درخواست گروه های شیعی عراق از آیت الله العظمی سیستانی برای حل بحران نتایج انتخابات
 

سرویس خارجی: منابع خبری از درخواست فوری رئیس جریان حکمت عراق برای دیدار با آیت الله العظمی سیستانی باهدف مداخله ایشان برای خروج از بحران انتخابات خبر دادند.

یک منبع در ائتلاف گروه‌های هماهنگی شیعیان عراق گفت: عمارحکیم، درخواست فوری برای دیدار با آیت الله العظمی سیدعلی سیستانی، مرجع عالیقدر شیعیان برای ایجاد نقشه راهی برای خروج از بحران نتایج انتخابات داده است. این منبع گفت: دفتر آیت الله العظمی سیستانی وعده داده که به زودی پاسخ درخواست وی را خواهد داد. به گفته منبع مذکور احتمالا این دیدار به زودی به دور از چشم رسانه‌ها یا به صورت شخصی برگزار شود و احتمالا حکیم، مرجعیت دینی را در جریان طرح خود قرار خواهد داد تا ایشان نیز نظر خود را ارائه کنند. این منبع اعلام کرد: پیشتر نیز برخی شخصیت‌های سیاسی درخواست دیدار با مرجعیت در این راستا را داده بودند اما ایشان رد کردند. همزمان شیخ قیس الخزعلی، دبیرکل عصائب اهل الحق عراق نیز به صراحت خواهان مداخله آیت الله العظمی سیستانی در حل بحران نتایج انتخابات پارلمانی اخیر و روشن کردن مفصل موضوع بعد از رسیدن عراق به این وضعیت خطرناک شد.دبیرکل عصائب اهل الحق عراق شیوه برگزاری انتخابات پارلمانی و نتایج آن را دلیل مشکلات کنونی این کشور دانست.

شیخ قیس الخزعلی گفت که همه جریان‌ها به نتایج انتخابات معترض هستند. وی افزود: اوضاع عراق قبل از انتخابات بد بود و بر همین اساس توافق شد که انتخابات زودهنگام در کشور برگزار شود تا وضعیت بهتر شود، اما واضح است که در سایه اعتراضات وضعیت بدتر خواهد شد. الخزعلی گفت کشور در حال حاضر دچار بن بست سیاسی آشکار شده است و نحوه برگزاری و نتایج انتخابات، عامل مشکلات کنونی عراق است. دبیرکل عصائب اهل الحق با بیان اینکه همه گروه‌ها به جز سه گروه، نتایج انتخابات را قبول ندارند، گفت: تطابق ۱۰۰ درصدی نتایج انتخابات پس از شمارش دستی، مضحک است. وی در واکنش به هدف قرار گرفتن منزل «مصطفی الکاظمی» نخست‌وزیر عراق نیز گفت: این اقدام، خطرناک بود و باید تحقیقی فوری درباره آن صورت گیرد. الخزعلی اظهار داشت: متهم کردن گروه‌های مقاومت به هدف قراردادن منزل نخست‌وزیر، بازی با آتش و سوق دادن کشور به سمت بحرانی بزرگتر است. دبیرکل عصائب اهل الحق گفت: نخست‌وزیر وعده داده بود طی یک هفته تحقیقات درباره کشتار تظاهرکنندگان، کامل و نتایج آن به دستگاه قضایی ارائه شود، اما با وجود گذشت بیش از ۲۰ روز او به وعده خود وفا نکرده است.

نسخه مناسب چاپ