ورود غیرقانونی رئیس رژیم صهیونیستی به حرم ابراهیمی، کرانه باختری را ناآرام کرد
 

سرویس خارجی: شهروندان فلسطینی در پی ورود «اسحاق هرتزوگ» رییس رژیم صهیونیستی به حرم ابراهیمی، با نظامیان اشغالگر درگیر شدند.

درگیری میان فلسطینی ها و نظامیان رژیم صهیونیستی در شهر الخلیل واقع در کرانه باختری همزمان با ورود هرتزوگ به حرم ابراهیمی آغاز شد. ده‌ها فلسطینی در حالی که پرچم‌های کشورشان را در دست داشتند، در مقابل ورودی مسجد ابراهیمی و مقابل نظامیان صهیونیست تجمع کرده و در محکومیت تصمیم رئیس اسرائیل برای هتک حرمت این مکان مقدس شعار دادند. نظامیان صهیونیست هم با حمله به معترضان آنها را متفرق کردند. ارتش رژیم اشغالگر پیش از ورود وی، حضور نیروهای خود را در منطقه باب الزاویه در مرکز شهر تقویت کرد.هرتزوگ هم تحت تدابیر شدید امنیتی از سوی نظامیان ارتش رژیم صهیونیستی، وارد شهر الخلیل در کرانه باختری شد.رسانه های فلسطینی گزارش دادند که نیروهای ارتش رژیم صهیونیستی همزمان از ورود نمازگزاران به حرم ابراهیمی جلوگیری کردند.اسحاق هرتزوگ به صحن مسجد ابراهیمی در شهر الخلیل رفت تا در جشن انوار، شمع یهودیان را در آنجا روشن کند.وی به همراه «شای آبرامسون» خاخام اعظم ارتش، شمع حانوکا را روشن کرد و گفت: بر خلاف همه موانع، پیوند یهودیان با الخلیل و غار همکفالا (مسجد ابراهیمی) با میراث مسلم مادران و پدران که جای هیچ بحثی در آن نیست، در حال قوی تر شدن است.

واکنش ها

اقدام رئیس رژیم صهیونیستی برای روشن کردن اولین شمع عید حانوکا در مسجد ابراهیمی در شهر الخلیل واکنش های شدید اتحادیه عرب و گروه‌های مقاومت فلسطین و تشکیلات خودگردان را به همراه داشت. اتحادیه عرب ضمن محکوم کردن اقدام هرتزوگ، آن را در راستای تقسیم زمانی و مکانی مسجد ابراهیمی و یهودی‌سازی آن دانست و تأکید کرد که تعرض رئیس رژیم صهیونیستی به این مسجد، حاکی از بی‌اعتنایی دشمن صهیونیستی به ادامه جنایات و اقدامات نژادپرستانه خود علیه سرزمین، ملت و مقدسات فلسطین است.این اتحادیه بر ضرورت اعلام مخالفت جهانیان با جنایات صهیونیست‌ها علیه مقدسات اسلامی و مسیحی فلسطین از جمله تعرض به مسجد ابراهیمی تأکید کرد. در همین راستا، جنبش حماس نیز ضمن محکوم کردن اقدام هرتزوگ برای ورود به مسجد ابراهیمی، خواستار برپایی تظاهرات در شهر الخلیل علیه ورود رئیس جنایتکار رژیم صهیونیستی به این مکان مقدس شد.

اسماعیل رضوان از رهبران حماس تاکید کرد که مسئولیت هرگونه عواقب و پیامد این اقدام تحریک‌آمیز متوجه رژیم صهیونیستی خواهد بود. رضوان اظهار داشت که چنین اقدامی موجب تحریک احساسات و عواطف فلسطینیان و هتک حرمت این مسجد مبارک خواهد شد. «عبداللطیف القانوع» سخنگوی جنبش حماس هم ورود هرتزوگ به حرم ابراهیمی را محکوم کرد و خواستار بازگذاشتن دست مقاومت در کرانه باختری برای مقابله با جنایات و تجاوزات رژیم صهیونیستی شد.از سوی دیگر، جنبش جهاد اسلامی هم نسبت به عواقب و پیامدهای ورود اسحاق هرتزوگ به مسجد ابراهیمی هشدار داد و تصریح کرد که اقدام هرتزوگ در راستای طرح‌های یهودی‌سازی دشمن صهیونیستی در شهر الخلیل و مسجد ابراهیمی صورت می‌گیرد. جنبش جهاد اسلامی این اقدام را خصمانه خواند و خاطرنشان کرد که به دشمن صهیونیستی و جهانیان یادآوری می‌کنیم انتفاضه الأقصی در واکنش به یورش «آریل شارون» نخست‌وزیر اسبق رژیم صهیونیستی به مسجدالأقصی در سپتامبر ۲۰۰۰ میلادی شکل گرفت و ملت فلسطین هرگز اجازه تعدی به مقدسات خود را نخواهد داد.

«محمد اشتیه» نخست وزیر تشکیلات خودگردان فلسطین هم ورود تحریک آمیز هرتزوگ به حرم ابراهیمی را محکوم کرد و درباره تبعات خطرناک آن بر وضعیت منطقه هشدار داد. اشتیه از سازمان ملل و یونسکو که حرم ابراهیمی را جزو میراث جهانی قرار داده، خواست برای توقف نقض ها علیه مقدسات اسلامی و مسیحی به خصوص علیه مسجدالاقصی و حرم ابراهیمی اقدام کنند. در چنین شرایطی دبیرکل سازمان ملل ادامه اشغال فلسطین توسط رژیم صهیونیستی را چالشی برای صلح و امنیت جهانی توصیف کرد. آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل در توئیتی به مناسبت روز جهانی همبستگی با مردم فلسطین گفت: در این روز جهانی، ما می‌خواهیم تعهد خود را در قبال ملت فلسطین تا تحقق آمال و خواسته‌هایشان و ساختن آینده‌ای سرشار از صلح برای فلسطینی‌ها و اسرائیلی‌ها تجدید کنیم. سازمان ملل هر ساله ۲۹نوامبر که مصادف با روز جهانی همبستگی با مردم فلسطین است را جشن می‌گیرد که این اقدام به معنای به رسمیت شناختن حقوق مسلم و مشروع ملت فلسطین از سوی جامعه جهانی است. پادشاه اردن هم هشدار داد که نمی شود صلح در خاورمیانه برقرار شود مگر اینکه اشغال اراضی فلسطینی توسط رژیم صهیونیستی پایان یابد. «عبدالله دوم» بر لزوم پایان اشغالگری رژیم صهیونیستی تأکید کرد و به مناسبت روز جهانی همبستگی با ملت فلسطین گفت که برقراری صلح در منطقه خاورمیانه فقط از طریق پایان یافتن اشغالگری رژیم صهیونیستی امکان پذیر است.

تمجید از اقدام ایران

جنبش حماس از اقدام هیأت ایرانی در ترک سالن اجلاس اتحادیه بین‌المجالس در شهر مادرید اسپانیا هنگام سخنرانی رئیس هیأت صهیونیستی، قدردانی کرد. هیات اعزامی ایران به «مجمع اتحادیه بین‌المجالس» در مادرید در اعتراض به جنایات رژیم صهیونیستی، هنگام سخنرانی «آوی دیختر» رئیس هیات رژیم اسرائیل، سالن جلسه را ترک کرد.«اسماعیل رضوان» عضو ارشد حماس از این موضع شجاعانه هیأت پارلمانی ایران قدردانی و تأکید کرد که این موضع، مؤید سیاست قاطع و قابل تقدیر جمهوری اسلامی ایران و سازمان‌های آن است که همواره در کنار مسأله فلسطین، مقاومت و ملت آن ایستاده‌اند و تمامی انواع عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی را رد کرده‌اند.

در خبری دیگر شهروندان ۲۷شهر مغرب برای اعلام همبستگی با ملت فلسطین و مخالفت با سفر وزیر جنگ اسرائیل به کشورشان تظاهرات کردند.جبهه مغرب برای حمایت از فلسطین و علیه عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی در بیانیه‌ای خواستار برگزاری تظاهرات در حمایت از ملت فلسطین در روز بین المللی همبستگی با فلسطین شده بود. در پی آن، ۲۷ شهر مغرب در پاسخ به دعوت جبهه مغرب برای حمایت از فلسطین و در مخالفت با سفر «بنی گانتس» وزیر جنگ اسرائیل به مغرب، تظاهرات کردند.از طرفی حامیان آزادی بیت المقدس در شهر «کراچی» پاکستان نیز به مناسبت روز همبستگی با مردم فلسطین، با برگزاری همایش دوچرخه سواری ضمن حمایت از جبهه مقاومت در سرزمین‌های اشغالی، اقدامات ضدبشری رژیم صهیونیستی و حامیان آن را محکوم کردند. همایش دوچرخه سواری برای اعلام همبستگی با مردم و جبهه مقاومت فلسطین با حضور شخصیت‌های سیاسی و مذهبی پاکستان، فعالان مدنی و دانشجویان به همت «بنیاد حمایت از فلسطین» در شهر کراچی واقع در جنوب پاکستان برگزار شد. برخی از اعضای پارلمانی ایالتی و رهبران احزاب سیاسی نیز با حضور در همایش بزرگداشت روز همبستگی با مردم فلسطین، خواستار وحدت جهان اسلام برای مقابله با رژیم صهیونیستی و یکصدایی در حمایت از فلسطینیان و جبهه مقاومت شدند.

نسخه مناسب چاپ