر در تولید نهاده‌ها و خوراک آبزیان؛ چهار محال و بختیاری را در یک‌ دهه‌ اخیر در رتبه‌ نخست تولید ماهیان سردابی کشور قرار داده است که بر همین اساس، آبزی‌پروری مزیّت نسبی این استان برای سرمایه‌گذاری و اشتغال‌زایی محسوب می‌شود‏‎.

برپایی ایستگاه نقاشی کودک در خرمدره ‏

خرمدره ـ خبرنگار اطلاعات: به همت اداره فر هنگ و ارشاد اسلامی خرمدره استان زنجان ایستگاه نقاشی کودک به مناسبت هفته کتاب و کتابخوانی در کانون اسوه شهرستان خرمدره برگزار شد‏‎.

‎داودبیگی، رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی خرمدره با اشاره به اهداف برگزاری مسابقه و ایستگاه نقاشی، گفت: این برنامه با موضوع کتاب با هدف ترویج فرهنگ کتابخوانی برگزار شد و در پایان از تمامی شرکت‌کنندگان در این برنامه تجلیل به عمل آمد.‏

‎آغازپرداخت تسهیلات بانکی به خبرنگاران آذربایجان غربی ‏

ارومیه – خبرنگاراطلاعات: مشاور امور هماهنگی و رسانه استاندار آذربایجان غربی گفت: وعده استاندار محترم درخصوص پرداخت تسهیلات بانکی به خبرنگاران محقق شد‎.

‎علی رزازی در دیدار با مدیر صندوق کارآفرینی امید در استان، با اشاره به دیدار اخیر شماری از فعالان رسانه‌ای استان با استاندارآذربایجان غربی و درخواست آنان برای پرداخت تسهیلات بانکی،گفت: در این دیدار استاندار در تماس تلفنی با نورالله زاده مدیرعامل صندوق کارآفرینی امید، این درخواست را مطرح و ایشان نیز با پرداخت تسهیلات برای ۴۰۰ نفر از خبرنگاران استان موافقت کرد که خوشبختانه با هماهنگی‌های انجام شده، این وعده استاندار تحقق یافت و خبرنگاران استان می‌توانند از طریق اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی به شعب صندوق‌های کارآفرینی معرفی شوند و نسبت دریافت تسهیلات خود اقدام کنند‎.

‎در این دیدار گل محمدی، مدیرعامل صندوق کارآفرینی امید نیز با قدردانی از حسن اعتماد استاندار آذربایجان غربی به این صندوق، افزود: این صندوق طبق وعده ماهانه ۱۰۰ مورد تسهیلات بانکی با معرفی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان به خبرنگاران واجد شرایط تسهیلات پرداخت می‌کند.‏

نسخه مناسب چاپ