کوتاه از سراسر جهان
 

فرمانده سابق ارتش عراق: زمان حمله داعش، ایران انبار تسلیحاتش را به روی ما گشود

فارس: سرتیپ «علی غیدان» فرمانده نیروی زمینی ارتش عراق به هنگام یورش داعش در سال ۲۰۱۴، گفت: زمانی که داعش به عراق یورش آورد، پس از درخواست کمک فوری ارتش ایران بدون هیچگونه پیش‌شرطی انبارهای سلاح خود را به روی وزارت کشور و وزارت دفاع عراق گشود تا کمبود تسلیحاتی ارتش عراق جبران شود، بدون آنکه محدودیتی قائل شود یا قراردادی امضاء شود. علی غیدان همچنین گفت زمانی که نیروهای عراقی وارد سامراء شدند، یک مسجد مملوء از مواد منفجره در ۱۵۰ متری حرمین عسکریین یافتند که تروریست‌ها قصد داشتند با آن به حرم حمله کنند.

زیان ۲ تریلیون دلاری گردشگری جهانی درپی شیوع کرونا

ایرنا: سازمان جهانی گردشگری با تاکید بر روند کند و شکننده بهبودی این صنعت، پیش‌بینی کرد که گردشگری جهان تا پایان سال جاری میلادی و در نتیجه محدودیت‌های کرونایی شاهد زیان ۲۰۰۰ میلیارد دلاری

(۲ تریلیون دلاری) خواهد بود. «زوراب پولولیکاشویلی» دبیرکل سازمان جهانی گردشگری اعلام کرد رویدادهای اخیر نشان می‌دهد که وضعیت کاملا غیرقابل پیش‌بینی است و بخش گردشگری از خطراتی که ممکن است منجر به خسارت اقتصادی عظیم شود، در امان نیست. طبق اعلام این آژانس وابسته به سازمان ملل، تعداد گردشگران بین‌المللی امسال باید ۷۰ تا ۷۵ درصد کمتر در مقایسه با زمان قبل از همه‌گیری در سال ۲۰۱۹ باشد.

مادورو: ناظران انتخاباتی اروپا برای جاسوسی به ونزوئلا آمدند

فارس: «نیکلاس مادورو» رئیس‌جمهوری ونزوئلا اعلام کرد ناظران اتحادیه اروپا که برای نظارت بر انتخابات ۲۱ نوامبر (۳۰ آبان ماه) به ونزوئلا سفر کرده بودند، به دنبال جاسوسی بودند، نه نظارت بر انتخابات. وی گفت: هیأت جاسوس‌های اتحادیه اروپا یک دلیل واحد برای محکوم کردن نظام انتخاباتی ونزوئلا پیدا نکردند. مادورو ادامه داد: آن‌ها آزادانه در سراسر کشور تردد می‌کردند و از زندگی اجتماعی، اقتصادی و سیاسی جاسوسی می‌کردند. به گفته مادورو، ناظران اتحادیه اروپا به عنوان دشمن به ونزوئلا آمدند و تلاش داشتند روند انتخاباتی بی‌ عیب و نقص و دموکراتیک ونزوئلا را لکه‌دار کنند اما شکست خوردند.

توافق ناتو و اتحادیه اروپا برای مقابله با تهدید هیبریدی

ایسنا: «اورسولا فون در لاین» رئیس کمیسیون اروپا و «ینس استولتنبرگ» دبیرکل ناتو، در دیداری دوجانبه بر همکاری با یکدیگر در مقابله با چالش‌های مشترک و همچنین تهدیدهای هیبریدی تاکید کردند. فون در لاین و استولتنبرگ رفتارهای بلاروس را مصداقی از تهدیدهای هیبریدی خواندند که علیه اتحادیه اروپا به کار گرفته شده است. تهدید هیبریدی یک چالش امنیتی به شمار می‌رود که ترکیبی از تهدیدات و اقدامات نظامی و همچنین تاکتیک‌های غیرنظامی است. در این دیدار، استولتنبرگ بار دیگر به روسیه به خاطر تحرکات نظامی این کشور در مرز با اوکراین هشدار داد.

وکیل رئیس جمهوری سابق آمریکا: دادستان‌ها می‌توانند علیه ترامپ اعلام جرم کنند

وکیل و کارچاق‌کن سابق دونالد ترامپ گفت، دادستان‌های نیویورک اگر واقعا بخواهند همین فردا می‌توانند علیه رئیس جمهوری سابق آمریکا اعلام جرم کنند. مایکل کوهن همچنین حضور انتخاباتی ترامپ در سال ۲۰۲۴ را بعید دانست. کوهن گفت: می‌توانم به شما اطمینان خاطر دهم که ترامپ در پرونده مالی گناهکار است. وی همچنین اعتراف کرد که در بالا و پایین کردن حساب‌های مالی ترامپ نقش داشته است. این وکیل سابق رئیس جمهوری سابق آمریکا گفت که به اعتقاد او ترامپ دیگر نامزد انتخابات ۲۰۲۴ نمی‌شود چون جریان مالی‌اش با ادعای تقلب در انتخابات رونق دارد. او گفت: این باید مستند شود، و باید آن را بزرگترین دله‌دزدی در تاریخ آمریکا نام گذاشت.

ترامپ: می‌خواستم پایگاه بگرام افغانستان را برای کنترل چین حفظ کنم

ایسنا: دونالد ترامپ مدعی شد زمانی که درباره خروج آمریکا از افغانستان برنامه ریزی می‌کرد، می‌خواست به خاطر نزدیکی پایگاه بگرام به تاسیسات اتمی چین، آن را همچنان تحت کنترل ایالات متحده نگه دارد. رئیس جمهوری سابق آمریکا در گفتگویی با فاکس نیوز افزود: تصمیم گرفتم پس از ۲۱ سال نیروهای آمریکایی را از افغانستان خارج کنم اما می‌خواستم پایگاه هوایی بگرام را به خاطر چین و نه افغانستان، تحت کنترل آمریکا حفظ کنم چون این پایگاه فقط یک ساعت با جایی فاصله دارد که چینی‌ها در آن تسلیحات اتمی می‌سازند. او گفت می‌خواستم بقیه پایگاه های آمریکا در افغانستان را بمباران کنم تا نشود از آنها پس از خروج نیروهای آمریکایی استفاده شود.

نسخه مناسب چاپ