رئیس عدلیه : هیچ زندانی نباید بی دلیل در بازداشت بماند
 

سرویس خبر: رئیس دستگاه قضا از قضات خواست وضعیت زندانیان را به طور مستمر مورد پایش و ارزیابی قرار دهند.

حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای در نشست با قضات دادگاه‌های تجدیدنظر استان تهران تاکید کرد: قضات باید وضعیت زندانیان را به طور مستمر ارزیابی کنند تا کسانی که امکان استفاده از ارفاقات قانونی همچون آزادی مشروط و مرخصی دارند، بی دلیل در زندان نمانند و تاجایی که امکان دارد حکم زندان و حبس داده نشود.

وی افزود: به طور مثال اگر کسی به ۱۰سال حبس محکوم شده است، چرا به طور ناگهانی مدت حبس او به یک سال تبدیل می‌شود؛ البته گاهی یک رأی نقض می‌شود که تکلیف آن مشخص است، ولی باید همه جهات حکم مستند و مستدل باشد.

رئیس قوه قضائیه در ادامه به موضوع نقص پرونده‌ها در دادگاه‌های تجدید نظر نیز اشاره کرد و با تأکید بر لزوم تدبیر برای تسریع در رسیدگی به پرونده‌ها، گفت: نباید اجازه داد یک پرونده یک سال بماند و بعد بررسی و معلوم شود نقص داشته و تازه بخواهیم آن را عودت دهیم.

محسنی اژه‌ای خطاب به قضات دادگاه‌های تجدیدنظر استان تهران افزود: وقتی پرونده‌ای می‌آید، همان ابتدای کار یک نگاه اجمالی به آن بیاندازید و اگر نقص داشت همان موقع برگردانید یا اگر نیاز به کارشناسی داشت این کار زودتر انجام شود.

وی درباره برخی احکام در محاکم تجدیدنظر، افزود: مجازات باید متناسب با جرم باشد؛ باید جهات مختلف حکم به طور مستند و مستدل در رای ذکر شود و احکام باید معقول باشد که منجر به شبهه نشود.

رئیس قوه قضائیه تاکید کرد: با این که در تهران ۱۱۵شعبه تجدیدنظر مصوب داریم، ولی به لحاظ کمبود قاضی فعلاً فقط ۸۲شعبه تجدیدنظر فعال است.

محسنی اژه‌ای سپس از رئیس کل دادگستری استان تهران و مسئولان کمیسیون نقل و انتقالات خواست که با افزایش قضات و مستشاران مورد نیاز دادگاه‌های تجدید نظر، در حد مقدورات تعداد شعب این دادگاه‌ها را افزایش دهند تا روند رسیدگی به کار مردم تسریع شود.

وی ادامه داد : امر قضایی سنگین است و اکنون بیش از حد متعارف کار برای کارمندان و قضات تعریف شده است و متاسفانه محدودیت‌هایی برای بکارگیری و استخدام وجود دارد که باید با یک برنامه‌ریزی دقیق ، مدبرانه و با کمک دولت و مجلس از حجم کار کاسته و یا با به کارگیری بیشتر قاضی و کارمند خدمات بهتری به مردم داده شود.

رئیس عدلیه تاکید کرد: باید حجم کار قضات را کم کنیم تا کیفیت کار بالاتر افزایش یابد.

محسنی اژه ای با اشاره به گلایه‌های کارکنان دستگاه قضا نسبت به مشکلاتی که دارند، متذکر شد که در همه نشست‌ها با دولت و مجلس این مساله مورد توجه و تاکید است و موضوع دنبال می‌شود.

وی در ادامه با بیان این که گزارشی از تخلف یک قاضی بازداشت شده را مطالعه کرده است ، ادامه داد: بعد از خواندن این گزارش بلافاصله با رئیس دادگستری و رئیس مجتمع قضایی و بازپرس این پرونده تماس گرفتم و آن‌ها را به دفترم دعوت کردم که علل لغزش را بررسی و آسیب شناسی کنیم که چه انگیزه و عواملی سبب لغزش شده و یا امکان پیشگیری وجود داشته است یا خیر؟ باید جلوی لغزش را از مبدأ گرفت نه آن که اجازه دهیم افراد سقوط کنند و بعد برایشان ابراز تأسف کنیم.

رسیدگی به ۲۰۰ هزار پرونده معوقه و مسن

محمد جواد حشمتی مهذب رئیس کل دادگستری استان تهران هم در این نشست با اشاره به افزایش ۱۸درصدی ورودی پرونده‌ها به مجموعه دادگستری استان تهران، گفت: طی ۵ر۲ سال گذشته، تقریبا بالای ۲۰۰هزار پرونده معوقه و مسن سنواتی در دادگستری استان تهران تعیین تکلیف شده‌اند.

وی با اشاره به شعب فعال مجتمع دادگاه‌های تجدیدنظر استان تهران گفت: میزان ورودی پرونده به هر یک از این شعب در ماه بیش از مقدار متعارف است و قضات دادگاه تجدیدنظر استان تهران به دلیل تراکم بالای پرونده‌ها کار بسیار سختی دارند .

وی با بیان این که حدود ۱۵درصد از آراء بدوی در دادگاه‌های تجدیدنظر استان تهران نقض می‌شوند، تاکید کرد: در دادگستری استان تهران ۱۰قاضی را برای موضوع اتقان آراء اختصاص داده‌ایم.

عباس ذاقلی سرپرست دادگاه‌های تجدیدنظر استان تهران هم در این مراسم گفت: ۸۲شعبه فعال، ۱۷۰قاضی و ۳۵۰پرسنل اداری، مجتمع دادگاه‌های تجدیدنظر استان تهران را به بزرگترین واحد قضایی ایران تبدیل کرده است.

وی با بیان این که دادگاه تجدیدنظر استان تهران از جهت حجم کار قضایی به نسبت پرسنل، رتبه نخست را در میان محاکم کشور دارد، ادامه داد: کارکنان قضایی و اداری دادگاه‌های تجدیدنظر استان تهران تقریبا ۴برابر ظرفیت خود کار می‌کنند، مجتمع دادگاه‌های تجدیدنظر استان تهران طی سال گذشته در همه شاخص‌های ارزیابی عملکرد رتبه نخست استان را در اختیار داشت .

ذاقلی با اشاره به کاهش ۴۲درصدی موجودی پرونده‌های دادگاه‌های تجدیدنظر استان تهران به رغم افزایش ۲۳درصدی ورودی پرونده‌ها، افزود: کاهش ۴۷درصدی پرونده‌های مُسن و کاهش حدوداً یک‌ماهه اوقات دادرسی، از جمله دستاورد‌های دادگاه‌های تجدیدنظر استان تهران در سال گذشته بوده است .

وی تاکید کرد: دادگاه‌های تجدید نظر استان تهران در شرایط کرونا یک روز هم تعطیل نشدند و قضات و کارکنان آن به طور جهادی به پرونده‌های ارجاعی رسیدگی کردند .

حجت‌الاسلام والمسلمین سیفی‌بخش رئیس شعبه ۲ دادگاه تجدیدنظر استان تهران هم در سخنانی به ذکر نکاتی درباره جایگاه دستگاه قضایی و قضات در جامعه اسلامی از نگاه امیرالمومنین علی (ع) پرداخت و بر ضرورت توجه به منزلت قضات تاکید کرد.

همچنین فاضل حسینی رئیس شعبه ۴۰دادگاه تجدیدنظر استان تهران با اشاره به دغدغه‌ها، مسائل و مشکلاتی که قضات و کارکنان دادگاه‌های تجدیدنظر استان تهران با آن مواجهند، گفت: رئیس دستگاه قضا به سبب سال‌ها حضور در مسئولیت‌های مختلف دستگاه قضا، دغدغه‌ها و مشکلات کارکنان قوه قضائیه را با گوشت و پوست و استخوان خود لمس کرده است.

صدیقی مدیر دفتر شعبه ۷دادگاه تجدیدنظر استان تهران هم در این مراسم گفت: حجم فزاینده ورودی پرونده‌ها به شعب دادگاه تجدیدنظر استان تهران، سبب شده است که کارکنان زودتر از ساعت شروع کار اداری در محل کار حاضر شوند و تا ساعت‌هایی بعد از اتمام پایان ساعت اداری هم در محل کار حاضر باشند.

رئیس قوه قضائیه پس از پایان دیدار و هم اندیشی با قضات، با شماری از مراجعان به مجتمع قضایی غدیر به طور چهره به چهره گفتگو کرد و در جریان مسائل و مشکلات آن‌ها قرار گرفت.

نسخه مناسب چاپ