نخست وزیر سابق قطر:ایران می خواهد خلیج فارس «آبراه صلح» باشد اعراب منطقه با تهران مذاکره کنند
سرویس خارجی: نخست‌وزیر سابق قطر در گفت‌وگو با یک رسانه روسی ضمن پیش‌بینی اینکه ایران با غرب به توافق خواهد رسید، خطاب به کشورهای حاشیه خلیج فارس گفت: ایران می‌خواهد خلیج فارس «آبراه صلح» باشد، به نظرم اعراب منطقه نیز باید با تهران مذاکره کنند .

«حمد بن جاسم آل ثانی» در گفت‌وگویی با شبکه «روسیا الیوم» گفت: چالش‌های کنونی در منطقه، تصمیم‌گیرندگان در منطقه خلیج فارس را وادار به تغییر و فعال‌سازی روابطی مثبت میان کشورهای حاشیه خلیج فارس و دیگر کشورهای منطقه کرده است.

وی با ذکر اینکه با کاهش توجه آمریکا به منطقه ما در کشورهای حاشیه خلیج فارس نیازمند ارزیابی مجدد استراتژی خود هستیم گفت: در همین راستا به نظر می رسد ایجاد روابط راهبردی با کشورهای بزرگی مانند ترکیه، ایران و مصر برای ما کشورهای حاشیه خلیج فارس مفید باشد.بن جاسم ادامه داد: غرب دموکراسی را برای اهدافی که عنوان آن شریف و مقدس است به کار می برد اما، در عمل ما در آن اهداف اسرائیل ها را مشاهده می کنیم که می خواهند از طریق اعمال فشار در موضوع دموکراسی، پناهگاهی امن برای خود ایجاد کنند. من مخالف رابطه با اسرائیل نیستم من مخالف سوءاستفاده از ما برای رابطه با اسرائیل هستم.وی درباره عادی‌سازی روابط برخی کشورهای با رژیم صهیونیستی نیز گفت: طرحی برای این عادی‌سازی روابط وجود ندارد. آیا سرزمین اشغال شده‌ای وجود ندارد؟ اگر کشورهای عربی این را در مقابل اهداف و مطالبات عادی‌سازی قرار می‌دادند به صلح دست پیدا می‌کردیم.

وی درباره بازگشت سوریه به اتحادیه عرب هم اعلام کرد: مهم ملت سوریه است و کشورهای عربی باید به وضعیت سوریه پس از جنگ و رسیدگی به علل آن توجه کنند. بازگشت سوریه با اتحادیه عرب در بازگرداندن سوریه به وضعیت طبیعی کمکی نمی‌کند. واشنگتن پس از تعیین خطوط قرمز در سوریه بما کمکی نکرد و به آنها پایبند نبود.

نسخه مناسب چاپ