کوتاه از سراسر جهان
 

داماد ترامپ، همچنان در پی دوشیدن اعراب خلیج فارس

فارس: «جرد کوشنر» داماد دونالد ترامپ، از کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس خواست به او در طرح اقتصادی جدیدش کمک کنند. روزنامه نیویورک تایمز نوشت: کوشنر میلیاردها دلار از کشورهای عربی خلیج فارس برای پروژه جدید اقتصادی‌اش طلب کمک کرده است. کوشنر در زمان ریاست‌جمهوری ترامپ، روابط گرمی با سران کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس برقرار کرده بود و او بود که کارزار سازش با رژیم صهیونیستی را در منطقه به راه انداخت. روابط میان او با «محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی و «محمد بن زاید» ولیعهد امارات نیز زبانزد محافل رسانه‌ای بود.

ایران عضو شورای اجرایی سازمان منع سلاح‌های شیمیایی شد

ابنا: جمهوری اسلامی ایران در بیست و ششمین کنفرانس سالانه کشورهای عضو کنوانسیون سلاح‌های شیمیایی که در لاهه برگزار شد، برای یک دوره دو ساله به عضویت شورای اجرایی این سازمان درآمد. شورای اجرایی یکی از ارکان مهم سازمان منع سلاح‌های شیمیایی است و ‌۴۱ عضو دارد. عضویت کشورمان در شورای اجرایی در حالی به صورت اجماعی در بیست‌وششمین کنفرانس سازمان تصویب شد که در سال‌های اخیر آمریکا و برخی کشورهای همسو با واشنگتن تلاش کردند با اعمال فشار بر اعضای سازمان، مانع از عضویت کشورمان در شورای اجرایی و تصدی پست‌های این سازمان شوند.

افشای آموزش کودکان داعشی در یک مدرسه مخفی فنلاند

ابنا: یک بنیاد آموزشی در فنلاند از حدود یکسال و نیم قبل برای کودکان داعشی‌ها کلاس آنلاین دایر کرده است. آموزگاران در این پروژه یکساله، از هلسینکی با استفاده از پیامرسان واتس‌آپ به کودکان مقیم اردوگاه الهول در سوریه آموزش می دادند و زبان فنلاندی و انگلیسی در کنار ریاضیات و تاریخ محورهای اصلی رد و بدل پیام ها میان آنها با این کودکان بوده که البته به صورت مخفیانه انجام شده است. این درحالی است که به دلیل حساسیت موضوع، عامه مردم در فنلاند در جریان این پروژه قرار داده نشده اند.

رئیس «ام‌ آی۶»: تسلط چین و روسیه بر هوش مصنوعی

ساختار جهان را تغییر می دهد

فارس: رئیس سازمان اطلاعات مخفی انگلیس موسوم به «ام‌آی۶» هشدار داد که چین و روسیه با تسلط بر هوش مصنوعی ساختار ژئوپلیتیک جهان را تغییر خواهند داد. «ریچارد مور» گفت مهندسی کوانتومی، زیست شناسی مهندسی‌شده، حجم وسیعی از داده‌ها و پیشرفت در قدرت رایانه تهدیداتی هستند که باید توسط غرب مورد توجه قرار گیرد. وی گفت: دشمنان ما برای تسلط بر هوش مصنوعی، محاسبات کوانتومی و زیست شناسی مصنوعی در حال سرازیر کردن پول و جاه طلبی هستند چرا که می‌دانند تسلط بر این فناوری‌ها به آنها اهرم فشار خواهد داد.

«باربادوس» پس از ۴۰۰ سال از استعمار انگلیس خارج شد

تسنیم: کشور باربادوس با استقلال کامل از بریتانیا خود را به عنوان یک جمهوری جدید معرفی کرد و رسما از استعمار بریتانیا نجات یافت. ۴۰۰ سال پس از آنکه اولین کشتی انگلیسی وارد جزایر کارائیب شد، سرانجام باربادوس دیروز سه شنبه به طور رسمی و برای همیشه ملکه انگلیس را به عنوان رئیس حکومت خود کنار گذاشت و خود را به عنوان یک جمهوری مستقل معرفی کرد. باربادوس سال ۱۹۶۶ از بریتانیا جدا شد و اعلام استقلال کرد اما تاکنون همچنان ملکه انگلستان را به عنوان رئیس کشور به رسمیت می‌شناخت.

ریابکوف: آمریکا هزینه هنگفتی برای بی‌ثباتی روسیه کرده است

فارس: معاون وزیر امور خارجه روسیه گفت واشنگتن با استفاده از سازمان‌های غیرانتفاعی بین‌المللی، بودجه قابل توجهی را برای بی‌ثبات کردن روسیه هزینه می‌کند. «سرگئی ریابکوف» گفت واشنگتن هرگز از تلاش برای مهار توسعه روسیه، تأثیرگذاری بر سیاست داخلی و خارجی ما از طریق تحریم، باج خواهی و جنگ اطلاعاتی دست برنمی‌دارد. این دیپلمات ارشد روس تصریح کرد: آمریکا این کار را به بهانه کمک به تقویت نهادهای دموکراتیک و جامعه مدنی انجام می‌دهد و پول‌های کلانی برای تامین مالی پروژه‌های ترویج اعتراضات و احساسات جدایی‌طلبانه اختصاص می‌دهد.

نسخه مناسب چاپ