اعتراضات گسترده علیه اوضاع نابسامان اقتصادی سراسر لبنان را فرا گرفت
 

سرویس خارجی: لبنانی‌ها در اعتراض به افزایش قیمت‌ها و وخامت شرایط اقتصادی این کشور، برخی مسیرها در مناطق مختلف این کشور را مسدود کردند.

معترضان در بیروت مسیرهای زیادی را مسدود کردند. آنها همچنین میدان الشهدا در بیروت را بستند. علاوه بر این، جمعی از معترضان لبنانی بزرگراه البداوی واقع در شمال لبنان را در هر دو جهت مسدود کرده و بزرگراه ساحلی بداوی را بستند. لبنانی‌ها در منطقه بقاع نیز در اعتراض به وخامت شرایط اقتصادی، برخی مسیرها را مسدود کردند. در مناطق جنوبی لبنان نیز مسیر بزرگراه القنابه به سمت میدان ایلیا با لاستیک‌های آتش زده شده مسدود شد. همزمان ده‌ها تن از ساکنان شهر حلبا، واقع در شمال لبنان در اعتراض به قطعی برق چند ساعته شهرشان، به نیروگاه برق این شهر حمله کرده و جمعی دیگر از آنها دو مسیر اصلی در این کشور را مسدود کردند. خبرگزاری آناتولی ترکیه به نقل از شاهدان عینی اعلام کرد: ده‌ها جوان لبنانی به نیروگاه اصلی برق شهر حلبا حمله کرده و کمک به تامین برق این شهر برای روشنایی و گرما را به ویژه در این روزهای سرد خواستار شدند. همچنین ده‌ها جوان خشمگین لبنانی در اعتراض به وخامت شرایط معیشتی، مسیر مواصلاتی طرابلس- عکار، واقع در شمال این کشور را مسدود کردند.

چند ماهی است که بیشتر مناطق لبنان به دلیل کاهش سوخت لازم برای فعالیت نیروگاه‌های برق با قطعی‌های چند ساعته برق خانه‌ها و ادارات مواجه هستند. لبنان از بیش از دو سال قبل با بحران اقتصادی شدیدی مواجه است که بانک جهانی آن را یکی از سه بحران اقتصادی بزرگ جهان دانسته است. این بحران به فروپاشی مالی و معیشتی و افزایش نرخ فقر و بیکاری در لبنان منجر شده است. خبر دیگر اینکه لبنانیها با هشتگ «وکر عوکر صار قلعة» (لانه جاسوسی آمریکا قلعه شد) به ساخت پایگاه بزرگ آمریکا با ادعای ساخت سفارت آمریکا، اعتراض کردند و پرسیدند چرا بزرگترین پایگاه آمریکا پس از بغداد، در کشور کوچکی مثل لبنان با مبلغ هنگفت یک میلیارد و ۲۰۰میلیون دلار ساخته می‌شود؟ تصاویر و فیلمهای منتشر شده از ساخت بزرگترین سفارت آمریکا در منطقه غرب آسیا در لبنان با مساحت ۱۸۰ هزار متر مربع و هزینه‌ یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار که مانند یک شهر کامل است، سروصدای زیادی به راه انداخته است. این سفارت در منطقه «عوکر» در شمال بیروت واقع است.

روزنامه «رأی الیوم» نوشت، گزارش‌ها درباره بزرگترین سفارت آمریکا در خاورمیانه که قرار است در لبنان ساخته شود سروصدا و انتقادات زیادی را از سوی لبنانی‌ها در شبکه‌های اجتماعی در پی داشته و سوال‌‌هایی درباره ساخت «یک شهر کامل به اسم سفارت» ایجاد کرده است. بر اساس این گزارش، این سفارتخانه شامل فرودگاه، اماکن تفریحی، ساختمانهای کنسولگری و واحدهای مسکونی است. در ادامه این گزارش آمده که بزرگترین سفارت آمریکا در غرب آسیا پس از اشغال عراق توسط آمریکا در سال ۲۰۰۳در بغداد ساخته شد اما سفارت جدید آمریکا در لبنان از نظر وسعت، امکانات و هزینه ساخت، مافوق سفارت این کشور در بغداد است. رأی الیوم افزود: وسعت سفارت آمریکا و گزارش‌ها درباره مأموریت جدید آن حاکی از آن است که این سفارت مرکز اداره عملیات‌های نظامی و امنیتی آمریکا در لبنان، سوریه تا فلسطین اشغالی و قبرس خواهد بود و این نشان دهنده سطح چالشی است که مقاومت در لبنان با آن روبرو خواهد شد و طبیعی است که بین این سفارتخانه غیر معمول و اسرائیل خطوط تماس قرمز علیه حزب‌الله به صورت مستقیم برقرار خواهد شد به ویژه آنکه آمریکا امنیت اسرائیل را در مقدمه اولویت‌های سیاست خارجی خود در خاورمیانه قرار داده است. این روزنامه در ادامه نوشت، وضعیت فعلی لبنان نشان می‌دهد که آمریکا در تلاش برای افزایش کنترل خود بر لبنان است.

نسخه مناسب چاپ