by etnew | آذر ۳, ۱۴۰۰ ۷:۲۳ ب.ظ

افزایش ۳ برابری سرعت اینترنت تا سال آینده

سرعت حداقلی مصوب در پروانه اپراتورهای اینترنت تا سال آینده از ۲ مگابیت بر ثانیه به چهار یا ۶ مگابیت برثانیه خواهد رسید.

صادق عباسی شاهکوه معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و ریاست سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی کشور (رگولاتوری) با اعلام این مطلب به ایرنا گفت: سرعت اینترنت ثابت یکی از مسائلی است که عموما جزو عقب‌ماندگی‌های حوزه ارتباطات به حساب می‌آید و عدم سرمایه‌گذاری در این زمینه باعث شده اینترنت در این حوزه نه تنها پیشرفتی نداشته باشد که حتی از کیفیت آن هم کاسته شود. اکنون در کشور بیش از ۱۲ درصد از مردم به اینترنت پهن‌باند ثابت متصل هستند در حالی که طبق سند مرکز ملی فضای مجازی، این عدد باید افزایش چشمگیری داشته باشد.

وی اضافه کرد: ما اکنون حدود ۱۰ میلیون و ۶۰۰ هزار مشترک اینترنت ثابت داریم که با تکنولوژی ADSL، برخی به وسیله فیبر نوری، تعداد اندکی VDSLو بخشی هم با وایرلس به اینترنت دسترسی دارند. اینترنت ثابت را باید به نسبت خانوار درنظر گرفت. ما حدود ۲۵ میلیون خانوار و ۵ میلیون کسب وکار داریم که از این تعداد، تقریبا ۱۰ میلیون به اینترنت ثابت متصل هستند.

رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی کشور افزود: این سرعت اکنون جوابگوی نیاز مردم نیست. در سرویس‌های جدید و حجیم اصلا نمی‌تواند نیاز مردم را مرتفع کند. حداکثر سرعت ADSL ۱۶ مگابیت بر ثانیه است. این سرعت هم در حالی برای کاربر قابل دسترس است که نزدیک مرکز مخابرات و سیم مسی باشد. در حالی که تکلیف ما در سند شبکه ملی اطلاعات این است که ۸۰ درصد خانوارها و کل کسب‌وکارها که عددی حدود ۲۵ میلیون خانوار هستند به اینترنت با سرعت متوسط ۲۵ مگابیت و در حالت مطلوب به ۴۰ تا۵۰ مگابیت برثانیه دسترسی داشته باشند. واقعیت این است که در حوزه اینترنت ثابت فاصله ما با میزان مطلوب بسیار زیاد است.

وی تاکید کرد: اگر بخواهیم در یک مقایسه بگوییم چقدر برای رسیدن به تکلیف قانونی اتصال ۸۰ درصد خانوارهای ایرانی به اینترنت ثابت راه داریم، حقیقتا در این حوزه صفر هستیم.

عباسی شاهکوه تصریح کرد: در مصوبه شورای عالی فضای مجازی تکلیف شده که این اتفاق تا افق ۱۴۰۴ نهایی شود. اما نظر وزیر ارتباطات این است که تا پایان سال ۱۴۰۳ برنامه‌های خود را به نتیجه برسانیم. برنامه‌ریزی ما هم بر همین اساس است.

وی درباره اینترنت سیار و برنامه‌هایی که برای ارتقای آن دارد، افزود: هدفی که در مصوبه شورای عالی فضای مجازی برای ما تکلیف شده، پوشش سراسری اینترنت سیار با متوسط سرعت ۱۰ مگابیت برثانیه است. اکنون متوسط سرعت اینترنت سیار ۵ مگابیت برثانیه است که باید آن را حداقل ۲ برابر کرده و پوشش سراسری در تمام کشور هم ایجاد کنیم.

معاون وزیر ارتباطات تاکید کرد: در حکمی که وزیر ارتباطات داد، تاکید شده است که به سمت تکنولوژی‌های بالاتر مانند ۵ G هم گام برداریم. کارهایی در این زمینه انجام شده و باید در چند سال آینده به سمت آن حرکت کنیم، لازمه دستیابی به سرعت‌های بالای اینترنت، توسعه شبکه BTS وقراردادن باند فرکانسی بیشتر است.

البته اکنون باند فرکانسی ۲۳۰۰ در اختیار اپراتورها قرار گرفته است و امیدواریم که بتوانیم با صدا و سیما هم برای دستیابی به باندهای فرکانسی ۷۰۰-۸۰۰ به تفاهم برسیم.

وی درباره ارتقا کیفیت اینترنت تلفن همراه افزود: مردم باید از اتصال به اینترنت تجربه بیشتری داشته باشند و اگر الان سرعت حداقل ۲ مگابیت برثانیه است، باید حداقل را به ۴ مگابیت بر ثانیه برسانیم. در مقررات آمده است که حداقل سرعت ۴Gباید ۲ مگابیت برثانیه باشد و کمتر از این اصلا قابل قبول نیست. البته باید این نکته را در نظر داشت که برخی اوقات در نقطه‌ای که جمعیت در آن زیاد شده، ممکن است سرعت کاهش پیدا کند. گاهی اوقات اختلال‌های فرکانسی، کاهش سرعت را رقم می‌زنند. ممکن است سال آینده حداقل سرعت را به ۴ یا ۶ مگابیت برثانیه برسانیم، چرا که همه چیز رو به پیشرفت است و برای استفاده بهینه از حوزه فناوری باید سرعت اینترنت ارتقا پیدا کند.

Source URL: https://www.ettelaat.org/?p=590170