اعتراضات سراسری در ترکیه در پی سقوط ارزش لیر
 

سرویس خارجی: ادامه سقوط بی سابقه ارزش لیر دربرابر دلار نه تنها تظاهرات مردم ترکیه در شهرهای مختلف و به ویژه استانبول و آنکارا، علیه رئیس جمهوری این کشور و حزب حاکم را به دنبال داشت که باعث شد تا مخالفان دولت اردوغان به رهبری احمد داود اوغلو و کمال قلیچدار اوغلو ، نیزخواستار«انتخابات فوری» در ترکیه شوند.

تظاهرات ادامه دار در ترکیه در حالی برگزار می شود که لیر، دیروز نیز ریزشی ۳ درصدی را تجربه کرد و هر دلارآمریکا، ۱۳٫۱۵ لیر معامله شد. بدین ترتیب، از آغاز سال میلادی جاری تاکنون ارزش لیر مقابل دلار آمریکا بیش از ۳۵ درصد کاهش داشته است .

فعالان در رسانه‌های اجتماعی با انتشار تصاویری از تظاهرات اخیر آنکارا اعلام کردند: مردم آنکارا در اعتراض به وضعیت اقتصادی تجمع کرده و خواستار استعفای رئیس جمهور ترکیه و دست کشیدن حزب اردوغان از قدرت شدند.همچنین فعالان در رسانه‌های اجتماعی در خصوص تظاهرات در خیابان‌های استانبول نیز اعلام کردند: به دنبال این اعتراض ها، پلیس اقدام به بستن میدان «تقسیم» کرد.

شرایط امروز ترکیه، باعث شده تا سیاستمداران مخالف دولت اردوغان، همچون کمال کلیچدار اوغلو، علی باباجان، مرال آکشنر، احمد داود اوغلو، تمل کاراملا اوغلو و دیگران، خواهان برگزاری انتخابات پیش از موعد و «فوری» شوند.در همین زمینه، رهبران احزاب مخالف دولت ترکیه – احمد داود اوغلو، دبیرکل حزب آینده و نخست‌وزیر پیشین ترکیه و کمال قلیچدار اوغلو، دبیر‌کل حزب جمهوری خلق- طی کنفرانس مطبوعاتی مشترکی، خواستار برگزاری انتخابات «فوری» شدند.در این کنفرانس خبری داوود اوغلو گفت: من نمی‌گویم انتخابات زودهنگام، منظورم انتخابات «فوری» است. کمال قلیچداراوغلو، نیز در همین جلسه گفت: در تاریخ جمهوری بروز چنین فاجعه‌ای سابقه نداشته است. در این مرحله، ما اساسا با یک مشکل امنیت ملی برای جمهوری ترکیه مواجه هستیم.فایک اوزتراک، سخنگوی حزب جمهوری خلق هم ، راه خروج از این بحران را انتخابات زودهنگام دانست و گفت: ما نیروهای متخصص و مجربی داریم که این کشور را قبلاً از بحران بیرون آورده‌اند. اکنون مشخص است که چه کاری باید انجام شود؛ انتخابات.اما رجب طیب اردوغان، رهبر حزب عدالت و توسعه و رئیس جمهور ترکیه، در پاسخ به این خواسته اپوزیسیون و مردم معترض، به صراحت گفت: بگذارید خیال شما را راحت کنم. خبری از انتخابات پیش از موعد نیست و انتخابات ترکیه در موعد مقرر یعنی در ششمین ماه سال ۲۰۲۳برگزارخواهد شد. کسانی که هر روز بر طبل انتخابات می کوبند، هیچ مبانی و اصولی ندارند و فقط به دنبال ماجراجویی هستند. ما با تمام توان در حال خدمت هستیم و انتخابات بر اساس تقویم رسمی برگزار خواهد شد.این موج از نارضایتی ها باعث شده تا همزمان، نگرانی ها از به خشونت کشیده شدن اعتراض ها نیز افزایش پیداکند؛ بخصوص آنکه، علاالدین چاقوچی که به عنوان یک آدمکش حرفه‌ای و رئیس یکی ازبزرگترین باند‌های تبهکاری مافیایی شناخته می‌شود، بعد از دیداربا باغچلی ، در پیامی تلویحاً معترضان را تهدید به برخوردی شدید کرد!

به اعتقاد بسیاری از کارشناسان، پیام وی می تواند نشانه ای باشد از اینکه او و بسیاری دیگر از چهره‌های تندرو نزدیک به باغچلی و اردوغان، در بزنگاه‌های حساس، در حمایت از ائتلاف جمهور و به منظور سرکوب مردم، به میدان بیایند و صحنه های خونباری را رقم زنند.همچنین براساس نظرسنجی متروپول منصور یواش شهردار کنونی آنکارا و کرم امام اوغلو شهردار فعلی استانبول دو چهره‌ای هستند که توان به شکست دادن اردوغان در انتخابات را دارند.

نسخه مناسب چاپ