‎معاون فرماندار تهران: امسال فقط۲ روزهوای پاک داشته‌ایم
معاون عمرانی استانداری تهران از اتخاذ تصمیمات جدید در سطح بالاتر شرایط آلودگی هوا در صورت پایداری هوا تا روز شنبه خبر داد.

به گزارش ایسنا، جلسه کمیته اضطرار آلودگی هوای تهران دیروزبه ریاست عابد ملکی – معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری تهران – برگزار شد . در این جلسه که سعید محمودی مدیر کل محیط زیست استان تهران، آرام معاون عمرانی استاندار تهران، منصور درجاتی مدیرکل مدیریت بحران استانداری تهران، افندی زاده قائم مقام شهرداری تهران و نمایندگانی از وزارت بهداشت و پلیس راهور و دستگاه‌های مربوطه در حوزه کاهش آلودگی هوا حضور داشتند، گزارشی از آخرین وضع هوای تهران و آخرین شاخص ایستگاه‌ها ارائه شد.

ملکی در این جلسه اظهارداشت: برخی اظهار نظرها در این جلسه مربوط به کارگروه آلودگی هواست که جلسات آن به صورت مستمر با حضور استاندار تهران برگزار می شود اما این جلسه کمیته اضطرار آلودگی است که باید با توجه به شرایط موجود مصوبات مطابق آن اعلام شود .

وی افزود: مطابق دستورالعمل، تدابیری برای یک طبقه بالاتر از شرایط موجود در نظر خواهیم گرفت، یعنی اکنون که شاخص ۱۱۰است،مصوبات براساس یک طبقه بالاتر ابلاغ خواهد شد.

غلامحسین آرام – معاون عمرانی فرمانداری تهران – هم در بخش دیگری از این جلسه گفت: در ۲۵۸روز گذشته نسبت به سال قبل شرایط بحرانی تری نداریم به شکلی که در این مدت فقط دو روز هوای پاک داشته ایم.

در سال ۱۳۹۹تعداد روزهای با هوای پاک ۱۵روز بود.از آغاز سال۱۴۰۰تاکنون۵۳روز ناسالم داشته ایم که این رقم برای سال گذشته ۶۰روز بود، لذا شرایط نسبت به سال گذشته خیلی حاد نیست.

وی افزود: در دی ماه و فصل سرما شرایط مشابه را شاهد هستیم و در قانون برای این شرایط تعاریفی وجود دارد تا مطابق آن تصمیماتی اتخاذ شود. بی تردید در این زمینه باید کنترل ترافیک در مواقع خاص از روزهای قبل مد نظر قرار گیرد. هنگامی که شاخص بالا می رود باید محدودیت های ترافیکی اعمال شود.

آرام تأکید کرد: نباید شرایط موجود را به گردن بازگشایی مدارس بیندازیم؛ این در حالی است که بازگشایی مدارس هنوز به صورت صددرصدی انجام نشده است.

باید فکری به حال موتورسیکلت های تهران کرد. همچنین خودروهای سنگین گازسوز باید مورد توجه قرار گیرند، چرا که فقط در حوزه انتقال نخاله در تهران روزانه حدود ۵۰هزار مترمکعب نخاله با ۷۰۰۰کامیون مستهلک جابجا می شود، لذا در مواقع خاص می توان از دو روز پیشتر تردد این خودروها را ممنوع کرد؛ کاری که در سال های گذشته با همکاری راهور انجام می شده است و باید بار دیگر برای شرایط موجود هم این وضع را در نظر بگیریم.

در ادامه، منصور درجاتی مدیرکل مدیریت بحران استان تهران هم با تأکید بر این که با پیشنهاد محیط زیست و نماینده وزارت بهداشت ضریب ایمنی در شرایط آلودگی هوا در جلسه قبلی بالاتر در نظر گرفته شد، گفت: براساس ضریب ایمنی که یک طبقه بالاتر در نظر گرفته شد مصوبات به شهرداری ها ابلاغ و اقدامات لازم انجام شد. بی تردید همیشه پیش بینی ها دقیق نیست. امروز هم براساس پیش بینی ها سطح شرایط در نظر گرفته می شود و تصمیمات لازم اتخاذ خواهد شد.

نسخه مناسب چاپ