میرکاظمی: دولت برای تامین بودجه از بانک مرکزی استقراض نکرده است
رئیس سازمان برنامه و بودجه از استقراض نکردن دولت سیزدهم از بانک مرکزی برای تامین بودجه خبر داد.

به گزارش مهر، سید مسعود میرکاظمی معاون رئیس جمهوری در صفحه شخصی خود در فضای مجازی نوشت: اگر دولت و بانک‌ها پایه پولی را رشد ندهند و ثبات اقتصادی حاکم شود، سرمایه‌های مردم اقتصاد را به حرکت در می‌آورد. با همه مضیقه‌ها دولت برای تأمین بودجه به سراغ استقراض از بانک مرکزی نرفته؛ آئینه عملکرد درست دولت کاهش ۵ر۴ درصدی و ۵ر۳ درصدی تورم نقطه‌ای در مهر و آبان است.

خبر دیگر اینکه وی همچنین در نشست با اعضای شورای فرماندهی بسیج سازمان برنامه و بودجه با تأکید بر اینکه کارهای تخصصی باید با نگاه بسیجی صورت بگیرد، گفت: بسیج به مجموعه ای تبدیل شده که هر جا ضرورتی وجود داشته باشد، حضور پیدا می کند؛ در سیل، زلزله، جنگ و کرونا شاهد نقش آفرینی بی بدیل بسیج بوده ایم. به گزارش روابط عمومی سازمان برنامه بودجه، دکتر میرکاظمی با اشاره به مشکلات اقتصادی کشور به نقش بی بدیل بسیج در کمک به حل این مشکلات پرداخت و گفت: آنچه که در سازمان برنامه و بودجه خصوصاً از سوی برادران و خواهران بسیجی باید دنبال شود، روحیه و مطالبه تغییر است زیرا تغییر ریل اقتصادی یک ضرورت است و روحیه تغییر و مطالبه تغییر منجر به بهره وری بالا و استفاده موثر از منابع خواهد شد.

وی با بیان اینکه به هیچ وجه سرنوشت اقتصادی کشور به اراده بیگانگان گره زده نخواهد شد؛ مذاکره مسیر خود را طی می کند اما ایران کشور فقیری نیست که معطل کشورهای دیگر باشد، گفت: لازم است سیاست‌ها اصلاح و مسیر درستی اتخاذ شود. بی ارادگی، کشور را دچار مشکل می کند اما اراده انقلابی و روحیه ما می تواند تغییر لازم را ایجاد کند.رئیس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به اینکه مشکل امروز مردم کشورمان معیشت، وضع کسب و کار، درآمد خانوار و تورم است، افزود: وظیفه سازمان برنامه و بودجه هدف گیری همین شاخص ها و حل مشکلات است و در سه ماهی که دولت سیزدهم مستقر شده، ثبات اقتصادی در سازمان برنامه و بودجه هدفگیری شده تا اعتماد به اقتصاد برگردد.

وی افزود: در سه ماهه گذشته خلق پولی صورت نگرفته است و گزارش اخیر مرکز آمار نشان می دهد نرخ تورم کاهش پیدا کرده و با ادامه و تکمیل همین روند در سال آینده تورم مهار خواهد شد.

میرکاظمی با انتقاد از میراث به جا مانده از فروش اوراق دولتی در دولت قبل اظهار داشت: سال ۹۶ فضا برای بهبود وضع اقتصادی کشور خیلی بهتر از الان بود؛ با این وجود فعالیت برای افزایش درآمد و مدیریت بر هزینه ها ادامه خواهد داشت و با کمک خدا حتما به نتیجه مطلوب می رسیم. اگر به جای کدخدا به خدا اتکا شود بسیاری از مشکلات حل می شود.

وی گفت: سازمان برنامه و بودجه نقش اصلی در تغییرات را بر عهده دارد به شرطی که درگیر مسائل حاشیه ای نشود و بقیه سازمان ها را برای این تغییرات بسیج کند.

معاون رئیس جمهوری نقش بسیج در تغییر ریل اقتصادی را مهم دانست و گفت: بسیج همانطور که در همه مسائل جلودار است در بستر سازی و فرهنگسازی برای تغییرات جلودار باشد تا بتوانیم نتیجه بگیریم.

نسخه مناسب چاپ