تظاهرات ضدصهیونیستی مغربی ها، همزمان با ورود «بنی گانتس» به رباط
سرویس خارجی: رسانه های رژیم صهیونیستی درحالی از امضای پیش‌نویس تفاهمنامه همکاری نظامی با دولت مغرب خبر دادند که مردم این کشور درپاسخ به دعوت گروه?های مخالفان عادی‌سازی روابط با این رژیم، تظاهراتی ضد صهیونیستی را مقابل مجلس برگزار کردند.جبهه مغربی حمایت از فلسطین و مخالفت با عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی و هیات مغرب حمایت از مسائل امت، دو تشکلی بودند که در بیانیه های مجزا خواستار آغاز کمپینی رسانه‌ای و میدانی در مخالفت با سفر وزیر جنگ این رژیم به مغرب شدند و مردم را برای حضور در تجمع اعتراضی در رباط دعوت کردند . دعوتی که با استقبال مغربی های معترض همراه بود. این در حالی است که سخنگوی وزارت جنگ رژیم صهیونیستی اعلام کرد: «بنی گانتس»، وزیر جنگ این رژیم و با همتای مغربی خود در رباط، یک پیش‌نویس تفاهمنامه همکاری نظامی میان دو طرف را امضا کردند.

* اتیوپی

دولت اتیوپی به دنبال تهدید «جبهه آزادیبخش تیگرای» مبنی بر پیشروی به سمت آدیس آبابا پایتخت این کشور اعلام حالت فوق‌العاده کرد. در همین راستا، فرانسه، انگلستان و آمریکا از اتباع خود خواستند تا هر چه سریعتر پایتخت اتیوپی را ترک کنند. همچنین کیندییا گبرهیوت، عضو دفتر امور خارجی جبهه تیگرای با انتشار ویدئویی اعلام کرد: ۱۱ هزار نظامی ارتش اتیوپی به دست این جبهه اسیر شده‌اند. از سوی دیگر، آبی احمد، نخست‌وزیر اتیوپی وظایف نخست‌وزیری را به وزیر خارجه این کشور محول کرد و خود به میدان درگیری در اقلیم تیگرای در شمال این کشور رفت.

*سودان

عبدالله حمدوک نخست وزیر سودان اعلام کرد : تحقیقات درباره نقض‌های و اقدامات غیرقانونی صورت گرفته علیه تظاهرکنندگان از ۲۵ اکتبر آغاز شده است. از سویی، ائتلاف «آزادی و تغییر» سودان نشست با عبدالله حمدوک و حمایت از توافق سیاسی امضا شده میان وی و «عبدالفتاح برهان» فرمانده ارتش این کشور را تکذیب کرد.عبدالفتاح البرهان، رئیس شورای حاکمیتی سودان و فرمانده کل ارتش نیز در مصاحبه با فایننشیال تایمز اعلام کرد: قصد دارد بعد از انتخابات ۲۰۲۳ارتش را ترک کند و از سیاست کناره گیری کند.

نسخه مناسب چاپ